Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

fundusze emerytalne

12 lutego agencja Bloomberg poinformowała o pierwszych funduszach emerytalnych inwestujących w kryptowaluty. Jak wyglądają szczegóły?

 

Firma Morgan Creek Digital uruchomiła pierwszy fundusz kryptowalutowy, w którym kluczowymi inwestorami są fundusze emerytalne.

Według oświadczenia spółki, dwa fundusze emerytalne z siedzibą w Fairfax w amerykańskim stanie Wirginia stały się najbardziej znaczącymi inwestorami w nowym funduszu venture capital, zarządzającym środkami o wartości 40 mln USD. Jak poinformował Anthony Pompliano – założyciel Morgan Creek Digital, wśród pozostałych inwestorów tego funduszu znajdują się: firma ubezpieczeniowa, fundacja uniwersytecka oraz prywatna fundacja.

 

Kryptowaluty wśród inwestorów instytucjonalnych

Wielu inwestorów instytucjonalnych interesuje się kryptowalutami ze względu na ich zmienność i potencjał do dużych zysków. Jak do tej pory zniechęcały ich manipulacje rynkowe i brak regulacji. Fundusze emerytalne z Wirginii dołączają do instytucji inwestujących w świat kryptowalut. Wśród tych instytucji znalazł się Uniwersytet Yale, który zainwestował w fundusz aktywów cyfrowych w zeszłym roku.

Reklama

 

Okazja inwestycyjna na długi termin

Fairfax County Retirement Systems zarządza trzema odrębnymi planami emerytalnymi, spośród których dwa zainwestowały w fundusz Morgan Creek Digital.

Katherine Molnar – dyrektor inwestycyjny jednego z funduszy, powiedziała w oświadczeniu,  że technologia blockchain związana z Bitcoinem stanowi „rozwijającą się okazję”, która oferuje „atrakcyjny asymetryczny profil zwrotu”.

Anthony Pompliano powiedział, ze jego nowy fundusz ma strukturę podobną do tradycyjnego funduszu venture capital, który będzie inwestował w akcje spółek z branży blockchain i aktywów cyfrowych. Dodał też, że fundusz ten posiada także niewielki procent swych aktywów w postaci płynnych kryptowalut, takich jak Bitcoin.

Czytaj także: Bitcoin jest najbardziej opłacalnym instrumentem finansowym dekady, mimo 80% spadków

Wg Anthony’ego Pompliano, inwestora kryptowalutowego i współwłaściciela Morgan Creek Digital Assets, notowania bitcoina (BTC) osiągną jeszcze niższy poziom niż obecnie (3700 dolarów), sięgając 85% spadku od grudniowego szczytu, co oznaczałoby spadki do poziomu ok. 3 tys. dolarów. Mimo tego, wg Pomp.. Czytaj
Bitcoin jest najbardziej opłacalnym instrumentem finansowym dekady, mimo 80% spadków

W swym telefonicznym wywiadzie dla Bloomberga, Pompliano powiedział, że „w świecie inwestorów instytucjonalnych panuje przekonanie, że jeśli jakaś branża będzie działać przez długi czas, to będzie ona bardzo wartościowa”. Dodał również, że „inteligentny pieniądz nie jest rozpraszany przez cenę, ale spogląda na długoterminowe trendy i wierzy, że stawia na innowacje jako doskonały sposób na zapewnienie stóp zwrotu o ograniczonym ryzyku”.

Reklama

Morgan Creek Digital jest częścią Morgan Creek Capital Management LLC – firmy zarządzającej inwestycjami. Przekroczył on planowany cel pozyskania 25 mln USD dla funduszu. Według jego idei, wszystkie tradycyjne aktywa ostatecznie będą reprezentowane przez tokeny cyfrowe, a napływ kapitału intelektualnego do branży aktywów cyfrowych pociągnie za sobą dodatnie stopy zwrotu. Ważnym argumentem dla niego jest także to, że kryptowaluty nie są skorelowane z tradycyjnymi aktywami, zapewniając inwestorom unikalną ekspozycję.

 

Czy emeryci będą mieli powody do zadowolenia?

Jak zwraca uwagę Tyler Durden w swym artykule na portalu Zerohedge, fundusze emerytalne zarządzane przez Fairfax County Retirement Systems, podobnie jak wiele innych publicznych funduszy emerytalnych, zmagają się z rosnącymi obciążeniami, gdyż ich beneficjenci żyją dłużej niż początkowo się spodziewano. Jako rozwiązanie tej kwestii rozważa się podniesienie wieku emerytalnego w tym regionie. Jednak dzięki szacowanym wysokim stopom zwrotu z aktywów kryptowalutowych, może nie być to konieczne.

Gdyby takie rozwiązanie się sprawdziło, fundusze emerytalne inwestujące w kryptowaluty mogłyby stać się bardziej popularne. Mogą stanowić interesującą alternatywę dla tradycyjnych aktywów, w które zazwyczaj lokuje się środki przeznaczone na emeryturę.

 

Czytaj więcej