Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fixing na giełdzie - definicja

Jak działa i czym jest zlecenie maklerskie ważne na fixing (WNF)?

 

Domyślna ważność zlecenia maklerskiego

W zasadzie wszystkie domy maklerskie domyślnie ustalają ważność zlecenia w taki sposób, że jest ono utrzymywane w arkuszu zleceń do końca sesji, na której zostało przyjęte do orderbooka. Kolejnego dnia nie znajdziemy go już w arkuszu zleceń, swoją drogą taki typ ważności nazywa się WD, czyli ważność domyślna.

Tak więc, jeśli Twoje zlecenie oczekujące w kolejnym dniu zostało usunięte z orderbooka, to oznacza że miało ważność domyślną. 

 

Reklama

Składając zlecenie z WD np. w piątek o 16:55, czyli jeszcze podczas trwania sesji giełdowej, zostanie ono zapisane w arkuszu zleceń, jednak już na poniedziałkowej sesji go tam nie będzie, oczywiście zakładając że na samym zakończeniu piątkowej sesji nie zostało zrealizowane. Natomiast jeśli złożymy zlecenie z WD w piątek np. o 17:30, to oznacza że tak naprawdę zostanie ono umieszczone w arkuszu zleceń dopiero w poniedziałek, ponieważ gdy je składaliśmy to sesja giełdowa była już zamknięta. I analogicznie, jeśli nie będzie warunków do jego realizacji na poniedziałkowej sesji, to zostanie ono usunięte z arkusza zleceń po jej zakończeniu i we wtorek nie będzie po nim śladu. 

W tym nagraniu zajmę się typem ważności zlecenia o enigmatycznym akronimie WNF, czyli ważne na fixing.

 

Fixing na giełdzie - definicja

Żeby zrozumieć zasady zlecenia WNF, trzeba najpierw wiedzieć czym w ogóle jest wspomniany fixing na giełdzie.

Fixing jest bezpośrednio związany z fazami prowadzenia notowań na GPW i z tym jak jest zorganizowana sesja giełdowa, o czym mówiłem w dziewiątym odcinku Najlepszego Kursu Inwestowania w Akcje od Zera. Zachęcam do zapoznania się.

Reklama

 

Fixing to moment, w którym podczas sesji giełdowej zostaje ustalony kurs akcji konkretnego instrumentu, jednak nie dochodzi do tego w sposób dynamiczny, jak ma to miejsce podczas sesji, ale cena ustalana jest na podstawie zebranych ofert. Trwa on od kilku do kilkunastu sekund i w tym czasie nie można składać nowych zleceń. Wyróżniamy fixing otwarcia, czyli moment uruchomienia handlu podczas sesji giełdowej, na którym ustalany jest kurs otwarcia. Oczywiście kurs otwarcia nie musi być równy kursowi odniesienia (czyli kursowi zamknięcia poprzedniej sesji - fixingu zamknięcia), ponieważ fixing otwarcia jest ustalany na podstawie zleceń wpływających w fazie przed otwarciem. Notowania mogą otworzyć luką spadkową lub wzrostową. 

Równie istotny jest też fixing zamknięcia (godz. 17:00), na którym ustalany jest kurs zamknięcia sesji, będący kursem odniesienia dla sesji następnego dnia handlowego. Na fixingu zamknięcia często swoje oferty składają inwestorzy instytucjonalni, np. fundusze, dlatego też na samym zakończeniu notowań może okazać się, że cena z fixingu zamknięcia znacząco różniła się od ostatniej ceny z arkusza zleceń.

Do fixingu dochodzi też podczas fazy równoważenia, gdy handel jest wstrzymany z powodu przekroczenia statycznych albo dynamicznych widełek wahań notowań ceny akcji

 

Oczywiście fixingu w systemie notowań ciągłych nie należy mylić z systemem notowań opartym na podwójnym fixingu. 

Reklama

 

URL Artykułu

 

Czym jest zlecenie WNF - ważne na fixing?

Zlecenie z ważnością na fixing, jak sama nazwa wskazuje jest realizowane na nadchodzącym fixingu - nie wcześniej i nie później. Jeżeli nie dojdzie do jego realizacji podczas fixingu, to zostaje anulowane.

Czyli jeśli złożymy np. zlecenie limit WNF rano przed otwarciem sesji, to będzie ono ważne do fixingu otwarcia, który ma miejsce o 9:00. Tylko wtedy dojdzie do jego realizacji albo usunięcia.

Jeśli złożymy zlecenie o 9:05, to będzie ono czekało na kolejny fixing, nawet jeśli w arkuszu zleceń będą oferty które pozwoliłby na jego wcześniejszą realizację. Kolejny fixing następuje na zamknięciu sesji, czyli o 17:00, chyba że w międzyczasie dojdzie do równoważenia, z powodu przekroczenia statycznych albo dynamicznych widełek wahań notowań ceny akcji.

Reklama

 

Zlecenie WNF nie jest widoczne w arkuszu zleceń po złożeniu, pojawia się w nim tylko podczas najbliższego fixingu. Ze względu na swoją konstrukcję, jest realizowane albo usuwane po zakończeniu konkretnej sesji handlowej (chyba, że złożymy je po fixingu zamknięcia, wtedy przechodzi na fixing otwarcia kolejnego dnia).

 

Oczywiście, WNF to typ ważności zlecenia, a nie typ ceny, więc możemy złożyć np. zlecenie PKC lub PCR, czy z limitem ceny i jednocześnie z parametrem WNF.

URL Artykułu

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Fixing na giełdzie - definicja