Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

First Republic

W USA zapadły ważne decyzje dla sektora bankowego. First Republic Bank stał się częścią JP Morgan Chase, który przedstawił najlepszą propozycję Federalnej Korporacji Ubezpieczania Depozytów (FDIC). To drugi największy upadek banku w historii. 

 

  • Od początku roku akcje First Republic Banku straciły 97% wartości, pogłębiając kryzys w sektorze. 
  • First Republic Bank został przejęty przez JP Morgan.
  • JP Morgan zobowiązał się m.in. do zakupu 230 mld dolarów aktywów FP. 

 

First Republic Bank oficjalnie przejęty przez JP Morgan

First Republic Bank został przejęty przez (Federalną Korporację Gwarantowania Depozytów) FDIC, a następnie przez JP Morgan Chase. Oficjalnie 84 oddziały FP zostaną otwarte pod szyldem JP. Według analityków to jedna z największych upadłości w amerykańskim sektorze bankowym w historii. 

 

Reklama

 

JP Morgan Chase jest, pod względem aktywów, największym bankiem w Stanach Zjednoczonych. W ramach umowy bank zobowiązał się do wzięcia na siebie depozytów o wartości 92 mld USD oraz zakupu aktywów banku za 230 mld USD. Co istotne, bank nie przejmie długów korporacyjnych. 

“To przejęcie przynosi skromne korzyści całej naszej firmie, jest korzystne dla akcjonariuszy, pomaga w dalszym rozwoju naszej strategii majątkowej i jest uzupełnieniem naszej istniejącej franczyzy” - skomentował transakcję Jamie Dimon, prezes i dyrektor generalny JPMorgan Chase. 

 

Analityk Wells Cargo, Mike Mayo, zwraca uwagę na strategicznie spójną umowę. Samą transakcję określił mianem "przyjaznej systemowi". 

Reklama

 

Zobacz również: Tego jeszcze nie było, na GPW padł rekord! Akcje spółki zawieszone 5 dni po świetnym debiucie

 

 

Upadek First Republic 

FR był drugim co do wielkości bankiem w USA. Jego sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu po upadku Silicon Valley Banku (SVB) i Signature Banku. W połowie marca przekazano bankowi tzw. koło ratunkowe w postaci nieubezpieczonych depozytów o wartości 30 mld USD od największych banków JPMorgan, Bank of America, Wells Fargo i Citigroup.   Pomimo licznych prób ratowania instytucji, kapitał z banku odpływał w rekordowym tempie. W niecały miesiąc bank stracił depozyty o wartości ponad 100 mld USD, a więc połowę wkładu klientów. Ponadto od początku roku akcje straciły 97% wartości. 

Upadek First Republic można powiązać z upadkiem SVB. Instytucje finansowe inwestowały w długoterminowe aktywa, które traciły na wartości w związku z obecną sytuacją makroekonomiczną w USA wynikającą  z podnoszenia stóp procentowych przez Fed.  

Zobacz również: Majówka i tydzień bankierów centralnych. Kurs dolara, euro i złotego będzie reagował na te wydarzenia!

Reklama

 

Koszty przejęcia wynoszące 13 mld USD mają zostać sfinansowane z funduszu gwarancyjnego. JP Morgan posiada aktualnie depozyty o wartości ponad 2,4 bln USD. Analitycy MoneyRadar przypominają, że wspomniane trzy banki, które upadły w tym roku (First Republic, SVB oraz Signature) były większe niż 25 banków, które upadły podczas globalnego kryzysu w 2008 roku.

 

 

 

Reklama

Obecnie sytuacja w całym sektorze bankowym jest napięta. Zdaniem ekspertów kolejne podwyżki mogą oznaczać pogłębiające się problemy instytucji. 

Zobacz również: Oto dlaczego akcje Amazon runęły pomimo zaskakująco dobrych wyników finansowych!

Czytaj więcej