Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

firma Acron

Resort rozwoju zamroził akcje Azotów posiadane przez rosyjskiego oligarchę Wiaczesława Kantora. Teraz rozpocznie się poszukiwanie chętnego na zakup pakietu blisko 20% udziałów w spółce chemicznej.

 

  • Ministerstwo rozwoju zamroziło akcje Azotów posiadane przez rosyjskiego oligarchę W. Kantora.
  • W. Kantor nie może wykonywać żadnych praw z tych akcji.
  • Resort poszuka nabywcy na akcje spółki Azoty, które należały do tej pory do W. Kantora.
  • Rosjanin jest od lat na amerykańskiej liście "osób bliskich Kremlowi".

 

Kurs Azotów rośnie dziś o 1,3% (stan na 12:00) po informacji, że resort rozwoju zamroził akcje Wiaczesława Kantora. Jest on na amerykańskiej liście „osób bliskich Kremlowi”.

Reklama

 

Eliminacja Rosjan postępuje

Rząd polski – a dokładnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii - ustanowił tymczasowego zarządcę przymusowego na majątku rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Kantora w Grupie Azoty. Chodzi dokładnie o 19,82% akcji spółki chemicznej - poinformował minister Waldemar Buda, szef resortu rozwoju. Decyzja została podjęta po konsultacjach z CBA i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.

 

Kilkanaście dni temu Sasin zachwalał Azoty na Twitterze:

Reklama

 

Buda stwierdził, że akcje Kantora są zamrożone, więc nie może on wykonywać prawa głosu na zgromadzeniach akcjonariuszy, nie może też otrzymywać dywidend. Minister podkreślił, że rząd nie chce, by „ten Rosjanin był związany z polską strategiczną spółką - liderem krajowego rynku nawozowego, i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie".

Minister Buda twierdzi, że „Polska poszuka partnera, który wykupi te ok. 20% zamrożonych akcji Grupy Azoty i wypłaci odszkodowanie”.

Zobacz również: Spółka, na której wszyscy stracili... niedługo zniknie z giełdy. Od debiutu marzeń do 95% straty

 

Ustanowienie tymczasowego zarządcy przymusowego zakłada:

  • ustalenie wartości rynkowej przejmowanych pakietów,
  • ustalenie podmiotu/podmiotów, które przejmą akcje,
  • wydanie decyzji administracyjnej o przejęciu,
  • wypłatę odszkodowania na określony rachunek bankowy (środki zamrożone),
  • przerejestrowanie papierów wartościowych na podmiot/podmioty przejmujące.

 

Akcjonariat grupy Azoty

Reklama

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Stooq

 

Krok po kroku eliminujemy obecność Rosjan w polskiej gospodarce. Czy to poprzez uniezależnienie się od rosyjskich surowców energetycznych, czy ograniczanie rosyjskich wpływów i kapitału” - powiedział Waldemar Buda.

 

Notowania grupy Azoty na tle WIG20

Reklama

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Stooq

 

 

Skąd Rosjanin w Azotach

Wiaczesław Mosze Kantor wszedł do grupy Azoty kilkanaście lat temu. W 2012 roku próbował przejąć Azoty Tarnów, ale ówczesny rząd zablokował transakcję. Potem spółka ta połączyła się z Azotami Puławy i powstała grupa Azoty wyceniona na giełdzie na 2,78 mld zł.

Reklama

Kantor jest właścicielem firmy Acron, będącej jednym z największych na świecie producentów nawozów. Ma, wedle Forbesa, około 5,3 mld USD majątku. Jest poza czołówką najbogatszych Rosjan, choć ma także obywatelstwo Wielkiej Brytanii i Izraela. Przez pewien czas był szefem Europejskiego Kongresu Żydów.

W marcu 2022 roku Kantor został objęty sankcjami unijnymi, po inwazji Rosji na Ukrainę. Nie miało to jednak żadnego negatywnego przełożenia na biznes spółki Azoty. Od 2018 r. Kantor jest na amerykańskiej liście "osób bliskich Kremlowi".

Zobacz również: Dywidendy na GPW — które akcje warto mieć w tym tygodniu? Gigant odzieżowy przymierza się do wypłaty

Czytaj więcej