Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

fed prezes

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5710 (umocnienie złotego o 0,2%). Na otwarciu w poniedziałek złoty przejściowo osłabił się. W kolejnych dniach kurs EURPLN był relatywnie stabilny i kształtował się w przedziale 4,56-4,59.

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Stabilizacji kursu polskiej waluty sprzyjał ubogi kalendarz makroekonomiczny

w oczekiwaniu na piątkowe wystąpienie J. Powella na sympozjum w Jackson Hole (patrz powyżej). Brak jastrzębich sygnałów ze strony prezesa FED oddziaływał w kierunku lekkiej aprecjacji złotego w piątek. Kurs EURUSD kształtował się przez cały tydzień w łagodnym trendzie wzrostowym, czemu sprzyjało obniżenie światowej awersji do ryzyka odzwierciedlane spadkiem indeksem VIX. Piątkowe wystąpienie J. Powella przyczyniło się do dalszego umocnienia euro względem dolara. W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będą informacje nt. rosnącej liczby zachorowań na COVID-19. W kierunku lekkiego osłabienia złotego będzie oddziaływać publikacja indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa. Dane z USA, publikacja inflacji i PKB w Polsce, inflacji Niemczech i strefie euro nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego.

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Odczyty indeksów PMI w Chinach

również będą neutralne dla kursu polskiej waluty.  W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 0,90 (wzrost o 6pb), 5-letnie do 1,46 (wzrost o 12pb), a 10-letnie do 1,77 (wzrost o 14pb). W ubiegłym tygodniu doszło do wzrostu stawek IRS na całej długości krzywej w ślad za rynkami bazowymi. Wynikało to z wyprzedaży aktywów przed sympozjum w Jackson Hole, jak również optymistycznych wypowiedzi przedstawicieli EBC w kontekście perspektyw gospodarczych w strefie euro. W kierunku wzrostu stawek IRS w Polsce oddziaływały nasilające się oczekiwania rynkowe na zacieśnianie polityki pieniężnej odzwierciedlane przez wzrost stawek FRA.

 

Piątkowe wystąpienie prezesa FED w Jackson Hole

nie spotkało się z wyraźną reakcją rynkową. Publikacja aktualizacji ratingu Polski przez agencję Fitch miała miejsce po zamknięciu rynku i nie wpłynęła na krzywą. W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będą publikacje inflacji w Polsce, strefie euro i Niemczech. W przypadku materializacji naszych prognoz powinny być one jednak neutralne dla krzywej IRS. Publikacja danych o koniunkturze w polskim przetwórstwie będzie naszym zdaniem oddziaływać w kierunku lekkiego spadku stawek IRS. Uważamy, że pozostałe dane makroekonomiczne w tym tygodniu będą neutralne dla krzywej.

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

 grafika numer 4 grafika numer 4

 grafika numer 5 grafika numer 5

Czytaj więcej