Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

fatalne dane z USA

We wtorek na rynek napłynęły liczne dane z USA. Najważniejsze z nich dotyczą rynku nieruchomości i nastrojów konsumentów.

 

We wtorek o godzinie 16 podano dane dotyczące koniunktury konsumenckiej i rynku nieruchomości. Wskaźnik zaufania konsumentów wg Conference Board w lipcu wyniósł 95,7 pkt. Prognoza zakładała 97,2 pkt.

Sprzedaż nowych nieruchomości w czerwcu wyniosła 590 tys. Jest to gorszy wynik od prognozy, która zakładała 660 tys. Warto wspomnieć, że poprzedni odczyt wynosił 696 tys.

Sprzedaż nowych domów w czerwcu spadła o 8,1% m/m. Poprzednio wzrost wynosił 10,7%.

Reklama

 

Zobacz też: Kalendarz danych makro - nie daj się zaskoczyć

 

Czego spodziewali się analitycy?

Analitycy PKO BP spodziewali się, że indeks Conference Board za lipiec może kontynuować łagodny trend spadkowy. Oczekiwali też, że dane z rynku nieruchomości będą wskazywać na osłabienie popytu. W raporcie dodano, że sprzedaż nowych domów (za czerwiec) powinna pozostać w trendzie spadkowym, a roczne dynamiki cen mieszkań (za maj) powinny przestać rosnąć.

 

 

Czym jest wskaźnik Conference Board?

Reklama

Wskaźnik zaufania konsumentów to amerykański wskaźnik mierzący nastroje wśród konsumentów, wyrażany jako poziom optymizmu dotyczącego sytuacji gospodarczej, który przejawia się w wysokości oszczędności i wydatków konsumentów. Wartość wskaźnika jest publikowana przez The Conference Board - niezależną organizację zajmującą się badaniami dotyczącymi konsumentów. Wskaźnik ten opiera się na comiesięcznej ankiecie przeprowadzanej wśród 5000 gospodarstw domowych. Na wskaźnik składa się ocena obecnej sytuacji gospodarstwa domowego i wskaźnik oczekiwań dotyczących jego sytuacji w przyszłości.

 


Był to najniższy wskaźnik zaufania konsumentów od marca 2013 r. W oświadczeniu Lynn Franco - starszy dyrektor ds. wskaźników ekonomicznych w The Conference Board stwierdziła, że „Obawy o inflację – w szczególności rosnące ceny gazu i żywności – nadal ciążyły konsumentom. Patrząc w przyszłość, inflacja i dodatkowe podwyżki stóp prawdopodobnie nadal będą stanowić silne przeszkody dla wydatków konsumenckich i wzrostu gospodarczego w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.”

Zobacz też: PILNE: Stopy procentowe w Strefie Euro w górę, pierwsza podwyżka od 2011 roku!

  

Kursy walut

We wtorek amerykańska waluta umacnia się. Po godzinie 16 kurs euro do dolara (EUR/USD) wynosi 1,0133. Za dolara płacimy 4,6780 PLN.

 

Czytaj więcej