Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

europejskie banki wyniki finansowe

Sektor bankowy w Europie ma za sobą najbardziej opłacalne półrocze. Eksperci wskazują, że wzrost stóp procentowych “zrekompensował” bankom negatywne skutki inflacji czy stagnacji gospodarczej. Kto zarobił najwięcej? 

 

 

Rekordowe wyniki banków! 

Początek 2023 r. pozwolił osiągnąć bankom najwyższy w historii wynik finansowy, który okazał się większy od okresu sprzed kryzysu finansowego w 2007 r. Rosnące stopy procentowe doprowadziły do gwałtownego wzrostu wyniku odsetkowego netto. Jakość aktywów również pozostaje na wysokim poziomie, a rezultatom sprzyja dyscyplina kosztowa. 

Reklama

Nawet jeśli uwzględnimy w wynikach zysk akcjonariuszy, poziom kapitału i płynności w dalszym ciągu jest wysoki. 

 

Zobacz również: Polskie banki w niesamowitej sytuacji! Dane nadzoru pokazują to jak na dłoni 

 

W czym jednak tkwi tajemnica rekordowych wyników?

Ponadprzeciętne rezultaty finansowe wynikają ze skoku wyniku odsetkowego netto o 20% w ujęciu rocznym. Ogółem, w całej Europie dochód odsetkowy  odpowiadał za 88% wzrostu całkowitych przychodów od I półrocza 2021 r. Równie dobrze radził sobie dochód handlowy, w przypadku którego odnotowano wzrost na poziomie 85%. 

Po raz pierwszy od dekady obserwuje się zmianę rentowności. Zwrot z kapitału własnego (RoE) europejskich banków pod koniec czerwca br. wyniósł 15,5%, co oznacza wzrost o 5,9 pp w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Reklama

 

 

Indeks WIG-banki - 20 lat 

Źródło: GPW Benchmark 

Reklama

 

Pierwszy taki rok po kryzysie?

Jan Schildbach, analityk Deutsche Banku, zaznacza, że większość instytucji osiągnęła dwucyfrowy wskaźnik ROE, przy czym średnia wzrosła o 5 pp, osiągając 13%, a więc najwyższego poziomu od 2007 r. Warto zaznaczyć, że od czasu kryzysu, stopa przekroczyła 10% tylko raz. Było to w 2010 r. W 2023 r. wskaźnik kosztów do dochodów znacząco spadł, o 6 pp, do nie więcej niż 52%, dzięki poprawie przychodów.

 

Dochód netto głównych banków europejskich 

Źródło: DB Research 

Reklama

 

Schildbach zaznacza, że po raz pierwszy od 2015 r. banki europejskie nie pozostają “w tyle” za amerykańskimi. 

 

Presja inflacyjna? Koszty na stabilnym poziomie

Kolejnym czynnikiem, który ma spory wpływ na wyniki banków, jest zachowanie dyscypliny kosztowej. Nawet pomimo obserwowanej presji inflacyjnej, udało się ograniczyć wydatki. W dziale administracyjnym te wzrosły zaledwie o 3%. Co istotne, rezerwy na straty kredytowe pozostały w większości na niezmienionym poziomie. 

“Ostatnich miesiącach największe banki europejskie odniosły znaczne korzyści z podwyżek stóp procentowych EBC i związanego z tym wzrostu marży odsetkowej, podobnie jak ich amerykańskie odpowiedniki. Rozwój stóp procentowych z nawiązką zrekompensował negatywne skutki wojny na Ukrainie, inflacji i stagnacji wzrostu gospodarczego w Europie” - skomentował Ralf Eckert, partner zarządzający ds. usług finansowych w Niemczech w EY. 

Reklama

Agencja Ey poddała analizie 20 banków, przy czym najlepiej zarabiał UBS z zyskiem netto na poziomie 27,4 mld euro. To wynik nie tylko ostatnich wydarzeń rynkowych, ale również głośnego przejęcia. 

 

Zobacz również: Kredyt na mieszkanie w 2023 roku - czy to dobry czas? Ekspertka wyjaśnia

 

Gospodarka europejska od roku balansuje na granicy recesji. Tymczasem sektor bankowy bije rekordy. Warto odnotować również, że aktywa ogółem spadły o 3%, natomiast aktywa ważone ryzykiem o 2%. Kapitał własny wzrósł zaledwie o 1%, pomimo wzrostu rentowności. Wskaźniku CET1 i dźwigni wzrosły w skali roku, odrabiając przejściowe osłabienie z poprzedniego roku. Nawet pomimo faktu, że większość banków odnotowała spadek od 2021 r., ogólny poziom kapitału pozostaje na komfortowym poziomie.  

Wskazuje się jednak, że dalszy kierunek rozwoju europejskich banków jest niepewny. Wszystko za sprawą braku podpowiedzi dotyczących końca podwyżek stóp procentowych. Kluczowymi działaniami pozostają obecnie inteligentne zarządzanie kosztami i ryzykiem, a z tym, jak widać po I półroczu, banki poradziły sobie naprawdę dobrze. 

 

Zobacz również: Kurs ropy naftowej w dół, a rynek odbija po ostatnich danych z USA

Reklama

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z europejskie banki wyniki finansowe