Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

europejskie akcje

Główne indeksy zakończyły poprzedni tydzień spadkami, ze względu na statystyki dotyczące inflacji i ich implikacje dla polityki Rezerwy Federalnej, a także rozpoczęty sezon raportowania wyników za trzeci kwartał. Zarówno S&P 500 jak i NASDAQ zanotowały tygodniowe spadki, nie mogąc dowieźć pozytywnego sentymentu z końca poprzedniego tygodnia i odnotowując siódmy stratny tydzień w ciągu ostatnich dziewięciu. Jedynie Dow Jones wyróżniał się ponieważ zakończył tydzień na plusie.

 

Rentowność 10-letniej obligacji skarbowej emitowanej przez Stany Zjednoczone przekroczyła w zeszłym tygodniu 4,00% po raz pierwszy od października 2008 roku. Po czwartkowych danych o inflacji, rentowność chwilowo przekroczyła ten poziom, by w piątek spaść do 4,01%. Wzrosła również rentowność 2-letnich obligacji skarbowych, która wzrosła do 4,50%, najwyższego poziomu od sierpnia 2007 roku. Natomiast pomimo wyższej niż oczekiwania inflacji, w czwartek indeks S&P 500 zanotował największą dzienną zmianę od 25 marca 2020 r., z 5,5% skokiem w górę po silnym wczesnym spadku, co nie wystarczyło jednak aby zakończyć tydzień na plusie.

 

Reklama

Cena ropy naftowej w USA ucierpiała z powodu słabych prognoz dotyczących globalnego wzrostu gospodarczego, spadając o 7% w ciągu tygodnia do poziomu poniżej 86 dolarów za baryłkę w piątek. Spadek stanowił dramatyczny kontrast w stosunku do poprzedniego tygodnia, kiedy to grupa OPEC ogłosiła ograniczenie wydobycia, a ceny ropy wzrosły o ok. 17%.

 

Siódmy tydzień spadkowy dla S&P 500 oraz NASDAQ. Europejskie akcje czekają na impuls [rynek finansowy - Polska i świat] - 1Siódmy tydzień spadkowy dla S&P 500 oraz NASDAQ. Europejskie akcje czekają na impuls [rynek finansowy - Polska i świat] - 1

 

Po znacznym spadku tydzień wcześniej, akcje w Europie odnotowały niewielki ruch. Indeks STOXX Europe 600 dla całej Europy zakończył się niewielkim spadkiem w walucie lokalnej. Główne indeksy na kontynencie wzrosły. Indeks DAX w Niemczech wzrósł o 1,34%, indeks CAC 40 we Francji wzrósł o 1,11%, a indeks FTSE MIB we Włoszech wzrósł o 0,14%. Natomiast indeks FTSE 100 dla Wielkiej Brytanii spadł o 1,89%. Rentowność 10-letnich papierów rządowych Niemiec spadła z ponad 11-letnich maksimów odnotowanych na początku tego tygodnia, kończąc niestabilny tydzień handlowy dla europejskich obligacji rządowych. Kontynuacja polityki podnoszenia stóp w USA został utrzymana przez dane o CPI, a rentowność francuskich i włoskich obligacji rządowych odnotowała istotne wahania. W Wielkiej Brytanii stopy 10-letnich obligacji spadły z niemal 14-letnich maksimów w wyniku decyzji rządu o cofnięciu niektórych kontrowersyjnych zmian w polityce fiskalnej, które ogłosił wcześniej pod koniec września.

Reklama

 

 

Polski rynek kapitałowy zanotował niewielkie wzrosty w perspektywie tygodnia. Przez pierwszą jego część, aż do danych inflacyjnych w USA w czwartek, które początkowo wywołały kilkuprocentowe spadki, które po kilku godzinach rozważań przez rynki zostały zamienione w zyski i pozytywny sentyment na giełdach. W piątek WIG20 przebił poziom 1400 pkt i otarł się o medialny Grunwald (poziom 1410 pkt.), którego jednak nie zdobył. W zeszłym tygodniu rosła wartość złotówki, zarówno wobec euro jak i dolara zyskała ok. 10 groszy na każdej parze. W relacji do waluty europejskiej kurs spadł z 4,87 do 4,79 w piątek, a wobec dolara wycena spadła poniżej 5 zł z 5,02 do około 4,90 na koniec tygodnia.

Czytaj więcej