Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

europejski bank centralny prowadzi jednolitą politykę monetarną dla :

Europejski Bank Centralny stał się kolejnym dużym bankiem centralnym, który zdecydował się na zmniejszenie akomodacji monetarnej, ogłaszając w czwartek że będzie prowadził swój Pandemiczny Program Zakupów Awaryjnych w "umiarkowanie niższym tempie".

 

W ramach tego programu EBC skupuje obecnie obligacje

o wartości 1,85 mld EUR miesięcznie, wspierając w ten sposób wzrost strefy euro w obliczu pandemii COVID-19. EBC poinformował także, że w oparciu o ocenę Rady Prezesów uważa, że warunki finansowania i perspektywy inflacji mogą zostać utrzymane przy umiarkowanie niższym tempie zakupów netto niż w poprzednich dwóch kwartałach. Bezpośrednio po komunikacie zacieśniły się spready między BTP włoskimi obligacjami a niemieckimi Bundami lekko się zacieśniły, a EURUSD wzrósł 0,2% do 1,1826.

Tym samym EBC dołączył w czwartek do klubu banków centralnych

zmierzających w kierunku ograniczenia akomodacji monetarnej. W miarę jak kolejne banki centralne z grupy G10 przygotowują się do złagodzenia swojej ultra-luźnej polityki, dokładają one również wszelkich starań, aby zapewnić rynki finansowe, że proces ten będzie przebiegał stopniowo, rozróżniając tapering od podwyżek stóp procentowych.

Reklama

"Oczekujemy, że główne banki centralne będą nadal wspierać wzrost gospodarczy, utrzymując stopy procentowe na niższym poziomie przez dłuższy czas. Jest to korzystne dla rynków akcji, szczególnie cyklicznych i wartościowych części rynku. I choć komplikuje to poszukiwanie rentowności, to nadal widzimy tu wiele możliwości. Jeśli chodzi o waluty, uważamy, że wejście w długą pozycję na GBP i NOK oraz krótką na EUR i CHF powinno zapewnić średnio- lub wysoko jednocyfrowy procentowy wzrost na bazie całkowitego zwrotu w ciągu najbliższych sześciu do 12 miesięcy." komentuje Mark Haefele, Chief Investment Officer, UBS Global Wealth Management

Czytaj więcej

Artykuły związane z europejski bank centralny prowadzi jednolitą politykę monetarną dla :