Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

eurodolar dzisiaj

PL: Dziś o godz. 10:00 poznamy dane o sprzedaży detalicznej we wrześniu. Spodziewamy się jej wzrostu o 3,8% r/r wobec 4,2% r/r miesiąc wcześniej. Konsensus prognoz wynosi 4,5% r/r. Dynamika sprzedaży detalicznej w całym 3Q okaże się słabsza niż w 2Q, gdy znajdowała się pod przejściowym wpływem wzmożonego popytu na rzecz uchodźców. Efekt ten wygasa, a wysoka inflacja ograniczająca dochody gospodarstw domowych coraz silniej oddziałuje na wydatki konsumpcyjne. Ten negatywny wpływ będzie się pogłębiał w kolejnych kwartałach.

 

 

Reklama

PL: Wraz z danymi o sprzedaży detalicznej opublikowane zostaną dane o produkcji budowlano-montażowej we wrześniu. Według naszej prognozy wzrosła ona o 8,3% r/r po wzroście o 6,1% r/r w sierpniu. Dane za wrzesień z gospodarki realnej potwierdzą wyhamowanie wzrostu r/r PKB w 3Q br. z 2Q, gdy odnotowano wzrost wynoszący 5,5% r/r.

 

Popyt na rzecz uchodźców generuje słabszą sprzedaż detaliczna w 3Q. Dane z przemysłu i rynku pracy [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Popyt na rzecz uchodźców generuje słabszą sprzedaż detaliczna w 3Q. Dane z przemysłu i rynku pracy [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Produkcja sprzedana w przemyśle wzrosła we wrześniu o 9,8% r/r po wzroście o 10,9% r/r miesiąc wcześniej. Po odsezonowaniu danych produkcja wzrosła (o 0,3% m/m), trzeci miesiąc z rzędu. Oznacza to, że pomimo słabnącej koniunktury w Polsce i jej otoczeniu wartość produkcji sprzedanej poprawiła się w 3Q br. względem 2Q. W naszej ocenie sprzyja temu zmniejszenie napięć w łańcuchach dostaw oraz konkurencyjność wytwórców, korzystających ze słabego kursu złotego oraz niższych niż w innych krajach cen energii elektrycznej. Oczekiwania dla popytu z kraju jak i z zagranicy pogarszają się, z tego względu trudno jest spodziewać się kolejnych pozytywnych niespodzianek z przemysłu w jesienno-zimowych kwartałach.

Reklama

 

PL: Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło we wrześniu o 2,3% r/r po wzroście o 2,4% r/r miesiąc wcześniej. Dane te są kolejnym dowodem słabnącego powoli popytu na pracę, co jednak jest zgodne z oczekiwaniami. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło natomiast aż o 14,5% r/r wobec 12,7% r/r miesiąc wcześniej. Dane te wskazują, że spirala inflacyjno-płacowa pozostaje rozkręcona, gdyż wobec wysokiej inflacji firmy są w stanie przerzucać rosnące koszty wynagrodzeń na ceny oferowanych dóbr i usług, tym bardziej, że stopa bezrobocia pozostaje bardzo niska. Obraz ten powinien się jednak powoli zmieniać, gdyż przestrzeń do podwyżek płac będzie się w warunkach słabszego wzrostu gospodarczego zmniejszała. Wzrost płac w nadchodzących kwartałach powinien jednak pozostawać dość wysoki zwłaszcza w branżach zgłaszających największe braki w zakresie siły roboczej. Zestaw danych z przemysłu i rynku pracy daje argumenty za dalszymi podwyżkami stóp procentowych NBP, choć przestrzeń do zacieśniania monetarnego powoli wyczerpuje się.

 

Popyt na rzecz uchodźców generuje słabszą sprzedaż detaliczna w 3Q. Dane z przemysłu i rynku pracy [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Popyt na rzecz uchodźców generuje słabszą sprzedaż detaliczna w 3Q. Dane z przemysłu i rynku pracy [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Reklama

Brak większych zmian eurodolara – oczekiwany także dziś - nie przeszkadza złotemu w aprecjacji sugerując dominację czynnika lokalnego. Dość nieoczekiwanie w świetle pojawiających się w tym tygodniu informacji prasowych o możliwym wstrzymaniu kolejnych unijnych funduszy dla Polski oraz gwałtownej wyprzedaży krajowego długu kurs EUR/PLN sięgnął miesięcznego minimum na poziomie 4,76. Piątek to przede wszystkim publikacje krajowych danych o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej. W przeciwieństwie do wczorajszego zestawu makro, gdy słusznie pozostawaliśmy optymistami nasze oczekiwania co do dzisiejszego odczytu sprzedaży detalicznej pozostają poniżej konsensusu. Może to w minimalnym stopniu ograniczać presję na umocnienie polskiej waluty. Utrzymywanie się kursu EUR/PLN poniżej technicznej bariery 4,7734 oznaczać będzie, iż w nowy tydzień notowania wejdą prozłotowym sygnałem.

 

Popyt na rzecz uchodźców generuje słabszą sprzedaż detaliczna w 3Q. Dane z przemysłu i rynku pracy [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Popyt na rzecz uchodźców generuje słabszą sprzedaż detaliczna w 3Q. Dane z przemysłu i rynku pracy [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Czytaj więcej

Artykuły związane z eurodolar dzisiaj