Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

euro do złotego kalkulator

Informacje na dziś

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje Biuletyn Statystyczny, a w nim szereg danych z krajowej gospodarki. Obejmą one dane m.in. o stopie bezrobocia rejestrowanego, która według nas obniżyła się w lutym do 5,4% z 5,5% w styczniu.

PL: Obok Biuletynu Statystycznego GUS przedstawi także wyliczenia za marzec wskaźników koniunktury konsumenckiej. Podobnie jak indeksy koniunktury firm najpewniej pokażą one znaczący spadek wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej, który w lutym i tak osiągnął najniższą wartość od 15 miesięcy.

Komentarz dzienny – Spadki wskaźników koniunktury firm mniejsze od oczekiwań. Dziś koniunktura konsumencka. Kursy walut na dziś [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 1Komentarz dzienny – Spadki wskaźników koniunktury firm mniejsze od oczekiwań. Dziś koniunktura konsumencka. Kursy walut na dziś [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Główny Urząd Statystyczny przedstawił wczoraj wyliczenia wskaźników koniunktury za marzec dla kilku obszarów gospodarki, które opracowuje na podstawie ankiet wypełnianych przez firmy. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury uległ obniżeniu dla niemal wszystkich sektorów (z wyjątkiem zakwaterowania i gastronomii), co było zgodne z oczekiwaniami zważywszy na wybuch wojny na Ukrainie. Na wskaźniki te składa się komponent sytuacji bieżącej oraz oczekiwań, w których przypadku odnotowano silniejsze zniżki. Skala spadków okazała się jednak mniejsza niż spodziewaliśmy się. Niemniej oczekujemy, że po pierwszym szoku związanym z atakiem Rosji na Ukrainę ocena przez firmy bieżącej i spodziewanej sytuacji ulegnie pewnej stabilizacji, a może się nawet poprawić. Niepewność będzie jednak oddziaływała w kierunku ograniczenia aktywności inwestycyjnej firm, tym bardziej, że pogorszyły się perspektywy cen dóbr kapitałowych i ich dostępności. Niemniej nie widzimy dużej przestrzeni do rewizji w dół prognozy PKB na 2022 r. wynoszącej 4,5%, głównie z powodu lepszego od naszych założeń wzrostu PKB w 1Q 2022 r. Wyraźna korekta w dół będzie dotyczyła natomiast oczekiwań dla 2023 r., za czym przemawiają prognozy wysokiej inflacji i stóp procentowych.

Reklama

PL: Narodowy Bank Węgier podniósł główną stopę procentową do 4,40% z 3,40%, a więc silniej niż wskazywał konsensus prognoz wynoszący 4,15%. Węgierski Bank Centralny zwiększył skalę zacieśniania polityki pieniężnej w reakcji na osłabienie forinta i pogorszenia perspektyw inflacji, a także z powodu rosnącego ryzyka efektów drugiej rundy. Rynki finansowe wyceniają, że do końca tego roku główna stopa procentowa wzrośnie co najmniej o 150 pkt baz.

Komentarz dzienny – Spadki wskaźników koniunktury firm mniejsze od oczekiwań. Dziś koniunktura konsumencka. Kursy walut na dziś [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 2Komentarz dzienny – Spadki wskaźników koniunktury firm mniejsze od oczekiwań. Dziś koniunktura konsumencka. Kursy walut na dziś [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 2

PL: Podaż pieniądza mierzona agregatem M3 wzrosła w lutym o 8,0% r/r po wzroście o 7,7% r/r miesiąc wcześniej. Ciekawostką płynąca z tych danych jest zwiększenie się wartości gotówki w obiegu o 27,3 mld PLN, a więc niewiele mniej niż marcu 2020 r., gdy rozpoczęła się w Polsce pandemia COVID-19.

PL: Ministerstwo Finansów podało, że po lutym w budżecie centralnym odnotowano nadwyżkę w wysokości 11,2 mld PLN. Wyniki budżetu centralnego są tylko częściowo pomocne do bieżącej oceny sytuacji fiskalnej państwa, gdyż znaczna część wydatków rządu została przesunięta poza budżet centralny, np. poprzez Fundusz przeciwdziałania COVID-19.

 

Rynki na dziś

Reklama

Notowania złotego ustabilizowały się i rynek oczekuje na nowe impulsy. Bez przełomowych doniesień w zakresie wojny w Ukrainie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stabilizacja kursu EUR/PLN na poziomie nieco poniżej 4,70. Napływające doniesienia o zbliżającej się akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską nie wywierają już wpływu na nastroje rynkowe. Na rynku papierów skarbowych oczekuję utrzymania presji na wzrost rentowności, niemniej wyceniany obecnie przez rynki finansowe scenariusz podwyżek stóp procentowych wydaje się dość agresywny i w naszej ocenie przestrzeń do dalszej przeceny obligacji w najbliższych dniach wydaje się ograniczona.

Komentarz dzienny – Spadki wskaźników koniunktury firm mniejsze od oczekiwań. Dziś koniunktura konsumencka. Kursy walut na dziś [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 3Komentarz dzienny – Spadki wskaźników koniunktury firm mniejsze od oczekiwań. Dziś koniunktura konsumencka. Kursy walut na dziś [EURPLN, USDPLN, CHFPLN, EURUSD] - 3

Czytaj więcej