Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

etf rynki wschodzące mbank

Choć utrzymujące się obawy przed inflacją, wzrosty stóp procentowych, wyzwania związane z łańcuchami dostaw i trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę odbijają się niekorzystnie na sytuacji rynków wschodzących, nastroje inwestorów uległy poprawie, co wywołało rynkowe odbicie w drugiej połowie maja, a klasa aktywów związanych z rynkami wschodzącymi zakończyła miesiąc z nieznacznym wzrostem. Indeks MSCI Emerging Markets Index wypracował zwrot na poziomie 0,5% na przestrzeni miesiąca, podczas gdy indeks MSCI World Index poszedł w górę o 0,2% (w obydwu przypadkach w USD).[1]

 

Najważniejsze zmiany na rynkach wschodzących w maju 2022 r.

• Odbicie w drugiej połowie maja pozwoliło akcjom spółek z azjatyckich rynków wschodzących odrobić wcześniejsze straty i zakończyć miesiąc z niewielkim zyskiem. Wśród rynków, które radziły sobie najlepiej w regionie, znalazły się Tajwan i Korea Południowa. Nastroje rynkowe generalnie się poprawiały w drugiej połowie maja, wraz z luzowaniem pandemicznych obostrzeń w Chinach i mniejszą presją w łańcuchach dostaw. W Chinach, elementy polityki władz mające wesprzeć krajowy wzrost gospodarczy, spadki wskaźników zakażeń koronawirusem COVID-19 w Szanghaju i Pekinie oraz możliwość zniesienia niektórych ceł nałożonych na chińskie produkty przez Stany Zjednoczone przełożyły się na odbicie na rynkach akcji w omawianym miesiącu. Z kolei kursy akcji spółek indyjskich szły w dół w warunkach utrzymującej się inflacji i wyższych stóp procentowych. Rząd zapowiedział jednak szereg działań mających ograniczyć dynamikę wzrostów cen.

• Korzystając ze wsparcia w postaci mocniejszych kursów krajowych walut, rynki latynoamerykańskie zanotowały w maju solidne zwroty, powiększając zyski wypracowane od początku roku. Chile i Kolumbia były najprężniejszymi rynkami w tym regionie dzięki uspokojeniu obaw związanych z sytuacją polityczną. W Brazylii, nadspodziewanie dobre dane makroekonomiczne i działania rządu podjęte w celu okiełznania presji inflacyjnej, włącznie z obniżeniem podatku VAT i wprowadzeniem ogólnokrajowego limitu opodatkowania towarów i usług pierwszej potrzeby, zostały dobrze przyjęte przez inwestorów. Bank centralny Meksyku podniósł referencyjną stopę procentową o 0,5%; podwyżka ta była zbieżna ze wzrostem stóp procentowych w Peru, ale mniejsza niż podwyżki w Brazylii i Chile. Niespokojna sytuacja polityczna nadal hamowała wzrosty na rynku peruwiańskim.

Reklama

Region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki okazał się odporny na globalny trend i zakończył maj na minusie. Węgry radziły sobie najsłabiej w regionie, w związku z wprowadzeniem podatku od nadwyżkowych zysków. Po niedawnych dużych zyskach związanych z energetyką, rynki bliskowschodnie poszły mocno w dół w omawianym miesiącu, głównie pod wpływem spadków na rynkach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej, gdy obawy o przyszłość wzrostu przeważyły nad wyższymi cenami ropy. Z kolei kursy akcji spółek z Republiki Południowej Afryki szły w górę, w dużej mierze dzięki mocniejszemu kursowi randa. Ponadto rząd Republiki Południowej Afryki ogłosił wydłużenie okresu obniżonego opodatkowania paliw, mając na celu ograniczenie presji inflacyjnej. Polska i Czechy zakończyły miesiąc z dodatnimi zwrotami, pomimo rosnącej inflacji i zaostrzania polityki pieniężnej.

 

  1. Źródło: MSCI. Indeksy nie są zarządzane, a bezpośrednia inwestycja w indeks nie jest możliwa. Indeksy nie uwzględniają opłat, kosztów ani obciążeń naliczanych przy sprzedaży. Wyniki historyczne nie wskazują ani nie gwarantują wyników przyszłych. MSCI nie udziela żadnych gwarancji ani nie ponosi żadnej odpowiedzialności w związku z przedstawionymi danymi MSCI. Dalsze rozpowszechnianie lub wykorzystywanie jest zabronione. Niniejszy raport nie został zatwierdzony ani opracowany przez MSCI. Ważne uwagi i warunki dotyczące podmiotów dostarczających dane można znaleźć na stronie www.franklintempletondatasources.com.

Czytaj więcej