Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

etf na ethereum

Po tym, jak długo oczekiwane ETF na BTC zadebiutowały w zeszłym tygodniu, entuzjaści kryptowalut rozważają teraz perspektywy zatwierdzenia podobnych funduszy na ETH. Jest jednak ważny problem, który może wszystko utrudnić.

 

  • Amerykański regulator SEC na początku 2024 roku zatwierdził fundusze ETF na BTC
  • Od tamtego czasu kurs BTC/USD spadł o około 13%!
  • Powstają plany ETF na ETH
  • Jest jednak pewien problem wynikający ze specyfiki Ethereum

 

 

Mamy to! ETF na BTC już jest, ale bitcoin mocno potaniał

Przed tygodniem, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zatwierdziła 11 spotowych ETF na bitcoina. Pierwsze dni notowań instrumentów zapewniły spore zainteresowanie.

Reklama

Inwestorzy sypią jednak monetami BTC. W piątek kurs BTC/USD runął o 7,7%, a w weekend spadki powiększył swój zakres o 2,5%.

Poniedziałek przynosi pewne odbicie ceny bitcoina, bo o 2,1% w górę, ale to nie wystarcza do odrobienia strat do poziomów z czwartku, gdy przebite zostało 49 tys. USD wzrostem do ponad dwuletnich maksimów.

 

Zobacz także: ETF-y na bitcoina: tym razem to nie FAKE! Wiadomo kiedy wystartują

 

Kurs BTC/USD

Reklama

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Zatwierdzenie ETF na BTC było już wliczone w cenę, a gdy stało się ono faktem, dla wielu inwestorów jest to moment zakończenia inwestycji i realizacji zysków.

Teraz, na celowniku może znaleźć się ETH. Pojawia się coraz więcej pogłosek, że po BTC czas na spotowy ETF na ether.

Reklama

 

Szef BlackRock: "Widzę wartość w ETF na ETH"

Wśród zwolenników takiej propozycji jest sam CEO BlackRock, największej firmy zarządzającej aktywami na świecie. To właśnie ta spółka jest twórcą pierwszego zatwierdzonego ETF na bitcoina. Jeszcze w listopadzie złożyła ona wniosek o fundusz giełdowy oparty na ether.

"Widzę wartość w posiadaniu ETF na ETH” - powiedział Larry Fink, CEO BlackRock.

Pomimo kamienia milowego w postaci zatwierdzenia spotowego ETF na BTC w obliczu wcześniejszej niechęci regulatora SEC, grono ekspertów wciąż sceptycznie podchodzi do perspektyw nowego ETF na ETH:

"Trudno dokładnie wiedzieć, co zrobią amerykańskie organy regulacyjne" w sprawie wniosków o ETF na ETH” - zaznaczył Alonso de Gortari, główny ekonomista Mysten Labs, firmy analitycznej. - "Spodziewałbym się jednak, że po otwarciu drzwi stanie się to łatwiejsze i myślę, że branża jest tym bardzo podekscytowana"

Reklama

“Jeśli bitcoinowe fundusze ETF odnotują imponujący napływ inwestorów instytucjonalnych w nadchodzących miesiącach, może to sprawić, że takie produkty będą bardziej ugruntowane i stanowić solidny precedens dla innych wniosków ETF opartych na kryptowalutach” - dodał.

Względem Bitcoina, blockchain Ethereum ma znacznie większy potencjał adopcji. Sieć oparta na ETH pozwala na tworzenie tzw. “smart kontraktów”. Umożliwiają one rozwijanie różnorodnych aplikacji zdecentralizowanych (DApps) na jego platformie.

Dodatkowo, Ethereum wprowadził mechanizm konsensusu Proof of Stake wraz z przejściem na wersję Ethereum 2.0. Poprawia to skalowalność sieci i obniża zużycie energii w porównaniu do  blockchainu Bitcoin. To olbrzymia zaleta w porównaniu z olbrzymimi zasobami energii potrzebny do obsługi sieci BTC.

Ponadto, Ethereum posiada bogatsze możliwości w obszarze finansów zdecentralizowanych (DeFi), co przyciąga większą uwagę instytucji i deweloperów. To realny aspekt, który może przyspieszyć jego adopcję.

"Nie ma wątpliwości, że ETH jest kolejnym dużym rynkiem i natychmiast stał się priorytetem dla firm świadczących usługi finansowe" - stwierdził Paul Brody, szef działu EY specjalizującego się w globalnych aplikacjach blockchain.

Reklama

 

Czytaj również: Notowania BTC/USD najwyżej od 2 lat!

 

ETF na kryptowaluty niczym indeks rynku krypto

Ciekawą ideą, która nie ma jeszcze szerszych zalążków rozwoju, jest pomysł stworzenia ETF na szerszy koszyk kryptowalut. Podobnie jest w przypadku funduszy na indeksy akcyjne lub poszczególne sektory. Jednak wiąże się z tym szereg problemów natury regulacyjnej, które dotyczą również samego ETF na ETH.

Przede wszystkim, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopiero wnikliwie bada kwestie związane ze “stakingiem”. Jest to proces trzymania i blokowania kryptowalut w portfelu w celu wspierania operacji sieci blockchain, a także uczestnictwa w procesie konsensusu.

W ramach stakingu posiadacze kryptowalut są nagradzani dodatkowymi tokenami w zamian za udostępnienie swojego majątku do weryfikacji transakcji i zabezpieczania sieci. W skrócie, dzięki stakingowi otrzymują oni pasywny dochód. Staking jest powszechnie stosowany w blockchainach opartych na Proof of Stake (PoS), jak np. Ethereum.

Reklama

Przewodniczący SEC, Gary Gensler, powiedział wcześniej, że bitcoin był jedyną kryptowalutą, którą był gotów publicznie nazwać towarem, a nie papierem wartościowym. Amerykański regulator uważnie przygląda się firmom, które oferowały staking kryptowalut.

W zeszłym roku SEC zamknęła działalność “stakingową” giełdy kryptowalut Kraken w Stanach Zjednoczonych. Teraz, SEC współpracuje z Coinbase by stworzyć odpowiednie regulacje dla “stakingu”

Jedną z możliwości powstania ETF na ETH jest np. to, że firmy nie będą mogły “stake’ować” ETH i zarabiać na zyskach, ale samo posiadanie ETH będzie możliwe.

 

Zobacz również: Bitcoin TO THE MOON! Kryptowaluta BTC wysłana na Księżyc, ale misja będzie porażką

Czytaj więcej