Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

energetyka w Polsce 2025

Temat ten jest szczególnie istotny w kontekście historycznych zmian i bieżących potrzeb energetyki w Polsce.

 

>> Sprawdź również:  To już pewne. Będzie debiut na NewConnect (piątek, 6 września)

 

Wyjątkowe wyzwania w finansowaniu sektora energetycznego

Jakub Jaworowski zauważa, że zarządzanie kosztami energii jest jednym z kluczowych priorytetów rządu.

Reklama

Problem polega jednak na tym, że spółki z udziałem Skarbu Państwa, które mogłyby potencjalnie sfinansować nowe inicjatywy, już nie dysponują takimi zasobami, jak wcześniej.

"Spółki energetyczne są teraz w trudnej sytuacji finansowej, a ich bilanse nie są elastyczne," twierdzi minister.

W związku z tym, zwiększenie zaangażowania tych spółek w nowe projekty wydaje się ekstremalnie trudne, zwłaszcza gdy spółki takie jak Orlen już teraz wydają ogromne kwoty na bieżące potrzeby.

"Nie jest tajemnicą, że jakaś formuła trzymania cen energii pod kontrolą jest jednym z priorytetów rządu, ale jak to przeprowadzić to inna sprawa. No i teraz rozumiem, bo to historycznie wiele osób mówiło, że to może spółki z udziałem Skarbu Państwa to sfinansują, bo percepcja była taka, że spółki siedzą na miliardach. Po ostatnich ośmiu latach z wielu względów już nie siedzą na miliardach" - powiedział minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski w swoim pierwszym wywiadzie, udzielonym 29 sierpnia wspólnie trzem agencjom informacyjnym, w tym PAP Biznes.

 

>> Sprawdź też:  Będzie się działo na GPW. Zobacz koniecznie bogaty kalendarz wyników i ważnych danych ze spółek

 

Rewizja planów wydzielenia aktywów węglowych

Reklama

Dotychczasowy plan, zakładający wydzielenie aktywów węglowych z grup energetycznych i utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), został zrewidowany.

Rząd Donalda Tuska zrezygnował z tej koncepcji, a aktualnie trwają prace nad alternatywnymi rozwiązaniami.

Przedstawiciele spółek energetycznych, takich jak PGE, podkreślają jednak potrzebę wydzielenia węglowych aktywów, aby zapewnić odpowiednie finansowanie na rozwój i modernizację.

Minister finansów Andrzej Domański dodał, że na 2025 rok w budżecie nie zaplanowano środków na ten cel, co stawia pod znakiem zapytania dalsze kroki w tym zakresie.

"W spółkach energetycznych trudno byłoby dzisiaj wyobrazić sobie przestrzeń na dołożenie kolejnego elementu finansowania różnego rodzaju działań, bo te spółki mają inne wyzwania. Bilanse spółek nie są z gumy" - powiedział Jaworowski.

"Będzie ekstremalnie trudno, żeby angażować te spółki, one zresztą dzisiaj już są mocno zaangażowane, Orlen w pierwszym półroczu wydał 15 mld zł, to są gigantyczne kwoty. To jest kwestia wyznaczenia sobie priorytetów i rozpisania sobie celów, które muszą być zrealizowane" - dodał.

 

Notowania PGE - wtorek, 3 września

 

"To jest problem zapewnienia energii elektrycznej, bo w perspektywie tego jak technicznie mogą funkcjonować bloki energetyczne, jest to duże wyzwanie. Innym jest to, żeby energia była w cenach akceptowalnych zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przemysłu. Po trzecie to kwestia spełniania wymogów środowiskowych" - powiedział minister aktywów państwowych.

"NABE jest jednym z elementów, pracujemy i rozmawiamy, również ze spółkami i ministerstwem klimatu, ministerstwem przemysłu i ministerstwem finansów i musimy wypracować rozwiązanie. Dopóki nie będzie całościowego rozwiązania, to rozmowa o finansach jest mocno przedwczesna. Rozumiem stanowisko zarządów spółek energetycznych, bo są one zobligowane przez kodeks spółek handlowych do maksymalizacji zysku, ale też nie stawiałbym tego tak zero-jedynkowo" - dodał.

Reklama

 

>> Czytaj więcej:  Eksplozja dywidend we wrześniu 2024 - kolejne 4 spółki. Które wypłacą największe zyski?

 

Kierunki nowej strategii i priorytety

Minister Jaworowski zwraca uwagę, że problematyka zapewnienia stabilności energetycznej w Polsce to kwestia znacznie szersza niż sama koncepcja NABE.

Wskazuje na potrzebę uwzględnienia kilku kluczowych aspektów, takich jak techniczne możliwości funkcjonowania bloków energetycznych, akceptowalność cen energii dla gospodarstw domowych i przemysłu, oraz spełnianie wymogów środowiskowych.

Podkreśla, że rozwiązanie problemu wymaga całościowego podejścia i czasu na jego opracowanie, aby uniknąć błędów wynikających z pośpiechu.

"Nie rozpatrujmy tego w ten sposób, że cała spółka w lewo albo w prawo, bo musimy przeanalizować blok po bloku to przeanalizować i wtedy się zastanowić. To nie musi być rozwiązanie zero-jedynkowe, bo NABE takim zero-jedynkowym rozwiązaniem miało być. Wystarczy spojrzeć na nasz miks energetyczny, żeby wiedzieć, że nas nie stać na wyłączanie bloków węglowych. One z czasem będą wyłączane, ale cała sztuka na tym polega, żeby wyznaczyć dobrą trajektorię" - powiedział Jakub Jaworowski.

"Są jeszcze inni interesariusze, np. w postaci załóg tych zakładów i obywatele. Wszystko musi być akceptowane na poziomie społecznym i finansowym, bo już mamy jedne z najwyższych cen energii w Europie. To jedna z rzeczy, która jest dla nas priorytetem, żeby to opracować, ale jeszcze trochę czasu potrzebujemy. Robienie szybko ale źle, to już było i się nie sprawdziło, Teraz musimy mieć trochę czasu, żeby przygotować to całościowo" - dodał.

Reklama

 

>> Sprawdź też:  Vercom - wyniki, akcje dywidendy [wrzesień 2024] Jak reaguje kurs akcji na wyniki spółki?

 

Kroki na przyszłość

Minister zaznacza, że chociaż obecna sytuacja jest skomplikowana, należy wziąć pod uwagę różne interesy, w tym społeczne i finansowe.

Zwraca uwagę, że każda decyzja dotycząca sektora energetycznego musi być akceptowana na poziomie społecznym, aby uniknąć negatywnych konsekwencji.

Jaworowski podkreśla, że NABE miało być rozwiązaniem zero-jedynkowym, ale obecnie rozważane są opcje pośrednie, które mogą okazać się bardziej efektywne.

Reklama

W ciągu najbliższych 12 miesięcy spodziewane są konkretne zmiany, które powinny wyjaśnić kierunek dalszych działań.

"NABE było trochę taką opcją nuklearną, gdyż rozwiązywało problem w sposób zero-jedynkowy. Jest kilka opcji pośrednich. W przyszłym roku coś się musi wydarzyć, ale co, jak i gdzie to jeszcze za wcześnie. Coś się musi wydarzyć w ciągu 12 miesięcy, to na pewno jest mniej niż rok, żeby coś się wyklarowało" - powiedział minister.

 

>> zobacz też: Przyszłość Pekao i Aliora w rękach PZU. Co dalej z bankami? Jak reaguje kurs akcji?

 

Podsumowanie najważniejszych informacji

  • Finansowanie sektora energetycznego staje się coraz bardziej skomplikowane z powodu ograniczonych zasobów spółek z udziałem Skarbu Państwa.
  • Plan wydzielenia aktywów węglowych i utworzenie NABE został zrewidowany, a nowe rozwiązania są w fazie opracowywania.
  • Minister Jaworowski podkreśla potrzebę całościowego podejścia do problemów energetycznych, w tym technicznych, finansowych i społecznych.
  • W najbliższych miesiącach należy spodziewać się konkretnych decyzji dotyczących przyszłości sektora energetycznego w Polsce.

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z energetyka w Polsce 2025