Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ebc polska

POL:

Główna miara inflacji bazowej (CPI bez żywności, energii i paliw) wzrosła w październiku do 11,0% r/r z 10,7% r/r we wrześniu, nieco mniej niż szacowano. Przedział wszystkich miar inflacji bazowej podniósł się do 11,0-18,7% r/r z 10,7-17,8% r/r we wrześniu. Szacunkowy impet inflacyjny nieznacznie się podniósł, sugerując, że szczyt inflacji bazowej jest jeszcze przed nami. Dane są neutralne z punktu widzenia RPP. Ostatnia projekcja inflacyjna NBP w podobny sposób ocenia natężenie procesów inflacyjnych w krótkim horyzoncie czasu.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Instytucje niebankowe na cenzurowanym w EBC - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Instytucje niebankowe na cenzurowanym w EBC - 1

 

USA:

Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła mocnej od oczekiwań, o 1,3% m/m (wobec 0,0% m/m we wrześniu). Mocny wynik odzwierciedla nie tylko wzrost sprzedaży pojazdów – popyt konsumpcyjny na inne towary także był solidny. Wsparciem dla sprzedaży były m.in. jednorazowe zwroty podatków w Kalifornii, które sięgały 1050 USD na gospodarstwo domowe, a także druga w październiku wyprzedaż promocyjna w największej sieci e-commerce. Dotychczasowe wyniki sprzedaży sugerują, mimo ostrzeżeń ze strony detalistów - spółek giełdowych, że rosnące dochody z pracy oraz oszczędności z czasu pandemii ciągle wspierają popyt konsumpcyjny, wbrew wzrostowi cen energii. Konsumpcja prywatna powinna być zatem buforem dla wzrostu gospodarczego w 4q22.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Instytucje niebankowe na cenzurowanym w EBC - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Instytucje niebankowe na cenzurowanym w EBC - 2

 

USA:

Produkcja w przetwórstwie przemysłowym w październiku wzrosła o 0,1% m/m (po wzroście o 0,2% m/m we wrześniu). Włączając górnictwo i energetykę oraz działalność komunalną produkcja spadła o 0,1% m/m. Wzrosty produkcji w przetwórstwie utrzymują się dzięki odbiciu w motoryzacji, która łapie drugi oddech po złagodzeniu napięć w globalnych łańcuchach dostaw. Tempo wzrostu produkcji z wyłączeniem pojazdów wyniosło 0,0%. Wykorzystanie mocy produkcyjnych lekko zmniejszyło się (79,9% wobec 80,1% we wrześniu). Dane potwierdzają, że globalne zacieśnienie monetarne oraz nagromadzone zapasy nie sprzyjają producentom towarów na świecie, w tym w USA.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Instytucje niebankowe na cenzurowanym w EBC - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Instytucje niebankowe na cenzurowanym w EBC - 3

 

UK:

Reklama

Inflacja CPI w październiku wzrosła do 11,1% r/r (z 10,1% r/r we wrześniu), najwyżej w historii tych danych (od 1997). Brytyjski urząd statystyczny szacuje, że gdyby bieżąca definicja inflacji CPI była stosowana historycznie, to byłaby ona wyższa niż obecnie tylko raz, w październiku 1981. Inflacja CPIH, uwzględniająca czynsze umowne, wzrosła do 9,6% r/r z 8,8% r/r we wrześniu. Do wzrostu inflacji w największym stopniu przyczyniły się ceny prądu (+16,9% m/m) i gazu (+36,9% m/m), mimo wprowadzenia górnego ograniczenia na ceny w okresie od 1 października do końca marca 2023. Bez tego ograniczenia ceny prądu i gazu wzrosłyby w październiku łącznie o 75% m/m. Skala wzrostu inflacji jest na razie zbieżna z oczekiwaniami Banku Anglii (BoE). Nie spodziewamy się zatem istotnych zmian w polityce pieniężnej BoE w reakcji na publikowane dane.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Instytucje niebankowe na cenzurowanym w EBC - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Instytucje niebankowe na cenzurowanym w EBC - 4

 

POL:

L.Kotecki (RPP) powiedział, że jest miejsce na dalsze działanie po stronie polityki pieniężnej. W jego ocenie inflacja w 2023 utrzyma się na dwucyfrowym poziomie i pod koniec 2023 wyniesie 12-13%. Ocenił także, że w 2023 nie będzie warunków do tego, by prowadzić luźną politykę fiskalną. Polityka fiskalna będzie działać lekko antyinflacyjnie, ale nie będzie to wystarczające, aby sprowadzić inflację do „rozsądnego poziomu”.

 

POL:

Reklama

C.Kochalski (RPP) powiedział, że w świetle obecnej projekcji inflacji zatrzymanie podwyżek stóp procentowych jest właściwe. Rada mogłaby pochylić się nad zmianą parametrów w polityce pieniężnej, gdyby okazało się, że osiągnięcie celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej byłoby niemożliwe. Według C.Kochalskiego obecnie istnieje perspektywa dezinflacji od 2q23, a procesy dezinflacyjne zaczną występować nie tylko dlatego, że pojawi się tzw. „efekt bazy". Dodał, że osiągnięcie celu NBP jest nadrzędne, kwestią do rozstrzygnięcia jest w jakim czasie go osiągnąć bez nadmiernych kosztów społecznych.

 

EUR:

Europejski Bank Centralny w najnowszym Raporcie o Stabilności Systemu Finansowego ocenił, że warunki stabilności finansowej nadal pogarszają się. Rosnąca inflacja, ryzyko recesji, a także zacieśnienie warunków finansowania stanowią coraz większe wyzwanie dla gospodarstw domowych i firm. Zacieśnienie polityki pieniężnej i walka z inflacją stanowią wyzwanie dla podmiotów sektora publicznego, w szczególności, gdy prowadzona jest niecelowana ekspansja fiskalna. Podwyższona zmienność, ryzyko zmian wycen aktywów finansowych oraz problemy z płynnością zwiększają podatność rynku finansowego oraz instytucji niebankowych na nieuporządkowane dostosowania. Odporność banków oraz ich zyski korzystają na środowisku wysokich stóp procentowych, ale zagrożenia związane z jakością aktywów mogą prowadzić do zwiększenia odpisów na utracone należności. EBC stwierdził, że głównym wyzwaniem polityki regulacyjnej powinny być teraz instytucje niebankowe, gdyż system bankowy, dzięki odpowiedniej polityce makroostrożnościowej, jest odporny na szoki.

 

POL:

Ministerstwo Finansów oceniło, że w 2023 oraz w najbliższych latach budżetowych nie ma przestrzeni na nowe wydatki ponoszone z budżetu państwa. Wiceminister P.Patkowski powiedział, że Komisja Europejska w latach 2022-2023 zaleca Polsce działania mające na celu zapewnienie, aby wzrost wydatków bieżących ze środków krajowych był zgodny z ogólnie neutralnym kursem polityki przy uwzględnianiu dalszego ukierunkowanego wsparcia gospodarstw domowych i przedsiębiorstw najbardziej narażonych na podwyżki cen energii oraz osób uciekających z Ukrainy. Dodał, że reguła wydatkowa daje potencjalną dodatkową przestrzeń wydatkową w postaci 1% PKB ponad regułę zaplanowaną na 2022.

Reklama

 

USA:

J.Williams (Fed) ocenił, że ryzyka związane ze stabilnością systemu finansowego nie powinny być brane pod uwagę przy określaniu skali podwyżek stóp procentowych.

 

USA:

Ch.Waller (Fed) powiedział, że opublikowane ostatnio dane w jego ocenie dają Rezerwie Federalnej przestrzeń do ograniczenia skali podwyżek stop procentowych do ruchów po 50pb. Zastrzegł jednak, że wpływ na ostateczną decyzję Fed będą miały kolejne publikacje danych, w tym o inflacji PCE (1 grudnia) i z rynku pracy (2 grudnia). Przestrzegł przed przywiązywaniem zbyt dużej uwagi do pojedynczego odczytu inflacyjnego oceniając, że jest wciąż zbyt wcześnie by móc stwierdzić, że trend inflacyjny odwraca się.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ebc polska