Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dziedziczenie majątku

Droga do miliardów dolarów coraz rzadziej prowadzi przez założenie i rozwój swojego własnego biznesu. W co inwestują i czego obawiają się miliarderzy? Co sądzą o sztucznej inteligencji. Przybliżamy wyniki najnowszego badania wielkiego banku.

 

  • Jak zostaje się miliarderem dolarowym w 2023 roku?
  • W co inwestują miliarderzy?
  • Czego obawiają się miliaderzy?
  • Co chcą robić ze swoim odziedziczonym majątkiem młodzi miliaderzy?

 

To dziedziczenie, a nie przedsiębiorczość staje się coraz częściej drogą prowadzącą do miliardów USD – taki wniosek zawiera raport “Billionaire Ambitions Report 2023” autorstwa ekspertów UBS Global Wealth Management.

Reklama

 

 

Dziedziczenie drogą do miliardów

Coraz częściej miliarderem zostaje się poprzez dziedziczenie, a nie własny biznes. W 2023 roku - po raz pierwszy od 9 lat - miliarderzy zgromadzili więcej majątku poprzez dziedziczenie, niż przedsiębiorczość. Cytowane badanie UBS wykazuje, że 53 spadkobierców odziedziczyło w okresie kwiecień 2022 – kwiecień 2023 około 150,8 mld USD. Z kolei 84 nowych self-made miliarderów ma 140,7 mld USD.

Co ciekawe, kształtuje się nowa grupa rodzin wielopokoleniowych, w których każde pokolenie ma własne poglądy na swoje dziedzictwo i własne plany co do majątku. Ponad połowa miliarderów z pierwszego pokolenia twierdzi, że widzi potrzebę „zaszczepienia odpowiednich wartości” w spadkobiercach.

Reklama

Odwrócenie sytuacji wzbudziło zainteresowanie UBS. Jak stwierdził Charles Otton, szef banku UBS ds. globalnego majątku rodzinnego i instytucjonalnego w obu Amerykach, miliarderów powstałych na drodze dziedziczenia będzie tylko przybywać. W ciągu najbliższych 20-30 lat – jak spodziewa się UBS - ponad tysiąc miliarderów przekaże swoim dzieciom około 5,2 bln USD.

"Nowe pokolenie ma świeże poglądy na temat biznesu, inwestycji i filantropii. Wielu z jego przedstawicieli przekierowuje duże pule prywatnego majątku na nowe okazje biznesowe. Inni odchodzą od rodzinnych biznesów, wybierając kariery bardziej odpowiadające ich indywidualnym ambicjom i talentom" – zwraca uwagę Benjamin Cavalli, szef globalnego działu zarządzania majątkiem klientów strategicznych.

„Głęboka zmiana technologiczna i transformacja energetyczna to tylko dwa przykłady najważniejszych kwestii przemian stojących przed współczesnymi spadkobiercami-miliarderami. Widać, że istnieje różnica pokoleń, która wydaje się większa niż wcześniej, w wielu kwestiach. Ten motyw może częściowo wynikać z tego, że spadkobiercy często kształcą się za granicą i dużo podróżują, chociaż pewne dowody sugerują, że jest to mniej istotny czynnik w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, młode pokolenie jest pod wpływem trudnych czasów – pandemii, zmian klimatycznych, zagrożenia dla porządku świata wojną” – czytamy w raporcie.

 

Czytaj także: Obuwniczy gigant z GPW mocno urósł podczas lekko negatywnej sesji

 

Reklama

 

Źródła bogactwa nowych miliarderów

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: UBS

 

Spadkobiercy lubią inwestować w private equity

Reklama

Spadkobiercy inwestują inaczej, niż „self-made” miliarderzy. Są bardziej zainteresowani funduszami private equity, które stanowią już średnio 20% ich portfeli. UBS odkrył, że 63% miliarderów w obu Amerykach planuje zwiększyć swoje inwestycje w private equity.

"Pierwsze pokolenie miliarderów nie jest tak podekscytowane ekspozycją na private equity, jak drugie pokolenie. I jest to całkowicie racjonalne, ponieważ w wielu przypadkach inwestycja na niepublicznym rynku kapitałowym w przypadku pierwszego pokolenia to był po prostu ich biznes” - zauważa Otton.

W czasach błyskawicznych zmian, które nieuchronnie zmieniają biznes, miliarderzy pierwszego pokolenia martwią się jednak o inne kwestie, niż ci z drugiego. 66% twórców bogactwa w pierwszym pokoleniu niepokoi się recesją w USA, a 62% napięciami geopolitycznymi. Wśród ich następców widać niepokoje związane z presją inflacyjną (57%) i dostępnością oraz ceną surowców (52%).

Ponad połowa miliarderów (53%) dostrzega możliwości niszczącego wpływu nowych technologii na dotychczasowy model operacyjny biznesu, który prowadzą. Zmiana technologiczna to wedle nich największy czynnik ryzyka kolejnych 12 miesięcy. A jeszcze większy odsetek (58%) obawia się cyber-zagrożeń różnego rodzaju.

 

Reklama

Jakie ruchy inwestycyjne chcą poczynić miliarderzy w 2024 roku

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: UBS

 

Co niepokoi miliarderów

Reklama

  grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: UBS

 

W 2023 roku majątek miliarderów wzrósł, po spadku o prawie 20% w 2022 roku. Liczba miliarderów na całym świecie wzrosła o 7%, z 2 376 do 2 544, natomiast ich majątek urósł na wartości o 9% z 11,0 bln USD do 12,0 bln USD.

By stworzyć raport, UBS przeprowadził ankietę wśród 79 klientów-miliarderów z Europy (w tym Szwajcarii), Bliskiego Wschodu, Singapuru, Hongkongu i Stanów Zjednoczonych w okresie od 28 czerwca do 17 września 2023 r.

Reklama

 

Zobacz również: Czy warto inwestować małe kwoty teraz? W co zainwestować 1000 zł?

Czytaj więcej

Artykuły związane z dziedziczenie majątku