Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

DS1021

  • Ministerstwo Finansów w piątek na aukcji zamiany emitować będzie obligacje serii OK0423, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432 w zamian za PS0721, DS1021 i PS0422.
  • Spodziewać się można, że resort finansów uplasuje papiery o łącznej wartości 4 mld PLN.
  • Wartość emisji obligacji serii WZ może wynieść 1,0 mld PLN, a OK 0,2 mld PLN, PS 2,0 mld PLN i DS 0,8 mld PLN. Aukcja powinna mieć neutralny wpływ na krajowy rynek długu.
  • Rentowności obligacji skarbowych OK0423 mogą zostać ustalone na poziomie 0,30%, PS1026 na 1,28% i DS0432 na 1,85%, natomiast ceny WZ1126 w okolicach 100,10 PLN i WZ1131 99,25 PLN.

Ministerstwo Finansów w piątek na aukcji zamiany emitować będzie obligacje serii OK0423, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432 w zamian za PS0721, DS1021 i PS0422. Na koniec maja 2021 r. tegoroczne potrzeby pożyczkowe zostały pokryte w ok. 71%. Z tego też powodu poprzez odkup papierów PS0422 MF rozpocznie prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych.

Średnia wartość sprzedaży papierów na ostatnich trzech aukcjach zamiany wynosiła 4,2 mld PLN.

Oczekiwania dotyczące aukcji

Ministerstwo Finansów zwiększyło w ostatnich miesiącach udział sprzedaży obligacji w oparciu o aukcje zamiany. Sprzyja temu wysoki poziom środków na rachunku centralnym, bardzo dobra sytuacja budżetu państwa (dodatkowo w czerwcu wsparta wpłatą do budżetu części zysku NBP), a także wysoka realizacja tegorocznych potrzeb pożyczkowych.

Uzasadnienie

Pozytywny wpływ na wyniki aukcji powinna mieć łagodna retoryka NBP, a także głównych banków centralnych na świecie. Wszystko wskazuje na to, że program skupu aktywów będzie kontynuowany w Polsce w najbliższych miesiącach. Wraz z prawdopodobnym spadkiem podaży papierów dłużnych na rynku pierwotnym operacje banku centralnego powinny sprzyjać zawężeniu się asset swap spreadów. Pośrednio będzie to również wzmacniać wyceny papierów o zmiennym kuponie. Podobny wpływ na rynek długu będzie miał dalszy wzrost płynności europejskiego systemu finansowego po czwartkowej decyzji EBC. Bank centralny zdecydował się prowadzić podwyższony skup aktywów nie tylko w II kw., ale również w III kw. 2021 r., co pozytywnie zaskoczyło inwestorów.

Warto też wspomnieć,

Reklama

że po ostatniej przecenie polskie obligacje skarbowe stały się dużo atrakcyjniejsze. Wyceny wciąż zakładają agresywne podwyżki stóp procentowych w Polsce już w 2021 r., a także kontynuację cyklu w 2022 r. Biorąc pod uwagę ostatnie komunikaty RPP i wypowiedzi jej członków ten rynkowy scenariusz stają się coraz mniej prawdopodobny. Retoryka NBP zapewne zostanie jeszcze wzmocniona podczas piątkowej konferencji prasowej prezesa A. Glapińskiego. Daje to przestrzeń do dalszego spadku rentowności obligacji skarbowych w perspektywie najbliższych tygodni.

Wpływ czynników lokalnych powinien zostać wzmocniony przez trendy dominujące na rynkach bazowych

Pod wpływem odsuwającej się w czasie perspektywy normalizacji polityki pieniężnej w USA i w strefie euro rentowności Bundów i US Treasuries mogą poruszać się w trendzie spadkowym. Sprzyja temu może nie tylko ostatnia decyzja EBC ale też zbliżające się posiedzenie Fed. Z kolei ciążyć wycenom obligacji stałoprocentowych mogą rosnące obawy przed nasilającą się presją inflacyjną widoczne na świecie i potwierdzane kolejnymi publikacjami danych makroekonomicznych. Wiele wskazuje jednak na to, że majowy odczyt inflacji w Polsce na poziomie 4,8% r/r (wg wstępnych danych) wyznaczył tegoroczne maksimum. W kolejnych kwartałach zgodnie ze scenariuszem NBP inflacja powinna powoli spadać. To powinno też ograniczyć presję rynkową

Czytaj więcej

Artykuły związane z DS1021