Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

drawdown

Osoby inwestujące swoje pieniądze (szczególnie te, które same obracają nimi na rynkach finansowych, w tym na rynku Forex) z pewnością wielokrotnie zetknęły się z pojęciem ‘obsunięcia kapitału’, określanego również z języka angielskiego jako drawdown. Jeśli zastanawiasz się czym jest obsunięcie kapitału i jak jego analiza może pomóc Ci w inwestowaniu, to poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

 

Czym jest obsunięcie kapitału?

Wielkość obsunięcie kapitału (drawdown) to odległość pomiędzy lokalnym maksimum (na krzywej kapitału), a następującym po nim lokalnym minimum. W najprostszych słowach jest to największa wartość (nominalna lub procentowa) jaką straciliśmy w stosunku do najwyższego poziomu na jakim dotychczas znalazł się nasz kapitał.

 

Reklama

Obsunięcie kapitału możemy wykorzystywać jako wskaźnik ryzyka dla stosowanej przez nas strategii inwestycyjnej, gdyż pokazuje nam ono jak duże straty na rachunku mogą wystąpić w przyszłości. Zakładamy tutaj oczywiście, że nasza strategia daje powtarzalne wyniki, więc jeśli w przeszłości zdarzały się okresy, w których traciliśmy np. 30% swojego kapitału, to takie same straty będą możliwe również w przyszłości. Z jednej strony analiza obsunięć kapitału pozwala nam się przygotować na wystąpienie stratnych okresów, z drugiej zaś, może nam również pomóc w wyborze strategii inwestycyjnej, gdy np. przeprowadziliśmy szereg testów na danych historycznych lub testujemy strategię na rachunkach demonstracyjnych.

 

Maksymalne obsunięcie kapitału

Najbardziej popularną miarą ryzyka, związaną z obsunięciem kapitału, jest maksymalne obsunięcie kapitału (maksymalny drawdown). Jest to po prostu wartość największego obsunięcia jakie miało miejsce w całej historii stosowania danej strategii. Wielkość maksymalnego obsunięcia kapitału możemy wyrazić w wartościach nominalnych (w złotych, dolarach…) lub w wartościach relatywnych (w procentach). Najlepszym wariantem jest tutaj wykorzystywanie procentów. Przemawiają za tym dwa istotne argumenty:

  • Wraz ze wzrostem kapitału, obsunięcia kapitału o tę samą kwotę (np. 200 złotych) będą miały coraz mniejsze znaczenie - obsunięcie kapitału o 200 złotych z wartości 1000 złotych ‘zaboli nas’ bardziej niż obsunięcie nawet o 300 złotych z wartości 5000 złotych).
  • Dzięki wartościom relatywnym możemy porównywać ze sobą różne krzywe kapitału z różną wartością kapitału początkowego.

Wielkość maksymalnego obsunięcia kapitału możemy liczyć nie tylko dla całej historii dane strategii, ale również dla poszczególnych podokresów, np. dla miesięcy lub lat. Takie dane wykorzystywane są przy obliczaniu wskaźnika MAR, służącego do oceny efektywności instytucji inwestujących w lewarowane portfele (uwzględniane są dane dla miesięcy).

 

Najdłuższe obsunięcie kapitału

Reklama

Oprócz maksymalnego obsunięcia kapitału możemy analizować również długość obsunięcia kapitału, które ukazuje nam jak dużo czasu strategia potrzebowała do odrobienia serii strat. Długość obsunięcia kapitału oblicza się licząc czas od jednego maksimum na krzywej kapitału do momentu ustanowienia nowego maksimum na krzywej kapitału. Jako miarę ryzyka możemy wykorzystywać np. najdłuższe obsunięcie kapitału. Analizując długość obsunięć kapitału przy wyborze strategii inwestycyjnej jesteśmy w stanie określić, czy jesteśmy wystarczającą cierpliwi, by doczekać się momentu, w którym odrobimy okresy strat.

 

Na poniższym wykresie czerwonymi liniami zaznaczone są wszystkie obsunięcia kapitału jakie wystąpiły na krzywej kapitału. Wyróżnione są również maksymalne obsunięcia kapitału – relatywne i nominalne. Dodatkowo, fioletową linią zaznaczono najdłuższe obsunięcie kapitału.

 

Przykładowa krzywa kapitału

drawdowndrawdown

Reklama

 

Jak wybrać strategię?

W związku z tym, że obsunięcie kapitału możemy wykorzystać jako miarę ryzyka (np. dla krzywej kapitału stosowanej przez nas strategii inwestycyjnej), możemy w oparciu o nie stworzyć regułę wyboru strategii inwestycyjnej.

  • Mając do wyboru dwie strategie o zbliżonej zyskowności (opisanej np. przez okresową stopę zwrotu) wybieramy tę, która charakteryzuje się mniejszą wartością stosowanego przez nas wskaźnika obsunięcia kapitału (np. maksymalnego obsunięcie kapitału).
  • Mając do wyboru dwie strategie o zbliżonej wartości wskaźnika obsunięcia kapitału wybieramy tę, która cechuje się większą zyskownością.

W ten sam sposób możemy porównywać ze sobą strategie stosowane przez różnych inwestorów, czy opłacalność lokowania środków w danym aktywie inwestycyjnym. Jeśli parametry zysku lub ryzyka danej strategii / danego aktywa nie są zbliżone, to w ocenie efektywności danej strategii możemy wykorzystać relację ryzyka do zysku. W tym celu dzielimy wybrany przez nas wskaźnik ryzyka (np. maksymalne obsunięcie kapitału) przez wskaźnik zysku (np. stopę zwrotu). Należy przy tym pamiętać, że przy obliczaniu relacji ryzyka do zysku, w przypadku obu wskaźników (ryzyka i zysku) należy stosować ten sam rodzaj wielkości – albo nominalną albo procentową.

 

UWAGA!

Reklama

Wskazówka: jeśli analizujemy krzywą kapitału przy pomocy takich wskaźników jak obsunięcie kapitału, to należy wykorzystywać krzywą nieuwzględniającą wpłat i wypłat kapitału. Zaburzają one analizę krzywej, gdyż nie mają związku z efektywnością danej strategii.

Czytaj więcej

Artykuły związane z drawdown