Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

domy murowane projekty

2021 rok przyniósł zmiany w niektórych trendach dotyczących budowy domów. Jak wynika z raportu Oferteo.pl, Polacy wybierali mniejsze działki oraz budowali mniej domów o dużym metrażu. Był to też kolejny rok, który minął pod znakiem pandemii. Inwestorzy odczuli to między innymi w postaci problemów z dostępem do materiałów.

Raport o budowie domów w Polsce jest corocznie publikowany przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług budowlanych z ich dostawcami. Celem raportu jest przedstawienie najważniejszych trendów dotyczących budowy domów w Polsce oraz podejścia Polaków do posiadania własnego domu.

W tegorocznym raporcie przedstawione zostały wyniki badania zrealizowanego przez Oferteo.pl w styczniu 2022 roku wśród osób, które w roku 2021 budowały dom.

Procesy inwestycyjne, które miały miejsce w 2021 roku, podobnie jak te z 2020 roku, były naznaczone trwającą pandemią. Spowodowało to wiele trudności, z którymi zmagali się budujący. Niepewność źródeł dochodu oraz wzrastające ceny skłoniły wielu Polaków do ponownego przekalkulowania kosztów planowanej inwestycji. Najbardziej negatywnie na cały proces wpłynęły jednak opóźnienia w dostawie materiałów oraz w dostępie do ekip budowlanych – wynika z badania.

Reklama

 

Zainteresowanie mniejszymi działkami wzrasta

Polacy rezygnują z dużych domów oraz wybierają mniejsze działki – pokazuje tegoroczny „Raport o budowie domów” Oferteo.pl - 2Polacy rezygnują z dużych domów oraz wybierają mniejsze działki – pokazuje tegoroczny „Raport o budowie domów” Oferteo.pl - 2

Raport Oferteo.pl pokazał, że zainteresowanie budową domów na mniejszych działkach wciąż się utrzymuje. W 2020 roku, tak jak i w 2019, zaledwie 32% Polaków wybierało działki o powierzchni wynoszącej od 5 do 10 arów. W tegorocznej edycji badania wynik ten był 6 punktów procentowych wyższy (38%). Z kolei popularność działek o wielkości od 10 do 20 arów w 2021 (31%) względem 2020 roku (40%) zmalała o aż 9 punktów procentowych.

Wybór inwestorów w większości przypadków padał na działki położone na terenach wiejskich (56%) lub w niewielkich miasteczkach do 20 tys. mieszkańców. Najmniej popularne okazały się miasta, w których żyje powyżej 250 tys. do 500 tys. osób.

 

Spadła popularność dużych domów

Reklama

Polacy rezygnują z dużych domów oraz wybierają mniejsze działki – pokazuje tegoroczny „Raport o budowie domów” Oferteo.pl - 3Polacy rezygnują z dużych domów oraz wybierają mniejsze działki – pokazuje tegoroczny „Raport o budowie domów” Oferteo.pl - 3

Z badania Oferteo.pl wynika, że najczęściej wybieranym metrażem, podobnie jak w roku wcześniejszym, był ten mieszczący się w przedziale od 100 do 150 m2. Wskazało go 50% respondentów. Inaczej sytuacja wyglądała w przypadku budynków z powierzchnią mieszkalną większą od 150 do 200 m2 włącznie. W porównaniu z ubiegłorocznym raportem, zainteresowanie takimi domami zmalało o 7 punktów procentowych.

Najwięcej ankietowanych zdecydowało się na domy parterowe z poddaszem użytkowym (48%). Mniej popularne były budynki parterowe – wybrało je 32%. Zaledwie 1,4% wybudowało dom liczący powyżej dwóch pięter.

 

Domy murowane najczęściej wybierane

Jeśli chodzi o technologię, w jakiej budowane były domy, niezmiennie największą popularnością cieszyła się tradycyjna metoda murowana. Została ona wybrana przez 76% respondentów. Znacznie mniej, jedynie 10% inwestorów, zdecydowało się na budową drewnianych domów w technologii szkieletowej (kanadyjskiej). W 2020 roku było ich o 2 punkty procentowe więcej.

Reklama

Nie zmieniły się także preferencje budujących dotyczące pokrycia dachu. Większość z nich użyła blachy lub blachodachówki (42%) oraz dachówki ceramicznej (34%).

Polacy rezygnują z dużych domów oraz wybierają mniejsze działki – pokazuje tegoroczny „Raport o budowie domów” Oferteo.pl - 4Polacy rezygnują z dużych domów oraz wybierają mniejsze działki – pokazuje tegoroczny „Raport o budowie domów” Oferteo.pl - 4

Najczęściej wskazywanym sposobem ogrzewania w nowo budowanych domach było ogrzewanie gazowe. Zdecydowało się na nie 40% osób. Coraz więcej ludzi preferuje ekologiczne pompy ciepła, na co mogą mieć wpływ dostępne programy dofinansowań, takie jak „Moje ciepło” i „Czyste powietrze 2022”. W 2021 roku takie rozwiązanie wybrało 34% ankietowanych, czyli o niespełna 8 punktów procentowych więcej niż w 2020. Stosunkowo niskim zainteresowaniem – 17% – cieszyły się kotły na paliwo stałe, takie jak: węgiel, ekogroszek, miał, drewno opałowe, biomasa czy słoma.

 

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku metodą CAWI na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.

Reklama

 

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowane w serwisie firmy mają możliwość dotarcia do klientów poszukujących danych usług lub produktów. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.


Oferteo S.A. z siedzibą we Wrocławiu to serwis internetowy, którego głównym celem jest ułatwienie dokonywania transakcji handlowych, a w szczególności kontaktowanie potencjalnych nabywców z najlepszymi dostawcami produktów i usług. Platforma istnieje od 2008 roku.

Reklama

O OFERTEO

Więcej na www.oferteo.pl 

Czytaj więcej