Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

domki letniskowe ceny budowy

Zagadką pozostaje wystrzał produkcji budowlanej, który w styczniu wynikał głównie z sekcji budowy budynków. Częściowo pozytywny wpływ mogła mieć tutaj relatywnie łagodna zima. Perspektywa nie wygląda tutaj jednak tak dobrze.

Tradycyjnie już styczeń przyniósł dużą zmienność w kwestii danych o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw (efekt zmiany próby w badaniu GUS). W ubiegłym miesiącu zatrudnienie wzrosło o 2,3% r/r, jednocześnie roczna dynamika płac spowolniła z ponad 11% do 9,5%. Można przypuszczać, że spory w tym udział przesuwania premii i bonusów rocznych ze stycznia na grudzień, o czym informował sam GUS. To z kolei mogło być efektem wprowadzenia Polskiego Ładu i potencjalnie wyższego opodatkowania.

Dane ze sfery realnej były niezwykle mocne

Sprzedaż detaliczna wzrosła w ujęciu realnym o ponad 10% w porównaniu do stycznia 2021, co było zgodne z oczekiwaniami. Poziom samej sprzedaży jest jednak wciąż bardzo wysoki i moim zdaniem nie możliwe jest jego utrzymanie w dłuższym okresie. Sprzyjać powinno temu ograniczenie popytu na dobra trwałe, kosztem jego zwiększenia w kierunku usług. W grę wchodzi również potencjalnie negatywny wpływ wysokich cen, choć efekt nie jest tutaj jednoznaczny. Z kolei zarówno produkcja przemysłowa jak i ta w budownictwie okazały się znacznie lepsze od rynkowego konsensusu. W ujęciu rocznym odnotowaliśmy wzrosty odpowiednio o 19,2% i 20,8%.

W przypadku przemysłu, w dalszym ciągu duży wkład pochodzi ze strony dóbr związanych z energią oraz dóbr zaopatrzeniowych. Jednocześnie słabo wypada produkcja dóbr inwestycyjnych. Ogólnie jednak poziom produkcji w przemyśle jest znacznie wyższy niż trend sprzed pandemii. To nakazuje ostrożność w jego ekstrapolowaniu. Z dużym prawdopodobieństwem można zakładać pewną normalizację w kolejnych miesiącach. Sprzyjać może temu osłabienie popytu zewnętrznego w krajach Europy zachodniej.

Zagadką pozostaje wystrzał produkcji budowlanej,

Reklama

który w styczniu wynikał głównie z sekcji budowy budynków. Częściowo pozytywny wpływ mogła mieć tutaj relatywnie łagodna zima. Perspektywa nie wygląda tutaj jednak tak dobrze. Przede wszystkim chodzi o prawdopodobne spowolnienie w przypadku budownictwa mieszkaniowego, do czego z kolei przyczynia się cykl podwyżek stóp procentowych i wynikający z tego spadek zdolności kredytowej. W dłuższym horyzoncie dużym wsparciem dla tego gałęzi gospodarki powinny być środki UE w ramach Funduszu Odbudowy, które jednak wciąż są blokowane. Ich odblokowanie powinno pozytywnie wpłynąć na produkcję budowlaną sektora publicznego. W horyzoncie najbliższych kilku kwartałów, pewien pozytywny wpływ mogą mieć również wyższe inwestycje JST przed wyborami. Niemniej, nie jest to wcale takie pewne z uwagi na duży negatywny wpływ na JST wynikający z Polskiego Ładu.

Arkadiusz Balcerowski, analityk Noble Funds TFI

Czytaj więcej

Artykuły związane z domki letniskowe ceny budowy