Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dochody

  • Nancy Pelosi wraz ze swoim mężem, postawili na wzrost akcji w Nvidia pod koniec 2023 roku
  • Paul Pelosi, mąż Nancy, jest zawodowym inwestorem “venture capital”
  • To nie pierwsza duża inwestycja giełdowa polityk

 

 

Pelosi miała nosa co do akcji Nvidia

Nancy Pelosi zarobiła krocie na wzroście kursu Nvidia w trakcie ostatnich tygodni. Jak wynika z dostępnych informacji, amerykańska polityk w 3 miesiące zyskała 61% na inwestycji w opcje na akcje Nvidia.

Reklama

Była przewodnicząca Izby Reprezentantów kupiła opcje kupna Nvidia 22 listopada 2023 roku. Był to jej największy zakup akcji w ciągu ostatnich trzech lat.

Pelosi kupiła 50 opcji kupna z ceną wykonania 120 USD i datą wygaśnięcia 20 grudnia 2024 roku. Potencjalny zysk wynosi nawet do 5 mln USD.

 

Zobacz także: Spektakularne wyniki Nvidia! Przychody w górę o 265%, kurs akcji wystrzelił

 

Inwestycja Pelosi w opcje na akcje Nvidia

Reklama

Źródło: Pelosi Tracker.

 

W 3 miesiące, a dokładnie w 92 dni, jej zysk (“papierowy”) osiągnął poziom 1,8 mln USD. To mniej więcej tyle, ile zarobiłaby na swoim stanowisku przez 10 lat, bowiem jej roczna pensja to 175 tys. USD.

 

Reklama

 

Zapewne nieprzypadkowo transakcja ta ujawniona została przez polityk w piątek tuż przed długim weekendem świąt Bożego Narodzenia. Dzięki temu mogła ona uniknąć rozgłosu w mediach. Zwłaszcza, że jej wcześniejsze transakcje spotykały się z falą krytyki i podejrzeniami o wykorzystywanie informacji poufnych z uwagi na jej polityczną pozycję.

Nancy Pelosi była bowiem Spikerką Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. To bardzo ważna funkcja. Wystarczy wspomnieć, że pełniąc tą funkcję była drugą w kolejności w linii sukcesji prezydenckiej, bezpośrednio po wiceprezydencie. W rezultacie, była trzecią najważniejszą osobą w państwie.

 

Reklama

Zdjęcie: 83-letnia Nancy Pelosi, obecnie członkini Izby Reprezentantów

Źródło: Wikimedia Commons, U.S. Embassy Jerusalem

 

Wcześniej, w 2022 roku Pelosi i jej mąż Paul, stracili na inwestycji w Nvidia 700 tys. USD. Jednak zaliczyli także kilka udanych transakcji. 

Reklama

Jedną z głośniejszych była dokonana przez Paula Pelosiego sprzedaż 30 tys. akcji Alphabet (Google) w grudniu 2022 roku. Było to zaledwie miesiąc przed tym, gdy technologiczny gigant został pozwany w związku z domniemanymi naruszeniami przepisów antymonopolowych. Wywołało to burzę kontrowersji o potencjalne wykorzystanie informacji poufnych.

Senator Josha Hawleya z Missouri, zaproponował projekt ustawy o nazwie “Preventing Elected Leaders from Owning Securities and Investments”, znany także jako Pelosi Act w styczniu 2023 roku.

"Podczas gdy Wall Street i Big Tech pracują ramię w ramię z wybranymi urzędnikami, aby się wzbogacić, ciężko pracujący Amerykanie płacą za to cenę. Rozwiązanie jest jasne: musimy natychmiast i na stałe zakazać wszystkim członkom Kongresu handlu akcjami" - stwierdził senator ogłaszający projekt ustawy, która nie została oczywiście w żaden sposób wprowadzona.

 

Czytaj również: Giełda w Japonii z nowym rekordem po 35 latach. Wzrosła o 52% w rok

 

Dlaczego Nancy Pelosi musi informować o swoich transakcjach giełdowych?

Reklama

Amerykańscy politycy są zobowiązani do ujawniania swoich inwestycji na rynku akcji. Jest to związane z obowiązującymi ich przepisami federalnymi dotyczącymi etyki i przejrzystości w polityce. 

Głównym celem tych zasad jest zapewnienie przejrzystości oraz gwarancja uczciwości publicznych urzędników. To także kwestia uniknięcia bądź ujawnienia konfliktów interesów, zwłaszcza wśród polityków zajmujących wysokie stanowiska. Korzystając ze swojej uprzywilejowanej pozycji mogliby wykorzystywać swoje stanowiska do osobistych korzyści finansowych na rynku akcji, np. poprzez forsowanie przepisów czy dostęp do informacji (insider trading).

W Stanach Zjednoczonych politycy są zobowiązani do składania corocznych oświadczeń majątkowych, które obejmują informacje na temat ich dochodów, długów i inwestycji. Oświadczenia te są publicznie dostępne, a obywatele mogą je śledzić i identyfikować potencjalne konflikty interesów.

W przypadku pewnych transakcji, zwłaszcza większych lub o szczególnym znaczeniu, polityk może być zobowiązany do natychmiastowego ich zgłoszenia zgodnie z wewnętrznymi zasadami i przepisami określonymi przez organy nadzoru etycznego, takie jak Komitet Etyki w Izbie Reprezentantów lub Senacki Komitet Etyki. 

Zatem, jeśli Pelosi dokonuje większych transakcji finansowych, zwłaszcza takich, które mogą budzić wątpliwości etyczne, musi zgłosić je natychmiast zgodnie regulacjami Izby Reprezentantów.

Reklama

 

Podobnie jest zresztą w Polsce. Pisaliśmy ostatnio między innymi o bitcoinowych inwestycjach Sławomira Mentzena: Ile na Bitcoin zarobił Sławomir Mentzen? W Kanale Zero padły zdumiewające kwoty

Czytaj więcej