Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dobra koniunktura bom

GUS opublikował wczoraj wskaźniki koniunktury w firmach. Jak można było oczekiwać, odnotowano spadki w niemal każdej kategorii. Najsilniejsze w transporcie. Dziś czas na koniunkturę konsumencką

Dziś dzień publikacji Biuletynu Statystycznego GUS. W nim m. in. stopa bezrobocia za luty. Wstępny szacunek MPiPS wskazał na 5,5%.

W USA jedynymi danymi, na które warto zwrócić uwagę będą te o sprzedaży nowych domów w lutym - oczekiwany lekki wzrost z 801 tys. do 810 tys.

Będzie to też. kolejny dzień wystąpień przedstawicieli banków centralnych: Lagarde (EBC), Powell, Daly (Fed).

 

Monthly Pulse Check - Marzec 2022

Reklama

Opublikowaliśmy nasz comiesięczny anglojęzyczny raport Monthly Pulse Check z podsumowaniem najważniejszych danych i prognoz makroekonomicznych oraz sytuacji na rynkach.

https://makroekonomia.mbank.pl/182442-marzec-2022

 

Polska: Koniunktura w firmach w dół

GUS opublikował wczoraj dane o koniunkturze przedsiębiorstw w marcu. To dane, w których można już dostrzec wpływ agresji Rosji na Ukrainę na polskie firmy. Zgodnie z oczekiwaniami indeksy powędrowały w dół. Warto jednak podkreślić, że to zupełnie inna (mniejsza) skala niż np. w początkach pandemii. To też mniejsza skala obniżenia wskaźników koniunktury m/m niż w przypadku 2. fali pandemii (listopad 2020). W większości przypadków spadki znajdują się jednak w pierwszej "5" zmian m/m w historii szeregów (poza pandemią, do podobnej skali obniżenia koniunktury trzeba cofnąć się w większości do 2009 r.).

Niemal każdy wskaźnik pozostaje poniżej zera i poniżej długookresowej średniej. Spadły zarówno wskaźniki dot. sytuacji bieżącej jak i oceny przyszłości. W tym drugim przypadku jednak znacznie bardziej - to składowa diagnostyczna odpowiadała w dużej mierze za spadki indeksów. Powodem, który jest w naszej ocenie powszechny dla każdej kategorii to wzrost niepewności i wzrost ryzyka niższego niż zakładano wzrostu. Do tego można wyodrębnić problemy poszczególnych kategorii (poniżej).

Najmocniej spadł indeks dla transportu i gospodarki magazynowej. To drugi najmocniejszy spadek w historii tego szeregu (po marcu 2020). Do problemów wymienionych wyżej dochodzi najprawdopodobniej brak pracowników (wielu kierowców to Ukraińcy, część z nich wróciła do kraju na chwilę po rodzinę lub na dłużej walczyć, nie znamy skali). Ponadto część rynku może być wyłączona - przewozy na wschód są lub mogą być ograniczane.

Reklama

Kilka słów o wskaźnikach koniunktury - 1Kilka słów o wskaźnikach koniunktury - 1

Brak pracowników rzutować może też na spadki w budownictwie i przetwórstwie przemysłowym. W tym drugim przypadku istotne mogą być też problemy z kolejnymi zakłóceniami w łańcuchach dostaw. Warto jednak podkreślić, że pomimo pozostawania indeksów koniunktury w ostatnich miesiącach na ujemnych terytoriach, twarde dane z przemysłu (produkcja sprzedana) zaskakiwały regularnie w górę i wybijały się wysoko ponad trend.

Kilka słów o wskaźnikach koniunktury - 2Kilka słów o wskaźnikach koniunktury - 2

Kilka słów o wskaźnikach koniunktury - 3Kilka słów o wskaźnikach koniunktury - 3

Spadki odnotowano też w handlu (tu najprawdopodobniej oddziałuje wspomniana niepewności i pogarszające się perspektywy) i informacji, i komunikacji (tu wskaźnik cały czas pozostaje jednak na plusie).

Kilka słów o wskaźnikach koniunktury - 4Kilka słów o wskaźnikach koniunktury - 4

Reklama

Kilka słów o wskaźnikach koniunktury - 5Kilka słów o wskaźnikach koniunktury - 5

Kilka słów o wskaźnikach koniunktury - 6Kilka słów o wskaźnikach koniunktury - 6

Jedyną kategorią, w której nie odnotowano spadków była ta dotycząca zakwaterowania i gastronomii. Indeks wciąż pozostaje jednak poniżej zera.

Kilka słów o wskaźnikach koniunktury - 7Kilka słów o wskaźnikach koniunktury - 7

Czytaj więcej