Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego wprowadzono narodową kwarantanne

Czwartkową sesję na warszawskim parkiecie możemy podzielić na dwa etapy. Do godzin popołudniowych wyglądało na to, że będzie to trzeci z rzędu udany dzień handlu dla krajowych inwestorów. Mocny zwrot w przebiegu sesji miał miejsce po godzinie 15:00, gdzie rynek doświadczył szybkiego obsunięcia indeksów, a prym do końca dnia wiodła strona podażowa rynku. Powyższe korespondowało z ogłoszoną w tym samym czasie decyzją Ministra Zdrowia o wprowadzeniu narodowej kwarantanny od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 roku (w tym zamknięcia galerii handlowych). Ww. oświadczenie wpłynęło na natychmiastowy wzrost awersji do ryzyka i wyprzedaż aktywów udziałowych. Szczególnie dotknięte okazały się walory spółek, które w ostatnim czasie mocno zyskiwały po marcowo-kwietniowej wyprzedaży, takich jak np. banki.

Odmienne nastroje panowały w Stanach Zjednoczonych. Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami, a wszystkie główne indeksy - Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq - ustanowiły historyczne rekordy. Z punktu widzenia stóp zwrotu ww. indeksów, widoczna była relatywna przewaga spółek technologicznych względem pozostałych sektorów. Najważniejszym tematem mogącym wspierać wyceny ryzykownych aktywów w tym obszarze geograficznym pozostaje kwestia uchwalenia kolejnego programu pomocowego mającego na celu pomoc w zakresie wyjścia z obecnej recesji związanej z pandemią COVID-19. Przywódcy partii Demokratów i Republikanów oświadczyli w środę o bliskim porozumieniu w sprawie kolejnego pakietu pomocy w wysokości 900 mld dolarów. Ma on uwzględniać min. wsparcie dla rodzin w wysokości ok. 600-700 dolarów na osobę.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W godzinach rannych sytuacja na rynkach akcji wygląda umiarkowanie negatywnie. Japoński Nikkei225 zakończył handel z ponad 0,15% stratą, a kontrakty terminowe na S&P500 i DAX30 są również kwotowane na ujemnych poziomach. W związku z tym spodziewamy się podobnego otwarcia krajowego rynku akcji. Dla WIG-u20 ważne wsparcie znajduje się obecnie w strefie 1916 punktów, a przebicie tego poziomu może implikować dalsze spadki indeksu. Z kolei krótkoterminowy opór można wyznaczyć na poziomie 2024 punktów (górny knot świecy wzrostowej z 9 grudnia). Wśród krajowych danych makro warto dziś zwrócić uwagę na odczyt produkcji przemysłowej za listopad, które mogą rzucić trochę światła na stan sektora w obliczu drugiego miesiąca restrykcji mających zapobiegać rozprzestnienianiu się COVID-19.

Czytaj więcej

Artykuły związane z dlaczego wprowadzono narodową kwarantanne