Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego spada kurs euro

Każdego dnia obracamy pieniędzmi. Raz mają one większą, a raz mniejszą wartość. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak naprawdę kursy walut rosną i spadają?

Zacznijmy od podstaw…

Kurs walutowy to, najprościej mówiąc, cena danego pieniądza wyrażona w innej walucie. Elementami określającymi podaż i popyt na nią są obroty handlowe w stosunkach dwustronnych krajów, wymiana usług, ruch turystyczny, przepływ technologii oraz polityka walutowa rządu, która między innymi wyznacza system kursów. Wzrost wartości waluty krajowej względem jednostki zagranicznej zwany jest aprecjacją. Oznacza wzrost siły nabywczej danego pieniądza w rozliczeniach międzynarodowych. Odwrotnym pojęciem jest deprecjacja, czyli spadek wartości waluty.

Skąd wiadomo jaki jest kurs?

Kursy walut są płynne i podlegają zmianom tak często, jak dochodzi do jakiejkolwiek wymiany pieniędzy. Aktualizowane są od niedzieli około godziny 24:00, kiedy zaczyna się dokonywać transakcji wymiany w Azji, aż do piątku do północy, kiedy to zamykane są banki w Ameryce. Do nas, kursy docierają dzięki agencjom informacyjnym: Thomson Reuters oraz Bloomberg. Współpracują one z największymi giełdami i gdy te dokonają operacji wymiany, zgłaszają taki fakt do wyżej wymienionych agencji w momencie jej zawarcia. Na podstawie tych informacji wylicza się dla każdej sekundy średni kurs ze wszystkich transakcji z tej chwili. Następnie agencja podaje uśrednioną wartość swoim klientom i na jej podstawie powstają wykresy notowań. Widać to w kantorach internetowych, które aktualizują kursy co kilka sekund.

Co wpływa na notowania?

Moc pieniędzy uzależniona jest od całej grupy czynników. W krajach rozwiniętych stosowany jest system kursów płynnych. Oznacza to sporadyczną ingerencję państwa na rynku walutowym. Kurs jest wówczas wynikiem gry sił rynkowych. Kształtuje się pod wpływem równoważenia podaży i popytu na jednostki pieniężne.

Przekierowanie do artykułu

Czytaj więcej