Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego Signature Bank upadł

Władze USA uratowały SVB i Signature Bank. Amerykańskie indeksy dziś o poranku rosną. Pojawiają się jednak informacje, które mogą podawać w wątpliwość to, czy kryzys bankowy w Ameryce to był kryzys weekendowy.

 

  • SVB i Signature Bank zostały zlikwidowane, ale amerykańskie władze finansowe zapewniły wypłaty depozytów.
  • Upadłość SVB to największe tego typu zdarzenie w USA od 2008 r.
  • Analitycy twierdzą, że ziarno niepewności co do stanu regionalnych banków w USA zostało zasiane.
  • Skutki polityki ujemnych stóp procentowych

 

Reklama

 

Kryzys Silicon Valley Bank (SVB) wydaje się być zażegnany. Od dziś klienci mają mieć dostęp do swoich środków – zapewnił wczoraj Departament Skarbu, Rezerwa Federalna i Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC).

Było groźnie, bo SVB to był 16 największy bank w USA. Obsługiwał głównie klientów z Doliny Krzemowej, jak nazwa wskazuje. Trudno było sobie wyobrazić inne rozwiązanie, niż bail-out. Wedle prawa USA, gwarantowane są depozyty do 250 tys. USD. Jednak władze USA postanowiły zrobić wyjątek dla SVB, by nie eskalować ryzyka systemowego.

Reklama

Co ciekawe, upadłość zaliczył i musiał być ratowany również inny duży bank - Signature Bank. Pojawiają się niepokojące informacje, że może być więcej amerykańskich banków, które mają problem z płynnością…

Jak uratowano SVB

SVB stracił płynność na skutek problemów swoich klientów, których gros to start-upy technologiczne. Klienci zaczęli masowo wycofywać środki, i SVB odnotował problem z płynnością. Pojawiło się zagrożenie upadłości SVB oraz runu na inne amerykańskie banki. W mediach społecznościowych widać było filmiki z kolejkami przed oddziałami banków.

Jednak amerykańskie władze finansowe przyszły z pomocą. Ogłosiły, że wszystkie depozyty w bankach są gwarantowane. SVB to nie jedyny bank, który został zamknięty, pojawił się też problem Signature Banku i w tym przypadku depozyty również zostały zagwarantowane. Po tym, jak SVB panicznie wyprzedawał obligacje z portfela, by ratować swoją płynność, Fed powołał do życia fundusz, który będzie bankom dawał gotówkę pod zastaw obligacji.

Reklama

"Deponenci będą mieć dostęp do wszystkich swoich pieniędzy od poniedziałku 13 marca. Podatnik nie poniesie strat w związku z likwidacją Silicon Valley Bank" – czytamy we wspólnym oświadczeniu szefowej resortu finansów Janet Yellen, szefa Rezerwy Federalnej Jerome Powella i szef FDIC Martina Gruenberga.

Depozytów nie odzyskają akcjonariusze banku SVB. Jego zarząd stracił pracę. Podobne kroki zastosowano wobec nowojorskiego Signature Bank.

Upadłość Silicon Valley Bank jest największą od kryzysu finansowego w 2008 r. Nic dziwnego, że wypowiedział się na ten temat prezydent USA Joe Biden. "Odpowiedzialni za zamieszanie zostaną pociągnięci do pełnej odpowiedzialności. Będziemy kontynuować wysiłki na rzecz wzmocnienia nadzoru i regulacji większych banków. Amerykanie i amerykańskie firmy mogą ufać, że ich depozyty bankowe będą w bankach bezpieczne. Agendy i regulatorzy pracują nad problemami sektora bankowego” – stwierdził Biden. I dodał, że w poniedziałek przedstawi pakiet rozwiązań na rzecz stabilnego systemu bankowego.

Zobacz również: Kolejny amerykański bank przestaje istnieć - upadek może pogrążyć sektor bankowy i Dolinę Krzemową

 

Wartość depozytów w sektorze bankowym USA

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Reuters

 

Ziarno niepewności zostało zasiane

Problemy SVB i Signature Bank – mimo że tymczasowo rozwiązane odważną interwencją – zasiały jednak ziarno dużej niepewności. Pojawiają się niepokojące informacje, że może być więcej amerykańskich banków, które mają problem z płynnością…

„Uważamy, że kroki podjęte przez Fed, Skarb i FDIC przerwą psychologiczną pętlę zagłady w całym regionalnym sektorze bankowym. Jednak ten epizod przyczyni się do wyższych poziomów zmienności w tle, z inwestorami obserwującymi uważnie, czy nie pojawią się inne pęknięcia w skale bankowości, gdy zacieśnianie polityki Fed będzie kontynuowane” – stwierdził Karl Schamotta, główny strateg rynkowy w Corpay, cytowany przez Reuters.

Reklama

„To, czego inwestorzy muszą się spodziewać, to że będziemy mieli do czynienia z dużym ryzykiem podobnych zdarzeń" - powiedział Michael Purves, szef Tallbacken Capital Advisors. "Nadal będą utrzymywać się pytania dotyczące innych banków regionalnych. Pożar niepewności został ugaszony, ale wciąż się tli” – dodał.

Zobacz również: Kalendarz makroekonomiczny: Rynki pod presją odczytów inflacji i problemów sektora bankowego w USA

Czytaj więcej