Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego Nvidia nie przejęła spółki Arm

Producent chipów Arm jest bliski debiutu na Wall Street. To IPO pokaże, czy rynek pierwszych ofert publicznych rozmraża się po srogiej zimie.

 

  • Na początku września może dojść do IPO spółki Arm – producenta chipów.
  • Jej wycena jest obecnie szacowana na 60-70 mld USD.
  • Producent chipów jest kontrolowany przez fundusz Vision Fund.
  • Firmę Arm chciała przejąć Nvidia, ale otrzymała zakaz od nadzoru rynkowego.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Największe IPO 2023 roku, oraz ostatnich dwóch lat, nadchodzi. Należący do SoftBanku producent chipów Arm złożył wstępny prospekt emisyjny – chce wejść na giełdę Nasdaq. Debiut może się odbyć już na początku września.

Debiut Arm może przynieść spore zyski założycielowi SoftBanku Masayoshi Sonowi, którego Vision Fund stracił w zeszłym roku dziesiątki miliardów dolarów. Co ciekawe, spółka Arm po raz drugi zadebiutowałaby na giełdzie, bo pierwszy raz miał miejsce w 1998 roku. W 2016 roku SoftBank kupił firmę za 32 mld USD i zdjął ją z parkietu. Obecnie, spółka Arm jest wyceniana na około 60-70 mld USD.

Zobacz również: Porywający debiut start upu motoryzacyjnego Rivian Automotive

 

Kąsek, który uciekł Nvidii z talerza

Producent chipów Arm może się pochwalić tym, że owoce jego pracy są obecne w prawie każdym smartfonie, a także w wielu komputerach osobistych, samochodach, serwerach i sprzęcie sieciowym. Popyt na produkty Arm wzrósł podczas pandemii, ale zyski spadły w ostatnich kwartałach, ponieważ popyt na elektronikę poszedł w dół, cały sektor chipów ucierpiał.

Długoterminowa prognoza dla branży chipów przewiduje wykładniczy wzrost mocy obliczeniowej komputerów w takich segmentach, jak duże zbiory danych (Big Data) i sztuczna inteligencja. Arm szacuje, że około 70% światowej populacji korzysta z produktów opartych na chipach Arm. Firma spodziewa się, że rynek na którym działa będzie rósł o prawie 7% rocznie, osiągając wartość około 247 mld USD do końca 2025 roku.

Reklama

Firma Arm przyznaje, że aby osiągnąć swoje cele biznesowe, będzie musiała poruszać się po trudnym terenie Państwa Środka. Stawia na docieranie do przedsiębiorstw zajmujących się architekturą open source.

Arm - jako jedna z najważniejszych firm półprzewodnikowych na świecie - starała się rozszerzyć swój profil oraz liczbę klientów. Rozmawiała z największymi firmami technologicznymi, poszukując inwestora strategicznego – w tym z takimi spółkami, jak Amazon (AMZN), Apple (AAPL) i Intel (INTC). Co ciekawe, Nvidia próbowała przejąć Arm za 66 mld USD, ale otrzymała zakaz od organów regulacyjnych.

Zobacz również: Spółki technologiczne Nvidia i Tesla wracają do łask inwestorów – zobacz dlaczego ich notowania dynamicznie rosną

 

Czy Arm odmrozi amerykański rynek IPO?

Oferta publiczna spółki Arm będzie bardzo ważna. Będzie swoistym papierkiem lakmusowym obecnego stanu rynku IPO. Sukces lub porażka oferty Arm będzie uważnie obserwowana przez inwestorów, emitentów i bankierów jako miernik tego, czy niedawne ożywienie na rynku IPO jest trwałe.

Przypomnijmy, że ostatnio pojawił się lekki optymizm po serii mniejszych IPO, takich jak: sieć restauracji Cava, firma kosmetyczna AI Oddity Tech (ODD). IPO Arm pokaże jednak jak na dłoni, czy amerykański rynek IPO rzeczywiście rozmraża się po swoistej „IPO-zimie”. Zainteresowanie debiutem wykazały ostatnio także firmy Instacart i producent obuwia Birkenstock.

Wedle danych Renaissance Capital, w okresie 1 stycznia – 21 sierpnia 2023 odbyło się na Wall Street 68 IPO, o +28% więcej, niż w analogicznym okresie 2022 roku. The Renaissance IPO Index od początku roku poszedł w górę o 25,1%, podczas gdy S&P500 urósł o 13,8%.

 Zobacz również: Największa giełda kryptowalut świata ma problemy z wypłatą środków klientów z Europy

Reklama

 

Liczba IPO na Wall Street

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Renaissance Capital

 

Notowania Renaissance IPO Index na tle S&P500

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Renaissance Capital

Czytaj więcej