Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego Korona czeska spada?

  • Jak zachowuje się czeska korona?
  • W jakim stanie jest czeska gospodarka?
  • Jakie są prognozy dla CZK i gospodarki Czech?
  • Dlaczego tak wielką rolę odgrywa Czeski Bank Narodowy (CNB)?

 

 

Czeska korona od początku 2024 r. osłabiła się względem euro o około 3%, schodząc do najniższego poziomu od niemal dwóch lat. Znalazła się pod presją ze względu na zwiększającą się różnicę w oczekiwaniach dotyczących cięć stóp w Czechach i na rynkach rozwiniętych.

Jeszcze na początku 2023 roku korona czeska znajdowała się na najsilniejszej pozycji względem euro od 2008 r., a ten stan wyraźnie kontrastował z innymi walutami regionu CEE. Jednak od końca 2023 roku CNB, czyli czeski bank centralny, zaczął zdecydowanie obniżać stopy. To zaszkodziło notowaniom CZK.

Reklama

Co dalej z CZK?

 

Notowania EUR/CZK – 5 lat

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView

Reklama

 

Fundamenty gospodarki wyglądają nienajgorzej, ale…

Przez lata gospodarka czeska była stabilna i rozwojowa, był moment że ten kraj był określany mianem „Szwajcarii Europy Środkowej”. Korona czeska była postrzegana jako jedna z najmniej ryzykownych walut na świecie, a czeskie obligacje schodziły na pniu.

Jednak pandemia podkopała kondycję czeskiej gospodarki. Korona też straciła w oczach inwestorów. „Początek rozluźniania polityki monetarnej w Czechach pod koniec 2023 r. i spadek oczekiwań dotyczących cięć stóp procentowych w głównych gospodarkach (szczególnie w USA), sprawiły, że atrakcyjność CZK się zmniejszyła” – przekonują analitycy Ebury w najnowszym raporcie o czeskiej koronie, który FXMAG otrzymał na wyłączność.

 

Realne stopy procentowe w Czechach (2014 – 2024)

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: LSEG Datastream / Ebury

 

Czechy są jedynym krajem UE, którego gospodarka nie wróciła dotąd do przedpandemicznej wielkości. W 2023 r. skurczyła się ona o 0,5%. Czeski Bank Narodowy obniżył w lutym swoje prognozy: zakłada wzrost o 0,6% w 2024 r. i o 2,4% w 2025 r. Ekonomiści są ciut bardziej optymistyczni.

 

Reklama

Wzrost PKB w Czechach (2021 – 2023)

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: LSEG Datastream / Ebury

 

Sprzedaż detaliczna w Czechach w tym roku wygląda nieźle, rośnie zaufanie konsumentów, widać dobrą sytuację na rynku pracy. Dodatni realny wzrost płac powinien wspierać konsumpcję. Dane o produkcji przemysłowej i PMI dla przemysłu są umiarkowanie pozytywne.

Reklama

„Fundamenty makroekonomiczne Czech są dobre. Bilans płatniczy uległ w 2023 r. normalizacji po szoku energetycznym, a na rachunku obrotów bieżących odnotowano nadwyżkę wynoszącą 0,4% PKB. Rezerwy walutowe CNB sięgają 136,9 mld EUR, co odpowiada ponad dziewięciu miesiącom pokrycia importu i jest bardzo dobrym poziomem” – przekonują analitycy Ebury. „Jeśli chodzi o sytuację fiskalną, deficyt budżetowy wyniósł w 2023 r. 3,5% PKB (3,2% w 2022 r.), co stanowi najlepszy wynik wśród państw CEE. Co więcej, decydenci planują zredukować deficyt w 2024 r. do 2,2%. Stosowany w Czechach policy mix może być korzystny z perspektywy odpowiedzialności fiskalnej, ale jednocześnie mieć niekorzystny wpływ na walutę” – ostrzegają jednak analitycy Ebury.

 

Zobacz także: Prognozy dla leja rumuńskiego (RON) – nadchodzi koniec stabilnych notowań?

 

Co z inflacją nad Wełtawą

A co dzieje się z cenami nad Wełtawą? Inflacja CPI w Czechach spadła ze szczytowych 18% we wrześniu 2022 r. do 2% w marcu br. Jest w środku celu inflacyjnego CNB (2% ± 1 pp.). Miara bazowa wynosi 2,7% i jest najniższa od ponad czterech lat.

Projekcje CNB zakładają spadek stopy PRIBOR 3M na koniec roku do nieco poniżej 3%. Retoryka decydentów jest jednak bardziej zachowawcza. Oczekiwania rynku mówią, że główna stopa znajdzie się w okolicach 4% pod koniec 2024 roku.

Reklama

„Czeski bank centralny ostrożniej podchodzi do obniżek stóp procentowych ze względu na utrzymujące się ryzyko inflacyjne i jastrzębie sygnały z amerykańskiej Rezerwy Federalnej, jak wyjaśnił ostatnio członek zarządu Jan Prochazka. Na ostatnim posiedzeniu bank centralny obniżył stopy o 50 pb., utrzymując umiarkowane tempo obniżek pomimo pewnej presji na bardziej znaczące cięcia. Mimo ogólnego spowolnienia inflacji, ceny w niektórych sektorach, takich jak usługi i mieszkalnictwo, nadal znacząco rosną, stwarzając ryzyko dla długoterminowej stabilności cen” – komentuje dla FXMAG Bartłomiej Mętrak, analityk XTB.

 

Inflacja w Czechach (2014 – 2024)

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: LSEG Datastream / Ebury

Reklama

 

Czy słabość CZK będzie kontynuowana?

Co w takim razie dalej z kursem CZK? Czy trzeba się spodziewać kontynuacji słabości korony?

Policy mix to nie jedyny czynnik, który będzie stanowił o dalszych losach czeskiej korony w 2024 roku. Głównym „tematem” jest polityka Czeskiego Banku Narodowego w kontekście ostrożnego podejścia do cięć stóp, jakie widać u najważniejszych banków centralnych.

„Ostatnio zrewidowaliśmy nasze prognozy dla CZK w dół. Mimo to uważamy, że skala wyprzedaży czeskiej waluty była nieco nadmierna i oczekujemy, że w nadchodzących kwartałach odrobi ona część strat” – piszą analitycy Ebury. „W naszej ocenie przestrzeń do przekroczenia rynkowych oczekiwań dotyczących cięć stóp procentowych w Czechach jest niewielka, a rozpoczęcie rozluźniania polityki w głównych gospodarkach powinno zmniejszyć presję na koronę. Z tego względu uważamy, że w II połowie 2024 r. kurs EUR/CZK utrzyma się prawdopodobnie na poziomie ok. 25,0. Ryzyka dla korony są naszym zdaniem związane głównie z tempem rozluźniania polityki monetarnej w Czechach względem reszty świata. Listopadowe wybory prezydenckie w USA mogą mieć na koronę mniejszy wpływ, niż na inne waluty CEE o wysokiej becie, czyli mocno skorelowane z ryzykiem rynkowym” – czytamy w raporcie Ebury.

 

Czytaj również: Kurs korony norweskiej tonie do 29-letniego dołka. Czy cena NOK w końcu wzrośnie? Mamy nowe prognozy

Reklama

 

Prognozy dla CZK od Ebury

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, numer

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, numer

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: Ebury

 

Reklama

„W najbliższych miesiącach notowania walut naszego regionu pozostaną funkcją kondycji poszczególnych gospodarek, zmian stóp procentowych i zmieniających się nastrojów na rynkach globalnych. Przy czym znaczenie tego ostatniego czynnika w II połowie roku powinno zwiększyć się i jest spore ryzyko, że - zwłaszcza w końcówce roku - będzie on miał negatywne przełożenie na waluty naszego regionu. Zakładam, że na koniec 2024 roku kurs EUR/CZK zobaczymy w okolicach 24,80. Korona będzie pod presją obniżek stóp procentowych, ale pojawienie się ożywienia w czeskiej gospodarce powinno koronę wzmocnić” – przewiduje Marcin Kiepas, analityk Tickmill UK.

Zdaniem Bartłomieja Mętraka z XTB, korona czeska radziła sobie wyjątkowo słabo od początku roku. „Jednak spadki zostały nieco wyhamowane w ostatnich dwóch miesiącach. W najbliższym czasie katalizatorem do umocnienie CZK mogą okazać się nadchodzące obniżki stóp EBC od czerwca” – uważa Mętrak.

 

Zobacz również: Prognozy dla kursu forinta (HUF). Gospodarka Węgier zawodzi, Viktor Orban jej ciąży

Czytaj więcej

Artykuły związane z Dlaczego Korona czeska spada?