Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego inflacja w Polsce rośnie tak szybko

Przełom miesiąca to na rynkach finansowych okres publikacji najważniejszych danych makroekonomicznych. Pojawi się mnóstwo istotnych szacunkowych odczytów dotyczących października, ale też najważniejsze banki centralne zdecydują na jakim poziomie kształtować się będą stopy procentowe. Ten tydzień powinien przynieść dużą zmienność na dolarze, euro czy chociażby brytyjskim funcie. Na które dane w szczególności warto zwrócić uwagę?

 

Poniedziałkowe otwarcie spokojne dla kursów walut

Ostatni dzień października już teraz przyniósł ważny odczyt. O godzinie 10:00 poznaliśmy szacunkowy odczyt inflacji w Polsce. Wg danych GUSu inflacja osiągnęła nowy szczyt na poziomie 17,9%. Rynek oczekiwał jeszcze wyższych pułapów bo, aż 18%. Tendencja wzrostu cen w Polsce absolutnie nie hamuje. Sama publikacja przełożyła się na chwilowy spadek kursu dolara, euro oraz funta. Ruchy nie są jednak bardzo duże. Kurs dolara względem złotego spada o zaledwie 2 grosze.

Zobacz: ILNE: Inflacja w Polsce w październiku 2022 roku z kolejnym lokalnym rekordem

 

 

Na poniedziałkowej sesji poznaliśmy jeszcze ważne dane ze strefy euro. O godzinie 11:00 opublikowany został wskaźnik PKB dla wszystkich krajów strefy euro.

Oglądaj analizę wideo

 

Sesja wtorkowa bez handlu na niektórych rynkach

Reklama

Nie wszystkie giełdy będą otwarte 1 listopada. W pierwszej sesji miesiąca smakiem będą musieli obejść się inwestorzy z Polski, Węgier oraz Słowacji. Natomiast ważnych danych i tak nie powinno zabraknąć. O godzinie 14:45 oraz 15:00 poznamy indeks PMI dla przemysłu w USA oraz indeks ISM dla przemysłu. Rynek oczekuje wartości gorszych niż poprzednio, a przy tym poziomów wskazujących na wystąpienie recesji.

Zobacz: Prognozy dla funta, franka, dolara, euro, korony i przekonaj się, ile złotych zapłacisz za waluty

 

 

Środa kluczowym dniem dla kursu dolara

Bezsprzecznie najważniejszą sesją tygodnia będzie sesja środowa. O godzinie 13:15 poznamy raport ADP, ale to dopiero wydarzenia wieczorne powinny skraść show. O godzinie 19:00 poznamy decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i zmienność na amerykańskim dolarze powinna dopisywać. Rynek oczekuje podwyżki stóp o 75 pb (aktualne prawdopodobieństwo takiego zdarzenia szacowane jest na 81% wg. danych CME Group). Sama decyzja o takim właśnie poziomie powinna być już w cenach uwzględniona, dlatego ważniejsze jest to co wydarzy się 30 minut później. O 19:30 swoją konferencję prasową poprowadzi Jerome Powell i w niej absolutnie kluczowe będą zapowiedzi dotyczące dalszych działań. Na ten moment rynek równie prawdopodobnie wycenia grudniową podwyżkę o 50 pb jak i o 75 pb. Kluczowe do powrotu tendencji spadkowej na rynku akcyjnym oraz umacniania się amerykańskiej waluty względem np. polskiego złotego będzie zapowiedź kolejnej 75 punktowej podwyż

Zobacz: Czy warto już teraz kupować dolary? Czy to czas na euro? Zalecenia handlowe

Reklama

 

Uwaga! W czwartek większa zmienność na parach z brytyjskim funtem

Kolejna sesja tygodnia należeć będzie do brytyjskiej waluty. Funt powinien wykazywać większą zmienność juz od godziny 13:00. Dlaczego? Bank Anglii zdecyduje o stopach procentowych. Oczekiwania rynkowe są wysokie, bo w cenach jest podwyżka aż o 75 punktów bazowych. Pytanie tylko czy na taki ruch zdecydują się przedstawiciele banku. Tym bardziej, że ostatnie miesiąca w przypadku Banku Anglii pozostawiało wiele do życzenia. 30 minut po decyzje konferencję prasową przeprowadzi prezes BoE Bailey.

Wiać nudą nie powinno również na sesji amerykańskiej. O godzinie 15:00 poznamy ISM i PMI, ale nie dla przemysłu, a dla usług w Stanach Zjednoczonych. W czwartek mamy praktycznie gwarancję większej zmienności na parze funt do amerykańskiego dolara.

Zobacz: Kurs funta osuwa się na poziomy z 1985 roku! Wzrosty dolara (20-letnie maksimum USD

 

Dane z rynku pracy zamkną tydzień na rynkach finansowych

Reklama

Emocji nie powinno zabraknąć również w trakcie sesji piątkowej. O godzinie 13:30 poznamy najważniejszy odczyt z rynku pracy, czyli zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Jakie są oczekiwania rynkowe? 200 tysięcy nowych miejsc pracy i trzeba przyznać, że to niewiele, zważywszy na poprzedni odczyt na poziomie 263k. To może oznaczać, że końcówka tygodnia mogłaby przynieść powiew optymizmu przy relatywnie niewysokim odczycie NFP.

Czytaj więcej

Artykuły związane z dlaczego inflacja w Polsce rośnie tak szybko