Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego inflacja dalej rośnie

Przed weekendem na rynku wiele się dzieje. W ostatnim czasie poznaliśmy dane dotyczące inflacji w Polsce za lipiec. Okazała sie wyższa od wstępnych szacunków.

 

Zobacz też: Inflacja CPI w lipcu w Polsce zrobiła niespodziankę!

 

Inflacja (CPI) wyższa od oczekiwań

W piątek o godzinie 10 podano dane dotyczące inflacji konsumenckiej w Polsce. Wskaźnik CPI za lipiec wyniósł 0,5% m/m. Okazał się wyższy od szacunków analityków, którzy spodziewali się 0,4% m/m. Dla porównania odczyt za czerwiec wynosił 1,5%.

Reklama

W ujęciu rocznym wskaźnik CPI za lipiec wyniósł 15,6%. Prognoza zakładała 15,5% r/r. Poprzedni odczyt również wynosił 15,5%.

 

Wcześniejsze dane GUS

Pod koniec lipca GUS opublikował szybki szacunek dotyczący inflacji. Według wstępnych danych za lipiec, w skali miesiąca wskaźnik CPI wyniósł 0,4%. W ujęciu rocznym inflacja ustabilizowała się w lipcu na poziomie 15,5%.

Jak zwracają uwagę analitycy mBanku, inflacja w lipcu okazała się nieco wyższa od szacunkowego odczytu, jednak niewiele zabrakło, by wskaźnik pozostał bez zmian.

 

Zobacz też: Inflacja w Polsce w lipcu 2022 roku: wzrost cen na poziomie najwyższym od ćwierćwiecza

 

Czym jest wskaźnik CPI?

Wskaźnik CPI jest jednym z najważniejszych wskaźników makroekonomicznych. Jest to podstawowy miernik inflacji. Dotyczy inflacji konsumenckiej, a więc dotykającej bezpośrednio gospodarstwa domowe. Dla odróżnienia, innym wskaźnikiem inflacji jest wskaźnik cen dóbr produkcyjnych (PPI), mierzący inflację producencką.

Wskaźnik CPI jest obliczany jako średnia ważona cen towarów i usług nabywanych przez przeciętne gospodarstwo domowe. Pod uwagę jest brany statystyczny koszyk zakupów i udział w nim poszczególnych produktów i usług. Wskaźnik CPI jest wyrażony zmianą procentową w danym okresie czasu – miesiąc do miesiąca lub rok do roku. W Polsce obliczaniem wskaźnika CPI zajmuje się Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Reklama

 

 

Co podrożało najbardziej w ostatnim roku?

GUS poinformował o tym, o ile poszczególne towary i usługi w lipcu 2022 r. podrożały w stosunku do lipca 2021 r. W skali roku najbardziej wzrosły koszty transportu – aż o 27,7%. Drugie miejsce zajęły koszty użytkowania lub domu oraz nośniki energii – 25,3%. Kolejne miejsce zajęły restauracje i hotele – 16,4%. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 15,3%. Ceny związane z rekreacją i kulturą uległy podwyżce o 11,3%. Koszty związane z wyposażeniem mieszkania i prowadzeniem gospodarstwa domowego wzrosły o 10,2%. Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe podrożały o 7,7%. Koszty związane ze zdrowiem wzrosły o 7,2%. Wydatki związane z edukacją uległy zwiększeniu o 6,8%. Koszty związane z łącznością wzrosły o 5,1%. Stosunkowo najmniej podrożały odzież i obuwie – o 4,7%. Inne towary i usługi zdrożały o 8,8%.

Reklama

 

Jak zareagował kurs złotego?

Kurs złotego zareagował lekkim osłabieniem względem innych walut. W tym momencie dolar kosztuje 4,5450 PLN. Kurs euro do złotego (EUR/PLN) zbliża się do 4,68. Najbardziej widać umocnienie franka szwajcarskiego, który w tej chwili kosztuje 4,83 PLN.

Wykres kursu franka do złotego CHF/PLNWykres kursu franka do złotego CHF/PLN

Wykres kursu franka szwajcarskiego do polskiego złotego CHF/PLN

 

Czytaj więcej