Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego ceny żywności w Polsce rosną

Globalne ceny surowców rolnych wobec szczytu z zeszłego roku spadły o blisko 24%, jak wynika z danych opracowanych przez Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Tymczasem, w tym samym czasie żywność w Polsce mocno podrożała.

 

  • Światowe ceny płodów rolnych spadły do poziomów sprzed niemal 3 lat
  • W ciągu ostatniu 12 miesięcy ceny żywności w Polsce wzrosły o blisko 16%, wynika z danych GUS
  • Od początku przyszłego roku wzrost ten może nabrać rozpędu: skończy się “tarcza antyinflacyjna

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo 

Reklama

 

Żywność globalnie mocno potaniała

Indeks cen żywności FAO* (FFPI) wyniósł średnio 121,4 punktu w sierpniu 2023 roku, co oznacza spadek o 2,6 punktu (2,1%) w porównaniu z lipcem. Umieszcza to wartość indeksu aż o 38,3 punktu (24%) poniżej szczytu osiągniętego w marcu 2022 roku.

Natomiast jeśli porównamy sierpniowe wskazanie indeksu z analogicznym okresem przed rokiem, to mierzone ceny żywności są obecnie niższe o niecałe 12%. Rezultatem zniżki cen jest ich powrót do poziomów notowanych po raz ostatni jesienią 2020 roku.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1Źródło: FAO.org, Datawrapper

 

Reklama

Spadek odzwierciedlał zniżki indeksów cen produktów mlecznych, olejów roślinnych, mięsa i zbóż. Co istotne, wyraźnie podrożał cukier, który jest o 40% droższy niż rok temu, jak wynika z danych FAO.

W największym stopniu potaniał nabiał, bo o około 29%. Sporo tańsze są także oleje roślinne, bo przeciętnie o ponad 22%.

Zobacz także: Jedna z najważniejszych walut nurkuje! Jest na najniższym poziomie względem dolara od 16 lat!

 

W Polsce żywność nadal coraz droższa

Tymczasem, spoglądając na ostatnie dane inflacyjne dostępne dla Polski (lipiec), produkty spożywcze są wyraźnie droższe niż przed rokiem. Wskaźnik inflacji CPI dla kategorii “żywność i napoje bezalkoholowe” wykazał wzrost o 15,6% wobec analogicznego okresu rok wcześniej.

 

Warto zauważyć jednak, że wskaźnik CPI oraz indeks cen żywności FAO mają nieco inne cele pomiaru. Indeks FAO koncentruje się na odzwierciedleniu zmian w notowaniach giełdowych surowców rolnych. Skupia się na surowcach nieprzetworzonych lub słabo przetworzonych, które są sprzedawane w ilościach hurtowych.

Reklama

Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznej zmiany międzynarodowych cen koszyka towarów żywnościowych. Składa się on ze średniej pięciu indeksów cen grup towarowych ważonych średnim udziałem eksportu każdej z grup w latach 2014-2016. Grupy te to: zboża, mięso, nabiał, olej roślinny i cukier.” - czytamy na stronie FAO.org.

Z kolei GUS analizuje ceny artykułów spożywczych dostępnych w sklepach. W tym przypadku, dotyczy on głównie produktów spożywczych przetworzonych oraz towarów, które nie są uwzględnione w indeksie FAO, takich jak owoce czy warzywa.

Istnieje też znacząca różnica w zakresie pomiaru, bowiem ceny produktów na sklepowych półkach obejmują również znacznie więcej czynników. Są to między innymi: wzrost płac, koszty energii, transportu, opakowań czy marża sklepu i hurtowni.

Jednak istotne jest to, że ceny surowców rolnych i spożywczych spadają. Prędzej czy później, przełożyć się to powinno na zniżkę cen żywności w Polsce. Najważniejszym komponentem ceny produktu jest bowiem to, ile należy za nią zapłacić w hurcie.

Zobacz także: Kolejna bańka na rynku nieruchomości? Ten wskaźnik nie kłamie! 5 najciekawszych WYKRESÓW

 

Przed miesiącem ekonomiści z biura analiz Pekao tak skomentowali spadek cen według indeksu FAO:

“(...) Z wielu przyczyn korelacja indeksu FAO z inflacją polskiej żywności nie jest perfekcyjna, jak również jego zmienność jest znacznie większa… ale na pewno można traktować jego wskazania jako drogowskaz co do średnioterminowej przyszłości. W tle jest jeszcze kwestia powrotu do wyższych stawek VAT na żywność, co zakładamy stanie się z początkiem 2024 r.” - stwierdzili analitycy Pekao.

Reklama

 

Żywność podrożeje w Polsce w 2024 roku - koniec Tarczy Antyinflacyjnej

Wiceminister finansów Sebastian Skuza ogłosił, że w 2024 roku zakończy się obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej, co skutkować będzie przywróceniem podatku VAT na żywność od stycznia. Tarcza antyinflacyjna, wprowadzona w lutym 2022 roku, obecnie ogranicza się już tylko do zwolnienia z podatku VAT na produkty spożywcze, a to zwolnienie zostało przedłużone do końca 2023 roku.

Choć znamy już szacunkowe dane stopy inflacji CPI za sierpień 2023 roku w Polsce (wyniósł 10,1% rdr), to na oficjalny odczyt należy poczekać do piątku 15 września. Nie jest wykluczone, że zobaczymy wynik jednocyfrowy, choć prognoza zarówno dane wstępne, jak i prognoza wskazują, że raczej nie. 

Zobacz również: Inflacja w Czechach znów spada! Co z kursem korony czeskiej?

Czytaj więcej

Artykuły związane z dlaczego ceny żywności w Polsce rosną