Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego banki centralne kupują dużo złota

Powrót złota w okolice 2 000 USD za uncję odbył się m.in. dzięki zwiększonym zakupom ze strony banków centralnych. Niektórzy analitycy uważają, że w nadchodzących latach zwiększą one znacznie zakupy złota i udział tego kruszcu w rezerwach.

 

  • Pojawiają się predykcje, że cena uncji złota za kilka lat sięgnie 8 000 USD.
  • Wszystko zależy od tego, czy banki centralne znacznie zwiększą udział złota w rezerwach.
  • Banki centralne Chin i Rosji w 2022 roku rzuciły się na złoto.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Dynamiczny wzrost ceny złota z ostatnich miesięcy o kilkanaście procent do okolic 2 000 USD za uncję rozbudził wyobraźnię niektórych analityków. Są tacy, którzy nie mają wątpliwości, że cena uncji kiedyś przekroczy 8 000 USD, dobijając nawet do 10 000 USD. Kurs XAU/USD poszedł w górę w 5 miesięcy o blisko 20%.

 

Notowania XAU/USD - 5 lat  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView

Reklama

 

Uncja złota będzie po 10 000 USD

8 000 USD za uncję. Tyle trzeba będzie zapłacić za złoto w następnej dekadzie – uważa Jan Nieuwenhuijs, analityk rynku złota w firmie Gainesville Coins. Jest on obecny na rynku od lat i jest znany ze śmiałych prognoz. Zdaniem Nieuwenhuijsa, w przyszłej dekadzie cena uncji tego kruszcu może sięgnąć nawet 10 000 USD.

Nieuwenhuijs nie bierze tych predykcji z powietrza, tylko patrzy na fundamenty. Wskazuje on przede wszystkim na fakt, że banki centralne zmieniają swoje preferencje dotyczące rezerw z powodu czynników makroekonomicznych i wojny w Europie. Nieuwenhuijs uważa, że konflikt między Ukrainą a Rosją oraz globalna wojna z inflacją wywołają zmianę trendu, jeśli chodzi o rezerwy banków centralnych.

W swojej analizie Nieuwenhuijs zauważa, że w ostatnich 20-30 latach banki centralne miały niezwykle silną wiarę w waluty obce, a złoto stanowiło ledwie 16% ich rezerw w 2022 roku, wobec historycznej średniej 59%.

„Jednak już widać, że banki centralne zaczynają tracić zaufanie do walut emitowanych przez inne tego rodzaju instytucje. Gdyby miały 51% swoich rezerw w złocie, cena złota osiągnęłaby 10 000 USD za uncję trojańską. Trend zmieni się i banki centralne postawią na kruszec, odchodząc od walut, pójdą za tym trendem prywatnej instytucje” – uważa Nieuwenhuijs.

Zobacz również: Czy warto już teraz kupować złoto? Sprawdź, co twierdzą eksperci

Reklama

 

 

Udział złota w rezerwach banków centralnych  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Gainesville Coins / WGC

Reklama

 

Złote rezerwy banków centralnych (w tonach metrycznych)

  grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Gainesville Coins / WGC

 

Chiny i Rosja rzuciły się na złoto

Przypomnijmy, że w ostatnich kwartałach banki centralne znów zaczęły śmielej gromadzić zapasy złota. W 2022 roku banki centralne zakupiły rekordową ilość złota, a ich złote rezerwy wzrosły o 1 136 ton, podczas gdy rezerwy walutowe spadły o 950 mld USD, a w samym III kwartale 2022 roku banki centralne zakupiły blisko 400 ton złota - wynika z raportów Światowej Rady Złota (World Gold Council).

Które dokładnie banki centralne kupują dużo złota?

Reklama

Na początku marca Światowa Rada Złota poinformowała, że popyt na złoto ze strony banków centralnych w 2023 roku wciąż jest silny, bo w styczniu zakupiły one 31 ton tegoż kruszcu. Najwięcej kupiła Turcja: 23 tony.

Jeśli chodzi o Rosję, to kupiła ona milion uncji, czyli 31 ton złota, po swojej inwazji na Ukrainę. Według stanu na marzec 2023, bank centralny Rosji posiada 74,9 mln uncji złota o wartości 135,6 mld USD, czyli o milion uncji więcej, niż w lutym 2022 roku. W 2020 roku Rosja zawiesiła zakupy złota, więc jej ubiegłoroczne zakupy robią wrażenie. Udział złota w rezerwach rosyjskiego banku wynosi 24%.

Jednak najbardziej szokujące są informacje dotyczące Chin. W 2022 roku Ludowy Bank Chin kupił ponad 100 ton złota. W kontekście tych danych ciekawie wygląda również niedawna wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie, podczas której prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, iż popiera wykorzystanie chińskiego juana do rozliczeń handlowych między Rosją, Azją, Afryką i Ameryką Łacińską. Wygląda na to, że Rosja i Chiny zakupami złota starają się wesprzeć siłę swoich walut: rubla i juana.

"Już dwie trzecie obrotów handlowych między naszymi krajami odbywa się w rublach i juanach. Jesteśmy za wykorzystaniem chińskiego juana w rozliczeniach między Rosją a krajami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej" - powiedział Putin.

Światowa Rada Złota w najnowszym raporcie twierdzi, że banki centralne będą zwiększały zakupy złota:

Reklama

"Ostatnie lata zmniejszyły całkowite rezerwy niektórych banków centralnych, co oznacza, że mają one mniej środków, które mogą przeznaczyć na złoto. Gwałtowny wzrost ceny złota może ograniczyć zakupy, a także zachęcić do sprzedaży złota banki z krajów produkujących złoto. Ogólnie rzecz biorąc, spodziewamy się jednak dalszych zakupów, przy czym banki z rynków wschodzących będą przodować w tym trendzie, ponieważ będą starały się zniwelować nierównowagę, jeśli chodzi o udział złota w rezerwach, w stosunku do swoich odpowiedników z rynków rozwiniętych" - twierdzą eksperci World Gold Council.

Zobacz również: Co dalej z ceną złota – czy jest szansa na przebicie historycznych rekordów? Zapytaliśmy najbardziej znanych polskich analityków

 

Zakupy złota przez banki centralne w ujęciu rocznym

 grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: WGC

Czytaj więcej