Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego akcje tesli spadają

Prezes największej firmy aut elektrycznych na świecie w przeciągu ostatniego tygodnia sprzedał akcje Tesli warte ok. 8,4 mld dolarów. Według dokumentów udzielonych regulatorom, do szeregu transakcji doszło pomiędzy 5 a 9 sierpnia 2022 r., czyli niedługo po walnym spotkaniu akcjonariuszy w Austin 4 sierpnia.

Jeszcze w kwietniu tego roku prezes Tesli i SpaceX napisał, że “nie planuje kolejnej sprzedaży akcji”, po tym jak pozbył się pakietu wartego 8,5 mld dolarów, które miały posłużyć do kupienia Twittera. To nie pierwszy raz kiedy Elon Musk mylił swoją publikę. Biznesmen wydaje się często nadużywać swoich wpływów, rzucając śmiałe stwierdzenia i nasilając oczekiwania swoich followersów.

Na ostatnie zapytanie, czy przestał na razie sprzedawać Teslę, odpowiedział “tak. W (miejmy nadzieję, że mało prawdopodobnym) przypadku, że Twitter wymusi zamknięcie tej transakcji *i* niektórzy partnerzy nie wyrażą swojego poparcia, ważne jest, aby uniknąć awaryjnej sprzedaży akcji Tesli”.

Ciężko jednak nie odnieść wrażenia, że prezes wykorzystuje po prostu ostatnie odbicie ceny udziałów. Możliwe, że jego celem nie jest tylko finansowanie transakcji, ale próba ochrony prywatnej fortuny. Tak duża sprzedaż ważnego udziałowca miała znaczny wpływ zarówno na notowania Twittera, jak i Tesli.

Twitter wzrósł na otwarcie prawie 4 proc., dzięki zwiększającemu się prawdopodobieństwu sfinalizowania transakcji, co mogło być spowodowane ostatnim tweetem Muska. Większość informacji, która dociera z sali sądowej, też utwierdza analityków w przekonaniu, że prezes Tesli będzie zmuszony zakupić spółkę. Notowania platformy w przeciągu ostatniego miesiąca zyskały ponad 35 proc., przy cenie docelowej.

Reklama

Tesla pod wpływem informacji o sprzedaży dużego udziału przez najważniejszą osobę w firmie straciła ok. 7 proc. w ciągu ostatnich 4 sesji. Sama spółka od dołka z 16 lipca br. zyskała ponad 44 proc. do szczytu z 4 sierpnia na spotkaniu akcjonariuszy.

Tesla tak jak wiele firm technologicznych znacznie zyskała na ostatnim rajdzie rynku niedźwiedzia. Ten wzrost można też przypisać wynikom Tesli, w których pobiła ona oczekiwania względem zysku netto na akcję (EPS) o ponad 26%.

Analiza makroekonomiczna jest jednak dla rynku elektromobilności raczej pesymistyczna w najbliższym czasie. Podczas recesji firmy nie są w stanie zazwyczaj osiągnąć wysokiej oczekiwanej stopy wzrostu przez spadający popyt konsumentów. Najczęściej przychody spadają, zyski maleją, a w rezultacie spadają też ceny akcji.

 

 


Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Reklama

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Czytaj więcej