Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dla kogo OIPE

Ustawa o OIPE, czyli ogólnoeuropejskim produkcie emerytalnym została podpisana przez prezydenta. To oznacza, że Polacy już od przyszłego roku będą mogli inwestować wyższe kwoty, korzystając ze zwolnienia z podatku Belki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Europejska emerytura dla Polaka - OIPE, czyli kolejny sposób oszczędzania bez podatku Belki

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo 

 

Europejska emerytura w Polsce

Reklama

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadzi m.in. nowy oszczędnościowy produkt emerytalny, należący do trzeciego filaru (czyli będący całkowicie dobrowolnym), który pozwoli uzyskać zwolnienie z 19% podatku Belki od zysków z zainwestowanych środków. Mowa o europejskim indywidualnym produkcie emerytalnym, czyli OIPE, który zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego z połowy 2019 roku, musi zostać wprowadzony w każdym państwie należącym do Unii Europejskiej.

OIPE będzie działało na zasadzie podobnej do rachunku IKE, jednak nie będzie można prowadzić go w ramach rachunku maklerskiego, a jedynie w TFI lub banku. Obecnie wiadomo, że jednym z pierwszych dostawców OIPE w Polsce będzie robodoradca Finax.

Aby uzyskać zwolnienie z podatku Belki w OIPE trzeba będzie spełnić kilka warunków, w tym przede wszystkim: wypłacić zgromadzone środki po 60 roku życia (lub po 55 rż. w przypadku uzyskania statusu emeryta) oraz wpłacić środki na rachunek OIPE w co najmniej pięciu dowolnych latach kalendarzowych.

Rachunki OIPE będą objęte corocznymi limitami wysokości wpłat, które będą wynosić tyle samo, co w IKE, a więc trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia wg GUS.

W tym roku limit wpłat na IKE wynosi 20 805 PLN, a na IKZE 8322 PLN (dla samozatrudnionych 12 483 PLN), co łącznie daje możliwość ulokowania w trzecim filarze, zwolnionym z podatku od zysków kapitałowych 29 127 PLN lub 33 288 PLN (na JDG) w samym 2022 roku. Po wejściu OIPE będzie można oszczędzać na emeryturę z preferencjami podatkowymi kolejną trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia każdego roku, czyli o ponad 70% więcej rocznie niż obecnie! 

Niestety, wejściu w życie ustawy o OIPE towarzyszyły kontrowersje związane między innymi z tym, że w pakiecie razem z nią znalazły się nowe przepisy dotyczące SKOK-ów, które poszerzają ich kompetencje z jednoczesnym wyłączeniem z systemu nadzoru bankowego. Ustawę o OIPE (a tak naprawdę zmiany związane ze SKOK-ami, które przepchnął rząd) bezskutecznie próbował wstrzymać Senat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak założyć IKE? Dlaczego nie posiadanie IKE się nie opłaca

Czytaj więcej