Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

deficyt budżetu państwa

EUR: Prezes EBC, Ch.Lagarde, stwierdziła w wywiadzie, że jeśli EBC będzie działać zbyt pochopnie, to ożywienie gospodarcze może być znacznie słabsze, a miejsca pracy będą zagrożone. Podkreśliła, że szybka podwyżka stóp nie obniży cen energii.

USA:

Indeks Uniwersytetu Michigan w lutym spadł do 61,7 pkt. z 67,2 pkt i był wyraźnie niższy od oczekiwań. Nastroje amerykańskich konsumentów były w lutym najgorsze od dekady, a ich wyraźne pogorszenie jest związane ze słabszymi perspektywami dla finansów osobistych, w dużej mierze w związku z rosnącą inflacją. Konsumenci tracą wiarę w politykę gospodarczą prowadzoną przez administrację Prezydenta Bidena, a oczekiwania dotyczące sytuacji w gospodarce były najgorsze od 10 lat. Tak silne pogorszenie nastrojów historycznie oznaczało schłodzenie konsumpcji, ale obecnie może być ono ograniczane dzięki nagromadzonym w okresie pandemii oszczędnościom.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: Indeks Uniwersytetu Michigan; Ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: Indeks Uniwersytetu Michigan; Ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 1

GER:

Według finalnych danych za styczeń inflacja CPI wyniosła 4,9% r/r, a inflacja HICP sięgnęła 5,1% r/r, w obu przypadkach zgodnie z szacunkiem flash. Spadek wskaźników inflacji wobec grudnia był więc minimalny, mimo wygaśnięcia efektu niskiej bazy podbijającego inflację o ok. 1pp. Szczegółowe dane pokazały, że najsilniej w kierunku wzrostu inflacji działały ceny energii oraz żywności. W ciągu miesiąca żywność zdrożała aż o 1,6% m/m wobec 0,9% m/m w grudniu. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu cen świeżych warzyw i owoców, uprawianych o tej porze roku w grzanych drogim gazem szklarniach. Odczyty potwierdzają wskazywane przez nas ryzyko, że krajowe dane o inflacji CPI za styczeń będą wyższe od konsensusu.

HUN:

Reklama

Inflacja CPI w styczniu wzrosła do 7,9% r/r z 7,4% r/r w grudniu, co oznacza duże odchylenie w górę od prognoz (kons. 7,4% r/r). To najwyższy poziom inflacji na Węgrzech od sierpnia 2007. W największym stopniu przyczyniły się do tego ceny paliw, gazu, energii elektrycznej oraz żywności. Presja inflacyjna jest jednak szeroka i podwyżki obejmują prawie wszystkie kategorie towarów i usług (trzy czwarte kategorii drożeje przynajmniej o 3% r/r). Inflacja bazowa (CPI bez żywności) wzrosła do 7,4% r/r z 6,4% r/r w grudniu. Ceny żywności wzrosły o 3% m/m, zdecydowanie szybciej od wzorca sezonowego. Przyczyniły się do tego wzrosty cen we wszystkich podkategoriach żywności (najsilniej w przypadku świeżych warzyw). Od lutego na 90 dni zaczęły obowiązywać ceny regulowane na 6 podstawowych towarów spożywczych, ale nie powinno to w istotny sposób ograniczyć skali wzrostu cen żywności. Można oczekiwać, że przy drożejących cenach ropy na światowych rynkach rząd zdecyduje się na przedłużenie o kolejne 3 miesiące limity cen paliw mające zakończyć się 15 lutego.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: Indeks Uniwersytetu Michigan; Ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych z kraju i ze świata: Indeks Uniwersytetu Michigan; Ceny żywności w CEE na tle wzorca sezonowego - 2

POL:

Deficyt budżetu państwa w 2021 wyniósł 26,3 mld PLN wobec 82,3 mld PLN w pierwotnej ustawie budżetowej i 40,5 mld PLN w znowelizowanej wersji. Dochody budżetowe wzrosły o 17,9%, znacznie mocniej niż pierwotnie planowano. Korzystnie na stronę dochodową budżetu działała skala wzrostu gospodarczego (nominalnie dwucyfrowy) i jego struktura (mocny wzrost konsumpcji i importu), co zapewniło silny wzrost dochodów podatkowych (+16,7%). Dynamika wpływów z CIT wyniosła 26,9%, z PIT 15,4%, a VAT 16,9%. Dochody niepodatkowe zwiększyły się o 27,9%, za sprawą wpłaty 8,9 mld PLN z zysku NBP, a także dużych dochodów z tytułu aukcji uprawnień do emisji gazów cieplarnianych (24,3 mld PLN). Wydatki budżetowe wzrosły o 3,3%, nieznacznie mniej niż planowano. W samym grudniu deficyt wyniósł 76,7 mld PLN, a dane budżetowe pokazują solidne przyspieszenie wydatków pod koniec roku (rekordowe 120 mld PLN w ciągu miesiąca, por. wykres na str. 1). Wzrost wydatków nie wynikał jednak z kategorii ujętych w szacunkowym wykonaniu budżetu, gdzie największą pozycję w grudniu stanowiła subwencja do JST (13,4 mld PLN) oraz dotacja do FUS (6,7 mld PLN). Rząd przekazał w grudniu 14,2 mld PLN do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz 12 mld PLN dla Funduszu Solidarnościowego (wypłaca 13. i 14. emeryturę). Korzystając z dobrej kondycji budżetu w 2021 rząd zabezpieczał w grudniu wydatki na 2022. Szacujemy, że deficyt fiskalny wg ESA w 2021 wyniósł 2,5% PKB wobec 7,1% PKB w 2020.

POL:

Premier M.Morawiecki ogłosił pakiet działań zwiększających dochody emerytów 2022. Skala waloryzacji świadczeń emerytalnych od 1 marca będzie większa, niż wynika ze standardowego mechanizmu i wyniesie 7%. Ponadto, wbrew wcześniejszym deklaracjom, późnym latem lub jesienią nastąpi wypłata 14. emerytury. Minister rodziny i polityki społecznej M.Maląg szacuje, że koszt waloryzacji to ok. 18 mld PLN, a wraz z 13 i 14. emeryturą koszt ogłoszonych działań wyniesie ok. 40 mld PLN, czyli niespełna 1,5% PKB. Dodatkowe dochody dla tej grupy społecznej stanowią osłonę przed podwyższoną inflacją, ale jednocześnie stanowią impuls prokonsumpcyjny i proinflacyjny.

POL:

Premier M.Morawiecki zapowiedział, że po wygaśnięciu tarczy antyinflacyjnej powrót do poprzednich stawek podatkowych powinien być łagodny i selektywny. Zaznaczył, że decyzja o ewentualnym przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej nie jest przesądzona i zostanie podjęta w połowie roku.

Czytaj więcej