Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

decyzja stopy procentowe Turcja

Turcja od dłuższego czasu dolegają problemy gospodarcze powodowane wysoką inflacją (w zeszłym miesiącu wyniosła niemal 60%). Obecny gabinet prezydenta Erdogana ustalił za cel zdecydowaną walkę ze wzrostem cen, decydując się na kolejną podwyżkę stóp procentowych.

 

  • W dniu dzisiejszym Turecki Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami analityków podniósł stopy o kolejne 5%, które osiągają już 30% poziom!
  • Mimo wszystko to lira turecka (TRY) ciągle dewaluuje, osłabiając się względem dolara (USD).
  • Przeprowadzane reformy są kosztowne i niestety uderzają przede wszystkim w kieszenie najbiedniejszych Turków…

 

Kolejna podwyżka w końcu zdusi inflacje?

Ankara cały czas mierzy się cały czas z wysoką dwucyfrową inflacją (ostatni odczyt wskazał 58%), którą Bank Turcji próbuje zdusić kolejnymi podwyżkami. Przypomnijmy, że mimo ostatnich podwyżek stóp procentowych, inflacja w przeciągu dwóch ostatnich miesięcy wzrosła. Z tego powodu dzisiaj zdecydowano się na podwyższenie głównej stopy procentowej do 30%, co oznacza wzrost o 500 pb z 25%.

Reklama

 

 

Decyzja była spodziewana. Zdecydowane kroki w walce z inflacją zostały zapowiedziane we wtorek przez aktualnego Ministra Finansów, Mehmeta Simseka, podczas konferencji „Turkey Investment Conference”. Na panelu organizowanym przez Goldman Sachs, zachęcał przedstawicieli funduszy inwestycyjnych do inwestowania w jego kraju. Uspokajał odnośnie inflacji i zapewniał, że posiada „Pełne poparcie naszego prezydenta dla naszej polityki kontroli inflacji jest najważniejszym czynnikiem zwiększającym zaufanie do naszych ram politycznych. Wierzę, że te spotkania przyczynią się do napływu funduszy do Turcji”. Konferencja odbywała się w Nowym Jorku, do którego dotarł z prezydentem Erdoganem, który oprócz uczestnictwa w 78. Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, spotkał się z Elonem Muskiem by poprosić go o budowę fabryki Tesli w jego kraju.

Jednak pomimo spełnienia oczekiwań analityków, lira turecka (TRY) po decyzji, ciągle dewaluuje i osłabiając się nieznacznie w stosunku do dolara (USD). Po decyzji kurs USDTRY wzrósł o ok. 0,3% (od początku dnia +2,01%), oscylując na poziomie 27,1 [stan na godzinę 13:38]

 

Zobacz również: Stopy procentowe w Norwegii - znamy najnowsze dane! Jak reaguje kurs korony (NOK)?

Reklama

 

Powrót do konwencjonalnej polityki jest kosztowny i uderza w… najbiedniejszych

Dwóch analityków OSW, Adam Michalski i Zuzanna Krzyżanowska, w zeszłotygodniowym komentarzu zwrócili uwagę na koszty reform ekonomicznych nowego gabinetu prezydenta Erdogana. Ich próby przywrócenia Turcji na tory konwencjonalnej polityki pieniężnej wymagają wielu drastycznych, lecz koniecznych reform. Łącznie Bank Turcji zdecydował się już na czwartą podwyżkę stóp procentowych (z 8,5% do 30%), czym nie są zadowoleni tureccy kredytobiorcy. Ponadto turecki rząd zaczął podnosić podatki pośrednie, m.in. podwyższono podstawową stawkę VAT, która wzrosła z 18% do 20% czy zwiększono akcyzę na gaz i paliwo.

Dodatkowo ważnym celem strategii nowego ministra finansów jest próba przywrócenia zaufania inwestorów międzynarodowych względem Turcji. Minister doskonale zdaje sobie sprawę z kluczowego znaczenia wiarygodności gospodarczej i jej wpływu na kondycję jego kraju. Należy jednak podkreślić, że jego możliwości w zakresie kształtowania polityki finansowej mogą być ograniczone przez ewentualne ingerencje prezydenta w tę sferę. Ostateczne decyzje rządu, w tym te dotyczące polityki finansowej, pozostają w dużym stopniu uzależnione od przekonań i poglądów prezydenta Erdogana.

 

Zobacz również: Wielka Brytania - stopy procentowe. Znamy decyzję banku centralnego BoE

 

Inflacja w Turcji

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingEconomics.com

 

Jak całą tę sytuację znosi tureckie społeczeństwo?

Zacytuję fragment wyżej wspomnianego komentarza Ośrodka Studiów Wschodnich: „Choć sytuacja polityczna w Turcji uspokoiła się, kraj mierzy się z wieloma wyzwaniami w polityce wewnętrznej. Najważniejszym z nich pozostaje permanentny kryzys gospodarczy, który – przyczyniając się do wzrostu kosztów życia – silnie oddziałuje na społeczeństwo tureckie. Na pauperyzację tamtejszych klas niższej i średniej w znacznym stopniu wpływają wysoka inflacja (59% r/r w sierpniu br.) i deprecjacja liry. Przekładają się one na dynamiczny wzrost cen, za którym nie nadążają wynagrodzenia i waloryzacja świadczeń. Minimalna płaca, w czerwcu podniesiona do ponad 13 tys. lir brutto, jest niemal trzykrotnie niższa od wskaźnika granicy ubóstwa dla czteroosobowego gospodarstwa domowego, który oszacowano na 39,7 tys. lir”.

 

Zobacz również: Szwajcaria – stopy procentowe. Jest decyzja banku centralnego SNB - zobacz co dalej z kursem franka

Reklama

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z decyzja stopy procentowe Turcja