Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

danez zatrudnienia

  • W ostatnim kwartale 2023 roku w Polsce pracowała rekordowa liczba zatrudnionych
  • Dynamika wzrostu zatrudnienia w naszym kraju w latach 2019-2024 była dwukrotnie wyższa niż w UE
  • Co o pracy zdalnej sądzą prezesi polskich i zagranicznych firm?

 

Nadchodzi koniec pracy zdalnej

Dla wielbicieli pracy zdalnej mamy złe wieści. Aż 88% prezesów największych polskich firm biorących udział w badaniu KPMG planuje całkowicie zrezygnować z pracy zdalnej wśród pracowników, których tradycyjne role opierały się na pracy stacjonarnej.

Co ciekawe, takie przekonanie o pracy zdalnej jest w gronie polskich zarządzających znacznie powszechniejsze niż zagranicą. W przypadku CEO przedsiębiorstw z najważniejszych gospodarek świata, 64% zakład powrót pracowników do pracy wyłącznie stacjonarnej. Z kolei 28% zamierza utrzymać pracę hybrydową, a tylko 7% wyłącznie zdalną formę pracy.

Wprowadzenie obowiązku pracy w siedzibie firmy może wiązać się z wypowiedzeniem warunków umowy przez pracowników” - ostrzegła Iwona Sprycha, szef Zespołu HR Advisory & Change Management w KPMG w Polsce.

Reklama

“Zadaniem menedżerów, przy wsparciu działu HR, jest stworzenie środowiska, które uczyni pracę w biurze wartościowym doświadczeniem” - słusznie przyznała przedstawicielka KPMG.

 

Rekord liczby zatrudnionych w Polsce

Tymczasem, w Polsce w IV kwartale 2023 roku odnotowano rekordową liczbę zatrudnionych. W ciągu roku przybyło blisko pół miliona pracujących osób, a w ciągu 3 lat ponad milion. Co istotne, dynamika wzrostu poziomu zatrudnienia jest w naszym kraju ponad dwukrotnie wyższa niż w Unii Europejskiej łącznie.

Liczba zatrudnionych w Polsce w IV kwartale 2023 roku przekroczyła 17 mln 413 tys. osób, jak wynika z danych Eurostat. Zwrócił na nie uwagę Andrzej Kubisiak, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

To nowy rekord. Tak dużo pracujących osób jeszcze w Polsce nie było:

Reklama

“Przeszło niezauważone, a tu takie boom! Według danych Eurostat na koniec 2023 roki mieliśmy nowy rekord poziomów zatrudnienia w Polsce - 17,4 mln osób” - czytamy we wpisie Andrzeja Kubisiaka z PIE na platformie X (dawniej Twitter).

 

 

Jak zwrócił uwagę ekonomista, jest to wzrost o niemal 500 tys. zatrudnionych rok do roku. Mocna zwyżka miała miejsce także z kwartału na kwartał, bowiem przybyło 235,7 tys. pracujących. To największy kwartalny przyrost od czasu pandemii COVID-19.

Reklama

Co istotne, stopa bezrobocia w Polsce pozostaje na relatywnie niskim poziomie. W grudniu wyniosła 5,1%, wynika z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), choć jeszcze w styczniu 2021 roku sięgała 6,5%.

Z kolei Eurostat wyliczył stopę bezrobocia w Polsce na poziomie 2,7%. Różnica w odczytach wynika z innej metodologii stosowanej przez europejski urząd statystyki. Według Eurostat, bezrobocie w UE wyniosło 5,9%, a w strefie euro 6,3%. To znacznie więcej niż w naszym kraju.

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce - zaskakujące dane! zobacz jak reaguje kurs PLN

 

Stopa bezrobocia w Polsce - dane GUS

Reklama

Poland Unemployment RatePoland Unemployment Rate

Źródło: dane GUS, Trading Economics.

 

Według szacunków Kubisiaka, poziom zatrudnienia w Polsce na przestrzeni ostatnich 5 lat zwiększył się dwukrotnie szybciej niż średnia dla Unii Europejskiej (wzrost o 3,5%). Stopa wzrostu w naszym kraju wyniosła bowiem aż 6,5%.

Dynamika ta była także ponad czterokrotnie wyższa niż w Niemczech (+1,4%) oraz o ponad 50% wyższa niż w Hiszpanii (+4,1%). 

Reklama

“Nominalny wzrost zatrudnienia w Polsce w tym okresie to ponad 1,05 mln” - czytamy we wpisie Andrzeja Kubisiaka z PIE.

 

Zobacz również: Inflacja w Polsce - mamy nowe prognozy po decyzji RPP

 

 

Polskie firmy będą zwiększać zatrudnienie - szacuje KPMG

Reklama

Trend widoczny w danych o zatrudnieniu opracowanych przez Eurostat może być podtrzymany w kolejnych kwartałach. Sugerują tak rezultaty badania przeprowadzonego przez KPMG przedstawione w nowym raporcie “CEO Outlook”.

Aż 40% szefów zarządzających największymi przedsiębiorstwami w Polsce zamierza w bliskiej perspektywie zwiększyć zatrudnienie w swoich firmach o 6-10%.

Co więcej, 56% menedżerów polskich firm priorytetowo traktuje inwestycje w rozwój umiejętności i potencjału pracowników, nawet kosztem technologii.

“Ukryty potencjał w ludziach to nie tylko przyszłość biznesu, ale także fundament długotrwałego sukcesu, który płynie z wewnętrznej siły i zaangażowania pracowników – stwierdziła w raporcie Iwona Sprycha z KPMG.

 

Czytaj również: Dolar po 6 PLN, a może 8 PLN? Weryfikujemy prognozy Cezarego Grafa

Czytaj więcej

Artykuły związane z danez zatrudnienia