Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dane nt. polskiego bilansu płatniczego w styczniu

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na piątek publikacja danych o lutowej inflacji w Polsce. Jednocześnie podane zostaną nowe wagi kategorii koszyka inflacyjnego i zrewidowany poziom inflacji w styczniu. Oczekujemy, że roczna dynamika cen zmniejszyła się do 3,1% wobec 3,9% w styczniu. W kierunku spadku inflacji ogółem oddziaływały efekty wysokiej bazy sprzed roku, głównie w zakresie cen żywności i inflacji bazowej. Nasza prognoza kształtuje się poniżej konsensusu rynkowego (3,2%), a tym samym jej materializacja będzie lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA. Naszym zdaniem inflacja ogółem nie zmieniła się w lutym w porównaniu do stycznia i wyniosła 3,1 % r/r, na co złożył się spadek inflacji bazowej (z 3,9% do 3,7%) i wzrost dynamiki cen nośników energii. Oczekujemy, że nominalna sprzedaż detaliczna zwiększyła się w lutym o 0,7% m/m wobec spadku o 0,8% w styczniu, z uwagi na wzrost cen paliw i wyższą sprzedaż w branży motoryzacyjnej. Prognozujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się do 0,1% m/m w lutym z -0,1% w styczniu. Wskaźniki koniunktury w przetwórstwie nadal sygnalizują ograniczony potencjał do wzrostu aktywności w przetwórstwie (indeks ISM kształtuje się poniżej granicy 50 pkt. już od 16 miesięcy). Uważamy, że wstępny indeks Uniwersytetu Michigan wskaże na nieznaczne pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych w marcu (75,0 pkt. wobec 76,9 pkt. w lutym). Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych. 

Reklama

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

W piątek poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego w styczniu. Oczekujemy zwiększenia salda na rachunku obrotów bieżących do 3084 mln EUR wobec -24 mln EUR w grudniu, będącego wynikiem przede wszystkim wyższych sald obrotów towarowych i transferów z UE. Prognozujemy, że dynamika eksportu wzrosła z -6,0% r/r w grudniu do 1,9% w styczniu, a tempo wzrostu importu zwiększyło się z -11,3% r/r do -0,2%. W kierunku wzrostu dynamik obu wskaźników oddziaływały korzystne efekty kalendarzowe. Naszym zdaniem dane o bilansie płatniczym będą neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

 

Zobacz także: Inflacja w Czechach luty 2024 – jest niespodzianka!

Czytaj więcej

Artykuły związane z dane nt. polskiego bilansu płatniczego w styczniu