Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czynsze w galeriach handlowych

W 2022 referencyjne czynsze wywoławcze pozostały bez zmian na wszystkich monitorowanych rynkach w kraju. Czynsze efektywne pozostają obecnie poza zakresem monitoringu. Czynsze wywoławcze spadły na większości rynków o kilka procent w 2021 oraz na wiodących rynkach o kilka kolejnych procent w 2020. Czynsze referencyjne są obecnie o od 3% do 17% niższe niż przed epidemią. Wyjątkiem jest Warszawa i Lublin, gdzie czynsze są na niezmienionym poziomie.

 

 

Czynsze w Polsce. Warszawa i Lublin wyjątkiem  - 1Czynsze w Polsce. Warszawa i Lublin wyjątkiem  - 1

Czynsze liczone w PLN spadły znacząco łagodniej ze względu na silne osłabienie się PLN wobec EUR w okresie od wybuchu pandemii. Natomiast biorąc pod uwagę wzrost indeksu EUR HICP realne czynsze w EUR, w 2022 spadły istotnie. Należy brać pod uwagę, że obecnie czynsze dla większości istniejących umów najmu były przedmiotem indeksacji inflacją w strefie Euro.

Reklama

Czynsze w Polsce. Warszawa i Lublin wyjątkiem  - 2Czynsze w Polsce. Warszawa i Lublin wyjątkiem  - 2

Budżety przewidziane na ekspansję sklepów stacjonarnych pozostały silnie ograniczone już od 2019, pandemia doprowadziła do dalszych ograniczeń, w okresie post-pandemicznym sytuacja nie poprawiła się znacząco. Wszystko to powoduje, że czynsze dla sklepów odzieżowych w centrach handlowych pozostają pod presją. Czynsze referencyjne dotyczące sklepów odzieżowych w centrach handlowych o powierzchni około 100 m2 są w grupie najbardziej narażonych na utratę wartości czynszowych.

Czynsze w Polsce. Warszawa i Lublin wyjątkiem  - 3Czynsze w Polsce. Warszawa i Lublin wyjątkiem  - 3

Najbezpieczniejsze pod względem utraty wartości czynszowej pozostają centra handlowe typu convenience oraz retail park, są to również obiekty, których dalsza ekspansja jest przewidziana na krajowym rynku.

W naszym przekonaniu presja na obniżki czynszów realnych będzie długotrwała, nawet jeżeli w sytuacji silnej inflacji czynsze nominalne jeszcze wzrosną. Presja będzie miała miejsce w centrach handlowych drugorzędnych, dla których przyszłość jako miejsce handlu modowego wraz z dalszym rozwojem e-commerce będzie coraz bardziej utrudnione. Ze względu na powyższe, przewidujemy ze zróżnicowanie pomiędzy czynszami referencyjnymi, a czynszami średnimi dla większości obiektów będzie stopniowo wzrastać.

Należy zwrócić uwagę, że transformacja centrów handlowych w kierunku obiektów nakierowanych na spędzanie wolnego czasu nie będzie obojętna na przeciętne wartości czynszowe obiektów handlowych a dotychczas w centrach handlowych głównym generatorem wysokich czynszów były sklepy modowe oraz z akcesoriami damskimi.

Reklama

Czynsze obecnie charakteryzują się znacznym zróżnicowaniem pomiędzy Warszawą i pozostałymi rynkami[1] . Szczególnie dużą różnicę obserwujemy w podsektorze najlepszych lokali handlowych. W przypadku innych typów lokali różnica pomiędzy Warszawą, a regionami jest istotnie mniejsza. W Warszawie jak dotychczas panowały nietypowe warunki podażowe z bardzo nietypową pozycją obiektu Złote Tarasy na mapie handlowej stolicy. Ze względu na odejście dewelopera od projektu T22, sytuacja ta się utrwali co najmniej do końca tej dekady.

W obiektach handlowych efektywne czynsze transakcyjne dotychczas były o około 15% niższe od czynszów wywoławczych. W Warszawie ze względu na wyjątkowo niski współczynnik pustostanów różnica ta stanowiła około 10%. Przypuszczamy, że po epidemii różnice w czynszach wywoławczych oraz transakcyjnych są o co najmniej kilka punktów procentowych wyższe.

 

Zobacz także: Dodatnia absorpcja, centra handlowe w Polsce nie dają za wygraną

 

 

***Materiał pochodzi z raportu PKOBP: Rynek nieruchomości handlowych – Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Reklama

Pobierz raport

 

 

  1. Monitorowane przez PINK czynsze dotyczą najlepszych lokali handlowych o pow. najmu 100-150 m2 z przeznaczaniem na modę. Czynsze za takie lokale potrafią być wielokrotnie wyższe niż czynsze za lokale dla najemców typu anchor lub supermarket. Dla większych lokali zróżnicowanie w poziomie czynszów pomiędzy Warszawą oraz miastami regionalnymi nie jest formalnie monitorowane, ale zróżnicowanie tych czynszów jest istotnie mniejsze.

Czytaj więcej

Artykuły związane z czynsze w galeriach handlowych