Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy właśnie zaczyna się kolejna hossa kryptowalutowa?

„Gdy zerkam na wykres ETH, widzę budzącego się giganta, który zaspał. Został mocno w tyle za bitcoinem. Z punktu widzenia fundamentów, ETH 2.0 ma charakter deflacyjny, co podbija wartość wewnętrzną” – mówi w wywiadzie dla FXMAG Adrian Zduńczyk, znany trader CryptoBirb.

 

  • Czy właśnie zaczyna się kolejna hossa kryptowalutowa?
  • Jaką cenę może osiągnąć bitcoin?
  • Co CryptoBirb sądzi o ETH?
  • Czy odżyje rynek tokenów NFT?
  • Jaką strategię ma CryptoBirb na 2024 rok?

 

Piotr Rosik (z-ca redaktora naczelnego FXMAG): Czy w 2024 roku w końcu zobaczymy bitcoina po 100 000 USD? Wrócą laserowe oczy na portalu X? Jakie czynniki mogą się do tego przyczynić?

Adrian Zduńczyk (CryptoBirb): Bardzo możliwe, bo 100 000 USD oznaczałoby wzrost o dodatkowe +110% z obecnego pułapu około 46 000 USD. Dla porównania, 2023 rok przyniósł zwrot +160% na buy and hold dla BTC. Ponadto, historycznie halvingi zawsze przynosiły ATH i potężne wzrosty po evencie. Następny halving będzie w połowie kwietnia.

Kiedy zobaczymy w końcu pełnoskalową adopcję bitcoina jako legalnego środka płatniczego w dużym, poważnym państwie? I które państwo to może być? Na moje oko, najbliżej tego jest Szwajcaria, tam niektóre kantony pozwalają już płacić podatki w BTC.

Adopcja już się dzieje. Zatwierdzono fundusze ETF w USA. W wielu filmach i serialach mamy ukryte reklamy kryptowalut. Co ciekawe, wiele wskazuje na to, że krypto-rewolucja zacznie się do od Bliskiego Wschodu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (UAE), z punktu widzenia regulacji krajowych. MiCA i EU Data Act również dają potężny arsenał regulacji dla krypto-biznesów, co też jest krokiem w dobra stronę.

Reklama

Taka niepisana zasada sugerowałaby przede wszystkim obserwowanie państw, w których jest potężne zapotrzebowanie na waluty cyfrowe, takie jak CBDC czy krypto. Chodzi o kraje ze zrujnowanymi gospodarkami, z historiami hiperinflacji lub w ogóle bez ładu gospodarczego. Obstawiałbym w tej grupie: Dubaj, Argentyna, Turcja, Nigeria.

 

 

Jak myślisz, jaką rolę odegra Elon Musk na rynku kryptowalut w najbliższych kwartałach? A może pojawi się jakiś nowy „kryptowalutowy książę na białym koniu”?

Musk najczęściej wypowiada się krytycznie o obecnym rządzie demokratycznym w USA. Mając w historii walkę z SEC, teraz świeże zatwierdzenie Bitcoin Spot ETFs przez SEC, będąc generalnie kapitalistą, raczej można spodziewać się postawy wspierającej krypto. Wprowadzenie krypto na X oraz Teslę i inne jego działalności, z nowymi regulacjami, nie powinno być większym problemem.

Czy zauważasz jakieś różnice między trwającym cyklem, a poprzednimi? Czy tym razem również po halvingu czeka nas wielka hossa, a może zacznie się ona przed nim?

Zawsze są różnice w cyklach, nie ma statycznych zjawisk w przyrodzie. Wszystko się zatem zmienia. Nie zmieniają się natomiast zjawiska psychologiczne i zachowania inwestorów, popełniających w kółko te same błędy. Nikt nie zna przyszłości, a wróżąc z fusów ciężko będzie pobić wynik statystyczny rzutu monetą 50/50. Natomiast obserwowanie niezaprzeczalnych zjawisk, liczb, faktów z przeszłości - szczególnie tych, które układają się w rosnące trendy - zdecydowanie może pomoc w zarabianiu pieniędzy na rynkach inwestycyjnych.

Reklama

To może wydawać się sporym paradoksem, natomiast do zarabiania na przyszłości nie potrzebujemy jej wcale znać. Wystarczy opierać się o potwierdzone, przetestowane reguły tradingowe oparte a techniki rynkowe, tj. ruchy cenowe, wolumen, zmienność, cykle czasowe, momentum, itd. Bezwzględnie najbardziej dochodowe są te oparte o grę z trendem i break-outy potwierdzone przez tzw. trend-following volatility breakouts. Tutaj chodzi np. o połączenie SMA200 i ATR.

Obecnie rozkręcająca się hossa zakończy się pojedynczym czy podwójnym szczytem, a może potrójnym? Będzie krótsza, czy dłuższa, niż poprzednie? Moje pytania wynikają stąd, że za każdym razem jest nieco inaczej…

Świetne pytanie. Jak znajdziesz kogoś, kto przewiduje skutecznie przyszłość non stop, to daj znać. Chętnie takiego gościa poznam. [śmiech] Moje estymacje oraz oczekiwania są poparte liczbami. Zakładam, że wolatywność rośnie z czasem, a zysk zmniejsza się z czasem, warto więc grać z trendem, lub szukać wyraźnego punktu zwrotu, by zagrać przeciwko trendowi.

 

Zobacz również: Fundusze bitcoin ETF przyciągają pieniądze, a notowania BTC spadają

 

Notowania Bitcoin Liquid Index wg CryptoBirb

  grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: CryptoBirb

 

Jakie są czynniki ryzyka wiszące nad kryptowalutami? Tether jest postrzegany przez wielu jako „czarny łabędź”.

Ludzie są przewrażliwieni poprzednimi doświadczeniami, szczególnie bolesnymi upadkami LUNA, Terra, FTX. Będą oczekiwali podobnych eventów w przyszłości. Problem w tym, że przewidzenie czy i kiedy pojawi się tzw. czarny łabędź jest niemożliwe, z definicji. To jest rzeczywiście największy problem tradera, że jednego dnia może obudzić się z pozycją warta 50% tego, co dzień wcześniej. Na szczęście dla poważnych traderow istnieją stop lossy.

Jeśli chodzi o bitcoina, to roczna stopa zwrotu z lat 2010-2024 to około 70%. Obecne ATR dla BTC to 2 000 USD, co jest średnią rozpiętością kanału cenowego Bitcoin z ruchów cenowych z ostatnich 14 dni. Dla annualised volatility, to jest obecnie 50%. To jest rzeczywistym wymiarem ryzyka, które inwestor w BTC musi uwzględnić w aspekcie finansowym. Ponadto, zawsze są ryzyka regulacyjne, geopolityczne, manipulacji rynkami, pandemiczne, itd.

Wielu znanych komentatorów uważa, że w systemie cryptos „nie ma prawdziwych dolarów i euro na wypłaty”. Podzielasz tą opinię?

Ciężko odnosić się do czyjejś opinii. Wolałbym się odnieść do faktów i liczb, a nie tego kto i co myśli. Każdy ma swoje postrzeganie i rozumienie świata.

 

Zobacz również: Afera wokół funduszy BTC ETF ma wiele wątków. „Napłynie do nich 100 mld USD”

Reklama

 

 

Czy notowania BTC będą wciąż silnie skorelowane z amerykańskimi indeksami giełdowymi?

Tak, tendencja ta jest silna i raczej nieodwracalna. Ta współzależność urosła o 400% w okresie 2015-2023. W krótkich terminach wahania są możliwe, natomiast tzw. "decoupling" jest raczej wykluczony na tą chwilę. Obecnie średnioterminowy współczynnik korelacji Pearsona to 0.54; całkiem silnie skorelowany $BTC vs $SPX oraz 0.48 z $COMPQ Nasdaq. Przez większość czasu 0.5-0.9.

Czy masz swojego kryptowalutowego „czarnego konia” na nadchodzącą hossę? Wielu wskazuje na Chainlink. Którymi altcoinami warto się zainteresować?

BTC i ETH to największa cześć mojego portfela krypto. Natomiast ztokenizowane RWAs, Gaming, AI, metaverse, NFTs to raczej oczywiste oczywistości. Polecam przyjrzeć się GAMESWIFT, METAPRO, EstateX czy Nomad Fulcrum – jestem u nich inwestorem oraz advisorem.

 

Reklama

 

Co sądzisz o ETH po tych wszystkich aktualizacjach z ostatnich lat? Czy to jest ciekawe aktywo? Wielu wskazuje, że jest ono bardziej deflacyjne, niż sam bitcoin.

Gdy zerkam na wykres ETH, widzę budzącego się giganta, który zaspał. Został mocno w tyle za bitcoinem. Z punktu widzenia fundamentów, ETH 2.0 po przejściu na PoS z PoW ma charakter deflacyjny, co podbija wartość „wewnętrzną” ETH. Zwracam uwagę na potężny wzrost aktywności tzw. smart contracts on-chain w latach 2020-2023, aż o około 900%.

 

 

Wróci moda na tokeny niezamienne NFTs? Czy ta technologia w ogóle jest przydatna w realu? Można wskazać na jakieś ciekawe przypadki adopcji?

Może się mylę, natomiast NFT powinno wrócić do życia wraz z odrodzeniem crypto hype'u, jak BTC przebije ATH i da poczucie inwestorom po raz kolejny, że zalanie rynków swoimi oszczędnościami oraz pożyczkami to dobry moment.

Reklama

Poza tym, polityka monetarna powinna być luzowana przed wyborami w USA, które odbędą się na początku listopada 2024. To będzie sprzyjało płynności na rynkach, pojawi się więcej kapitału. Rotacja na ryzyko XLY/XLP jest ewidentna i apetyt inwestorów rośnie, ten wskaźnik poszedł w górę od początku 2023 roku o 53%. Więc moim zdaniem to kwestia czasu, zanim NFTs znów staną się popularne.

Jaki jest Twój stosunek do „wojny” zwolenników złota, czyli gold bugów, z BTC maxis? Może ten konflikt, ta dyskusja, de facto nie ma sensu, bo złoto i bitcoin to różne od siebie aktywa, ale oba po prostu warto mieć w portfelu?

Może i jedni i drudzy się mylą, może ja też się mylę, a czytelnicy przeczytają to bezkrytycznie? [śmiech] Jestem zwolennikiem dywersyfikacji. Z POV zarzadzania ryzykiem portfela, warto mieć słabo lub przeciwnie skorelowane aktywa, jak np. BTC i złoto.

Czy możesz zdradzić na koniec skład procentowy Twojego portfela? Co będziesz jeszcze w 2024 roku kupował, a co sprzedawał? Jaką masz strategię na 2024?

Dobre pytania. I odpowiadam serio: mój plan na 2024 rok to zbadanie, ile i czego mam w portfelu. [śmiech] W cold wallets, schowanych gdzieś bezpiecznie, mam 90% BTC i 10% ETH.

Moja strategia na 2024 rok to: long strength, short weakness. Czyli odwrotnie do tego, co jest najbardziej popularne, czyli łapania dołków i sprzedawania górek. Jestem traderem pozycyjnym, grającym z trendem w oparciu o wolatywność. Oparcie o systemy techniczne jest u mnie kluczowe i pozwala wygładzić w ten sposób ryzyko portfela.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Zobacz również: Finansowy gigant blokuje dostęp do funduszy BTC ETF

Reklama

 

Adrian Zduńczyk (CryptoBirb) - Przedsiębiorca, influencer, inwestor. Magister inżynier technologii chemicznej i magister zarządzania projektami finansowymi. Jako pierwszy w Polsce uzyskał certyfikat Chartered Market Technician (CMT). Założyciel i CEO firmy The Birb Nest, która doradza w zakresie inwestowania w kryptowaluty i technologii blockchain. Na X CryptoBirb ma ponad 650 tys. followersów. W połowie 2023 roku trafił na listę 30 under 30 portugalskiej edycji Forbes.

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Czy właśnie zaczyna się kolejna hossa kryptowalutowa?