Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto zainwestować w akcje Microsoftu

Najważniejsze fakty: 

  • Sztuczna inteligencja była głównym trendem rynkowym 2023 roku 
  • Kluczem do jego trwałości w 2024 r. będzie zdolność spółek do dalszego wzrostu 
  • Prognozy wyników spółek wskazują na znaczny wzrost przychodów w nadchodzącym roku

 

Warto mieć na uwadze, że wśród najbardziej rozpoznawalnych firm z branży AI, znajdują się również największe spółki notowane na rynku amerykańskim. Spojrzenie na to, jak Nvidia, Microsoft czy Google mogą radzić sobie fundamentalnie w przyszłym roku może, oprócz wglądu w samą sferę sztucznej inteligencji, dać nam również pogląd na to, jak może radzić sobie Wall Street jako całość.

 

Zobacz także: Giełdy akcji w rękach wąskiej elity. Drobni inwestorzy to plankton

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

 

Obecne prognozy zysków na 2024 r. wskazują na dalszy wzrost na rynku sztucznej inteligencji. Oczekuje się, że reprezentatywne firmy odnotują znaczny wzrost przychodów rok do roku, co może położyć podwaliny pod drugą falę optymizmu wobec sztucznej inteligencji. Początkowo, AI było wiązane jedynie ze spekulacją, ale wyniki z 2023 r. i szacunki na 2024 r. pokazują duży potencjał w tym sektorze.

 

Czytaj również: Bańka na akcjach? Zagrożenie jest gdzie indziej - znany ekspert TYLKO U NAS

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Reklama

W tym kontekście warto przyjrzeć się firmom, które w 2023 roku zmagały się z problemami operacyjnymi, ale przyszły rok ma zmienić tę sytuację. Po latach strat i "spalania gotówki" Palantir ma za sobą rok, w którym po raz pierwszy w swojej historii osiągnął rentowność. Firma zawarła umowy biznesowe nie tylko z sektorem publicznym, ale przede wszystkim z sektorem prywatnym, w tym z Amazon Web Services, Oracle i Panasonic. Palantir może zatem oczekiwać dwóch pozytywnych katalizatorów: rosnącego popytu z sektora cywilnego oraz rozwoju produktów i usług AI dla agencji obronnych i wywiadowczych, ponieważ geopolityka sprawia, że jego produkty są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Z drugiej jednak strony, brak opartego na chmurze modelu cyklicznych subskrypcji tworzy swoisty hamulec w przewidywalności oczekiwań zarządu dotyczących przyspieszenia wzrostu przychodów.

 

Zobacz także: Akcje spółki wzrosły o 239%. To lider rewolucji sztucznej inteligencji

 

Kolejną innowacyjną spółką, która nie jest jeszcze tak znana, a prognozy wydają się dla niej korzystne, jest SoundHound. Celem firmy jest rozwój technologii rozpoznawania muzyki i głosu opartych na AI oraz tworzenie narzędzi do zdalnego wspomagania pracowników za pomocą sztucznej inteligencji. Firma zmagała się z brakiem rentowności, który został zaostrzony przez środowisko wysokich stóp, co oznacza, że koszty obsługi zadłużenia wzrosły przy ograniczonym dostępie do finansowania zewnętrznego. Oczekuje się jednak, że przyszły rok ma tę sytuację odwrócić, ponieważ oczekuje się pierwszych cięć stóp procentowych. Niższe koszty obsługi długu oraz prognozowany wzrost przychodów mogą zanegować falę spadkową, która w 2023 roku odnotował SoundHound.

 

Zobacz także: Prawdziwy krach sektora samochodów elektrycznych

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy warto zainwestować w akcje Microsoftu