Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto trzymać akcje unibep

Obiektywnie oceniając, mimo trwającej pandemii rok 2021 był dla branży budowlanej udany. Spółki z sektora, w szczególności takie, które posiadają zdywersyfikowane źródła przychodów, nawet przy rosnących cenach materiałów, surowców oraz presji na wzrost wynagrodzeń, realizowały inwestycje bez większych trudności i zamknęły rok z dobrymi wynikami.

Grupa Unibep zakończyła 2021 rok, rekordowymi wynikami pod względem przychodów oraz zysku netto, poprawiając swoją pozycję gotówkową oraz budując solidny portfel zamówień na kwotę ok. 3,5 mld zł.

Od początku 2022 roku oraz wraz z wybuchem wojny na Ukrainie sytuacja na rynku diametralnie się zmieniła i praktycznie każdy z segmentów działalności grupy Unibep będzie się zmagał z innymi wyzwaniami. Począwszy od gwałtownie rosnących cen materiałów i surowców, przez ryzyko braku ich dostępności (głównie stali) na zmianach na rynku pracy, związanych z odpływem pracowników z Ukrainy skończywszy.

Branża budowlana, czyli otoczenie makroekonomiczne UNIBEP S.A. Raporty analityczne na zlecenie GPW  - 1Branża budowlana, czyli otoczenie makroekonomiczne UNIBEP S.A. Raporty analityczne na zlecenie GPW  - 1

Przyglądając się szansom oraz zagrożeniom specyficznym dla poszczególnych obszarów działalności Grupy Unibep, w segmencie deweloperskim, który w 2021 roku odnotował rekordową sprzedaż na poziomie 921 mieszkań i według stanu na 31 grudnia 2021 realizuje 6 projektów deweloperskich (866 mieszkań), największym ryzykiem są rosnące stopy procentowe, przekładające się na wysokość oprocentowania oraz dostępność kredytów hipotecznych, co może ograniczyć popyt na nowe mieszkania i schłodzić rozpędzoną koniunkturę. Szansą dla segmentu jest utrzymanie się popytu inwestycyjnego na wysokim poziomie (ucieczka przed inflacją) oraz zakupy dokonywane przez fundusze inwestycyjne w miastach o dobrze rozwiniętym rynku najmu (Warszawa, Poznań, Trójmiasto).

Reklama

W segmencie infrastruktury, w obliczu dynamicznie rosnących cen surowców (na przestrzeni ostatnich dwóch lat stal podrożała o 140%, a asfalt o 70%), największym ryzykiem pod względem rentowności są kontrakty zawarte na początku 2021 i wcześniej. Obecny próg +/- 5% waloryzacji kontraktów może okazać się niewystarczający i Ministerstwo Infrastruktury dało niedawno do zrozumienia, że może go zmienić, ograniczając ryzyko dla realizacji części inwestycji infrastrukturalnych. Unibep posiada w portfelu w większości kontrakty zawarte na przełomie 2021/2022 roku, kiedy spółki zaczęły zarządzać yzykiem wzrostu kosztów, co ograniczyło dużą konkurencję kosztową jaka panowała na rynku inwestycji infrastrukturalnych w ostatnich latach. Szansą dla segmentu jest realizowany przez GDDKiA sprawnie działający Program Budowy Dróg Krajowych, jeden z terminem do 2023 oraz kolejny do 2030 roku oraz nowa perspektywa unijna przewidująca 300 mld zł w ciągu 6 lat na budowę infrastruktury drogowej, kolejowej oraz hydrotechnicznej.

Branża budowlana, czyli otoczenie makroekonomiczne UNIBEP S.A. Raporty analityczne na zlecenie GPW  - 2Branża budowlana, czyli otoczenie makroekonomiczne UNIBEP S.A. Raporty analityczne na zlecenie GPW  - 2

W segmencie budownictwa kubaturowego, po trudnym okresie pandemii, która wstrzymała inwestycje w takie obiekty jak biurowce, hotele oraz centra handlowe, na drodze do spodziewanego ożywienia stoi wojna na Ukrainie, która może być odbierana jako ryzyko z perspektywy zagranicznych inwestorów. Szansą dla segmentu jest utrzymanie się na wysokim poziomie zamówień w ramach budownictwa mieszkaniowego, użyteczności publicznej, magazynowego i przemysłowego oraz pojawienie się nowych kontraktów w ramach budownictwa militarnego. Do ubiegłego roku, w ramach budownictwa kubaturowego Unibep realizował kontrakty na rynkach wschodnich (Białoruś i Ukraina). Pod koniec 2021 Grupa zrezygnowała z rynku białoruskiego z uwagi na niestabilną sytuację społeczno-gospodarczą. Ze względu na tocząca się wojnę na terytorium Ukrainy, kontrakty na tym rynku nie mogą być realizowane, jednak Unibep podjął decyzję o pozostawieniu swojego przedstawicielstwa we Lwowie. W naszej ocenie po zakończeniu wojny, również polskie firmy będą brały udział w odbudowie tego kraju, w szczególności te, które posiadają doświadczenie na tym rynku, jednak w tej chwili jest to dość odległa perspektywa.

Zarówno w segmencie budownictwa modułowego jak i nowoutworzonym segmencie budownictwa energetyczno – przemysłowego, widzimy więcej szans dla rozwoju Grupy aniżeli specyficznych ryzyk. Segmenty te są odpowiedzią na rozwój nowych technologii, trendy środowiskowe i konsumenckie, związane z koniecznością transformacji gospodarek w kierunku zero- i niskoemisyjnej, koncentrując się na założeniach tzw. zielonej gospodarki, szczególnie istotnych na rykach skandynawskich, w Niemczech a także powoli również i w Polsce.

Podsumowując, na rok 2022 widzimy dla Grupy Unibep zarówno wiele szans jak i zagrożeń. Kierując się konserwatywnymi zasadami sporządzania prognoz finansowych, zakładamy że mimo wzrostu przychodów Grupie trudno będzie utrzymać ubiegłoroczne marże. Wraz ze stabilizacją cen surowców i materiałów, prawdopodobnie dokonamy weryfikacji naszych prognoz.

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy warto trzymać akcje unibep