Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto przeprowadzić się do usa

Kurs EURPLN wzrósł do 4,29, a USDPLN do 3,93. Informacja o przywróceniu od kwietnia 5-procentowej stawki VAT na żywność oddziaływała w kierunku wzrostu rentowności krajowych obligacji, w szczególności na długim końcu krzywej.

 

Dzisiaj publikacje makroekonomiczne ograniczają się do danych o styczniowej produkcji przemysłowej w strefie euro oraz inflacji w kolejnym państwie regionu – Rumunii.

 

W przypadku europejskiej produkcji przemysłowej - po sporej pozytywnej niespodziance, za którą w dużej mierze odpowiadał przemysł w Irlandii - oczekiwany jest powrót do spadków. Zgodnie z konsensusem w strefie euro produkcja skurczyła się w styczniu o 2,6% r/r.

Reklama

 

Inflacja w Rumunii najpewniej spadła, ale pozostała na wysokim poziomie – konsensus wskazuje na 7,1% r/r. Dane będą interesujące z punktu widzenia perspektyw polityki pieniężnej w regionie.

 

Zobacz także: Gospodarka Wielkiej Brytanii - czy uda się uniknąć kryzysu? Mamy dane!

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

USA: Inflacja po raz kolejny zaskoczyła negatywnie i wyniosła 3,2% r/r – powyżej konsensusu i danych ze stycznia (3,1% r/r). Źródłem rozczarowania była też inflacja bazowa, która wyniosła 3,8% r/r (vs 3,7% r/r). W ujęciu m/m ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,4% - zarówno w przypadku CPI ogółem, jak i inflacji bazowej. Ponownie dość uporczywa okazała się inflacja w usługach. Główną kategorią odpowiadającą za wzrost cen nadal były w lutym podwyżki opłat związanych z tzw. schronieniem, choć wzrost czynszów nieco spowolnił. względem stycznia. Dodatkowo w lutym inflację podbijały wzrosty cen paliw. Wyraźne były wzrosty cen ubezpieczeń komunikacyjnych i biletów lotniczych. Pozytywnym sygnałem jest natomiast hamowanie obserwowanej przez Fed inflacji superbazowej (bez schronienia, żywności i energii), która spowolniła w lutym w ujęciu miesięcznym do 0,5% m/m z 0,9% w styczniu.

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

POL: Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie przedłuży obniżenia stawki VAT na żywność (0%) po 31 marca. Obniżona stawka obowiązywała od 1 lutego 2022. Resort poinformował, że decyzja została podjęta w związku z najnowszymi odczytami inflacji (3,9% r/r w styczniu) oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych. Szacujemy, że powrót 5-procentowej stawki VAT na żywność bezpośrednio podbiję inflację CPI o ok. 1pp, dotychczas oczekiwaliśmy, że zmiana ta zostanie wprowadzona później i zacznie obowiązywać od 1 lipca. W poprzednim scenariuszu inflacja miała szansę punktowo zrównać się z celem NBP (2,5% r/r prognozowane w kwietniu), w obecnym scenariuszu dołek inflacyjny zostanie osiągnięty w marcu, z inflacją na poziomie ok. 2,7% r/r. Skala przełożenia podwyżki VAT na wskaźnik CPI może okazać się mniejsza biorąc pod uwagę uwarunkowania rynkowe, które mogą prowadzić do ograniczania marż.

 

GER: Finalne dane o inflacji za luty były zgodne ze wstępnym szacunkiem. Ceny konsumpcyjne mierzone wskaźnikiem CPI wzrosły o 2,5% r/r i 0,4% m/m. To wypadkowa niewielkiego wzrostu cen towarów (o 1,8% r/r) i silniejszego wzrostu cen usług (3,4% r/r). Wyższa od CPI pozostaje inflacja bazowa (3,4% r/r w lutym).

 

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

CZE: Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 2,4% r/r, mocniej niż wskazywały prognozy rynkowe (kons. 0,3% r/r) po zrewidowanym w górę wzroście w grudniu (o 1,2% r/r)Solidnie rosła sprzedaż produktów nieżywnościowych (w tym internetowa), ale po raz pierwszy od ponad 1,5 roku odbiła też sprzedaż żywności.

 grafika numer 3 grafika numer 3

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Reklama

POL: Litwiniuk (RPP) powiedział, że stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną niezmienione albo - w najbardziej negatywnym scenariuszu - zostaną podniesione, aby odwrócić przedwczesne luzowanie polityki pieniężnej z ubiegłego roku.

 

POL: Według danych GUS liczba cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce na koniec września przekroczyła 1 mln osób, z czego ok. 39% realizowało umowy cywilnoprawne. Na koniec 3q24 udział cudzoziemców w ogólnej liczbie osób wykonujących pracę wyniósł 6,5%, a najliczniejszą grupę stanowili Ukraińcy (693,1 tys.).

 

ŚWIAT: USA chcą pomóc Filipinom podwoić liczbę fabryk półprzewodników (obecnie mają ich 13), aby zmniejszyć geograficzną koncentrację globalnego łańcucha dostaw chipów.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy warto przeprowadzić się do usa