Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto pracować we francji

  • Czy we Francji jest recesja? 
  • Co czeka francuską gospodarkę w 2024 roku? 
  • Czy Francja to wciąż atrakcyjny kierunek migracji zarobkowej Polaków?
  • Ile wynosi płaca minimalna we Francji?
  • Jakie perspektywy rozwoju zawodowego są we Francji? 

Praca we Francji nie tylko sezonowa 

Francja to jeden z często wybieranych kierunków przez rodaków rozważających emigrację. Co prawda nie jest tak popularna, jak Niemcy czy Holandia, jednak Polacy chętnie wyjeżdżają tam do pracy sezonowej. Związane jest to z rozwiniętym sektorem rolnictwa, w szczególności winnic. 

Od początku 2008 r. Polacy mogą swobodnie podejmować zatrudnienie we Francji, bez konieczności wypełniania dodatkowych dokumentów takich, jak pozwolenie na pobyt czy zezwolenie na wykonywanie danego zawodu. Według danych Dares, w marcu 2023 r. liczba wolnych miejsc pracy była rekordowa, brakowało 398,60 tys. pracowników. 

 

Zobacz również: Praca we Francji będzie luksusem. Bezrobocie wystrzeli wedle wielkiego banku

 

Praca we Francji - wolne wakaty 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingEconomics 

 

Według badaczy Institut économique Molinari we Francji wydatki na ubezpieczenie społeczne na mieszkańca (12 200 euro) są porównywalne z wydatkami w Niemczech (12 600 euro) i niższe niż w Holandii (13 500 euro). Jako odsetek francuskiego PKB (34%) wydatki te nie odbiegają od wydatków Niemiec (30%), Włoch i Holandii (29%).

 

Gospodarka Francji - spowolnienie na horyzoncie? 

Gospodarka Francji ma przed sobą szereg wyzwań. 2024 r. może być czasem stabilizacji, przede wszystkim na rynku pracy. Paryż walczy z rosnącymi niedoborami siły roboczej. Pracowników brakuje w wielu branżach, co pozostaje poważnym ograniczeniem dla gospodarki żegnającej pandemię i okres wysokich stóp procentowych. 

Reklama

Pod koniec 2023 r. francuscy statystycy informowali o spadku w przemyśle. Biorąc pod uwagę utrzymującą się niepewność geopolityczną, powrót do poziomu sprzed kilku lat może nie przebiegać płynnie. Kluczowym wyzwaniem dla sektora gospodarczego ma być jednak niedobór pracowników. Co istotne, z danych zebranych i opracowanych przez Komisję Europejską wynika, że niedobory „utrzymają się zarówno w zawodach wymagających wysokich, jak i niskich kwalifikacji, spowodowane tworzeniem nowych miejsc pracy i koniecznością zastępowania pracowników odchodzących na emeryturę”. Najlepszym rozwiązanie, które jest obecnie dostępne, stanie się poleganie na sile migracji. Ekonomiści ING Think oczekują wzrostu PKB o 0,9% w 2023 r. i 0,6% w 2024 r.

Czy praca we Francji wciąż jest atrakcyjna dla Polaków?

O to, czy praca we Francji wciąż jest atrakcyjna z perspektywy Polaków rozważających emigrację, zapytaliśmy Polsko-Francuską Izbę Handlową. Eksperci uważają, że w ostatnich latach poziom życia Polaków i Francuzów zbliżył się do siebie. Analizując sytuację na obu rynkach pracy, wskazują jednak, że kraj położony nad Sekwaną daje duże możliwości rozwoju naszym rodakom. Mowa w szczególności o rozwiniętych gałęziach przemysłu czy koncernach o zasięgu globalnym. 

 

Francja - rynek pracy 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Statista 

Reklama

 

“Zarówno Francja może być atrakcyjna dla Polaków chcących rozwijać swoją karierę zawodową za granicą, jak i Polska jest coraz bardziej atrakcyjną destynacją dla Francuzów. Każdy kraj ma swoje atuty. Kwestia wynagrodzenia nie ma już tak dużego znaczenia jak jeszcze kilka lat temu, gdyż porównując zarobki do kosztów utrzymania, w Polsce można żyć na podobnym poziomie co we Francji. Zatem decydować tutaj będą pozaekonomiczne względy. Jeśli chodzi o francuski rynek pracy, to z pewnością oferuje on bardzo duże możliwości rozwoju. Tutaj zlokalizowane są siedziby wielu globalnych koncernów. Francja jest liderem, jeśli chodzi o marki w sektorze beauty, czy towarów luksusowych, dlatego też, jeśli ktoś chciałby rozwijać się w tej branży, to jest to najlepsze miejsce. Kolejne wiodące sektory to z pewnością bankowość i usługi finansowe, handel, czy przemysł farmaceutyczny. Ponadto Francja chce stać się jednym z najważniejszych rynków dostarczających rozwiązań w obszarze rozszerzonej rzeczywistości, a ostatnia edycja jednego z największych w Europie wydarzeń dla branży nowych technologii – VivaTech w Paryżu wyraźnie pokazuje, że nie brakuje we Francji firm, które mocno stawiają na innowacje. Warto pamiętać, że większości korporacji pracuje po angielsku, jednak znajomość francuskiego będzie znaczącym atutem. Od kilku lat zauważamy, że Polska staje się również atrakcyjnym miejscem pracy i życia dla Francuzów. Podjęcie pracy w naszym kraju ułatwia na pewno francuski program V.I.E., który jest rodzajem zagranicznego stażu w firmach. Jako CCIFP często przyjmujemy w naszych biurach Francuzów korzystających z tej formy wsparcia, ale również studentów, którzy muszą odbyć obowiązkowy półroczny staż za granicą. Polska jest postrzegana jako dynamiczny rynek z bardzo kreatywnymi ludźmi i otwartym podejściem do prowadzenia biznesu i dlatego też coraz więcej Francuzów przyjeżdża do naszego kraju i zakłada własną działalność” - skomentowała dla FXMAG Joanna Jaroch-Pszeniczna, dyrektorka Generalnej Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej

 

Zobacz również: Ceny mieszkań spadają jak szalone. Chętnych na zakup jednak brak

 

Na podstawie badania serwisu LinkedIn, rynek pracy we Francji, podobnie jak w całej Europie, doświadcza transformacji. Można wyróżnić jednak tendencję, która wskazuje na wzrost znaczenia sztucznej inteligencji, zrównoważonego rozwoju i cyberbezpieczeństwa. 

“Wkraczając w rok 2024, staje się jasne, że sztuczna inteligencja i zrównoważony rozwój to dwa główne czynniki fundamentalnie zmieniające rynek pracy, a firmy coraz częściej chcą zatrudniać specjalistów posiadających umiejętności ekologiczne i sztuczną inteligencję” – powiedział Josh Graff, dyrektor zarządzający LinkedIn na Europę i Amerykę Łacińską.

Reklama

 

5 najszybciej “rozwijających się” stanowisk pracy we Francji

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Euronews 

Francja pilnie potrzebuje pracowników ochrony zdrowia

Jednym z największych wyzwań stojących przed gospodarką Francji jest niedobór personelu medycznego na wszystkich szczeblach. Jeszcze w 2000 r. system został uznany za nr 1 na świecie. Po 2 dekadach od wyróżnienia przez Organizację Narodów Zjednoczonych zmaga się on z kolejnymi kryzysami. Zapotrzebowanie na usługi medyczne rośnie, a pracowników czy infrastruktury nie przybywa. 

 

Zobacz również: Reagowanie kryzysowe UE: priorytety polityczne i rzeczywiste potrzeby

Reklama

 

Francuskie społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie. Według badań w 2050 r. osoby w wieku 75 lat i więcej będą stanowić 16% populacji, a 20% z nich będzie miało trzy choroby przewlekłe lub będzie wymagało stałej opieki. System już obecnie jest przeciążony, nie mogąc dostosować się do koniecznych zmian narzucanych przez demografię. W 2019 r. głośno było o strajku ratowników medycznych, który trwał pół roku. Pandemia pogorszyła ciężką sytuację. 

W całym kraju zamkniętych jest kilka jednostek ratunkowych. W szczytowym momencie kryzysu latem 2022 r. prawie 120 izb przyjęć (20% pojemności kraju) zostało zmuszonych do częściowego lub całkowitego zamknięcia z powodu braku personelu.

“Trwający kryzys służb ratunkowych to tylko jeden z objawów szerszego kryzysu dotykającego cały francuski system opieki zdrowotnej, w tym opiekę ambulatoryjną. Lekarze zorganizowali w grudniu strajk, aby zaprotestować przeciwko trudnym warunkom pracy i znacznemu obciążeniu pracą, z jakimi się borykają, zwłaszcza w regionach cierpiących na niedobór personelu medycznego, tzw. pustynie medyczne. Rosnące niezadowolenie wśród pracowników służby zdrowia zmusiło związki zawodowe do wezwania do podwyższenia opłaty za konsultacje z 25 do 50 euro w przypadku lekarzy prowadzących prywatną praktykę. Jednakże napięcia nasiliły się po niepowodzeniu negocjacji umownych między lekarzami a krajowym systemem ubezpieczeń zdrowotnych. Co 5 lat pomiędzy rządem a związkami zawodowymi lekarzy prywatnych odbywają się negocjacje w celu ustalenia stawek zwrotu kosztów usług medycznych” - analizują sytuację Laure Millet oraz Emma Ros, analityczki Institute Montaigne. 

Według najnowszego badania Pôle Emploi dotyczącego potrzeb kadrowych we Francji w 2023 r. zaplanowano blisko 45 000 rekrutacji pielęgniarek. Na podstawie danych Emploi-collectivités pielęgniarka pierwszego stopnia opieki ogólnej otrzymuje wynagrodzenie podstawowe (bez premii i nadgodzin) w wysokości od 1891,51 do 3264,07 euro brutto miesięcznie. Przeciętne wynagrodzenie lekarza rodzinnego szacuje się na 79 200 euro brutto rocznie, co odpowiada ok. 4510 euro netto miesięcznie. Kwota ta oznacza wzrost o 93%, czyli 2170 euro, w porównaniu ze średnim wynagrodzeniem. Na wyższe kwoty mogą liczyć lekarze o specjalizacjach deficytowych. 

 

Realia pracy we Francji - płaca minimalna 

Reklama

We Francji obowiązuje płaca minimalna. Rodacy wyjeżdżający do pracy muszą wiedzieć, że pracodawca nie może im zaproponować mniej, niż wskazują przepisy. 1 stycznia 2024 r. płaca minimalna (SMIC) została przeszacowana o 1,13%. Minimalna stawka godzinowa brutto wynosi obecnie 11,65 euro lub 1766,92 euro brutto miesięcznie, przy założeniu, że tydzień pracy trwa tam 35 godzin. 

Francja może pochwalić się najkrótszym tygodniem pracy w całej Europie. Dla porównania, w Polsce obowiązuje wymiar 40 godzin w skali tygodnia. W praktyce oznacza to, że we Francji pracuje się dziennie 7 godzin, według przepisów nie można pracować dłużej niż 10 godzin dziennie, a po 4,5 h następuje obowiązkowa przerwa. 

System opieki zdrowia to nie jedyne miejsce, gdzie brakuje pracowników. We Francji zatrudnienie znajdą również pracownicy sezonowi, szczególnie w trakcie zbiorów. Na konkurencyjne stawki mogą liczyć z kolei fachowcy. To przede wszystkim pracownicy sektora budowlanego, elektrycy czy hydraulicy. Na podstawie corocznego zestawienia Pôle Emploi firmy zgłaszają również brak kandydatów do pracy w branży gastronomicznej czy magazynowej. W 2023 r. co 3. firma planowała rekrutację przynajmniej jednego pracownika. Co 2. projekt rekrutacji dotyczy przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 10 osób.


Zobacz również: Właściwa polityka gospodarcza ważniejsza od euro

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy warto pracować we francji