Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto kupować funty 2023

Jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych zafunduje Bank Anglii – uważają analitycy Goldman Sachs. Potem nadejdzie przerwa, o ile osłabnie tempo wzrostu płac, które stymuluje presję inflacyjną.

 

 

Bank Anglii (BoE) motywował wczorajszą podwyżkę głównej stopy o 25 pb. ciągłymi niespodziankami w zakresie wzrostu płac na Wyspach Brytyjskich. Dane z rynku pracy wskazują, że niektóre z zagrożeń związanych z utrzymywaniem się presji inflacyjnej skrystalizowały się – uważa Sven Jari Stehn, analityk Goldman Sachs.

Niepokoić może to, że rada gubernatorów BoE obniżyła swoje prognozy dla wzrostu gospodarczego, a za to zrewidowała w górę swoje prognozy inflacji, odzwierciedlając większą uporczywość wzrostu płac. Polityka pieniężna ma być wystarczająco restrykcyjna przez wystarczająco długi czas, aby sprowadzić inflację do 2%. BoE podąża więc drogą EBC, zostawiając otwarte drzwi dla zaostrzenia polityki pieniężnej.

Zobacz także: Egzotyczna inwestycja i rady influencerów nie popłacają - na tym rynku nie ma mowy o hossie! Nadzór finansowy wkracza do akcji

Reklama

 

Goldman Sachs: będą jeszcze dwie podwyżki po 25 pb.

Przejdźmy teraz do ciekawej prognozy Goldman Sachs. Analitycy tego banku zakładają, że brytyjska gospodarka będzie relatywnie odporna na podwyżki stóp, a inflacja w sektorze usług będzie się schładzała stopniowo. „Podtrzymujemy tym samym prognozę dwóch kolejnych podwyżek stóp o 25 pb., do 5,75% w listopadzie 2023. Dopiero znaczące postępy w schładzaniu wzrostu płac, sukcesy w przywracaniu równowagi na rynku pracy i malejąca presja na ceny usług może skłonić BoE do przerwy w cyklu podwyżek. Wczorajszy komunikat Banku Anglii podnosi barierę dla ponownej podwyżki do 50 pb. oraz obniża próg dla wcześniejszej pauzy” – stwierdza Stehn w swoim raporcie.

W komunikacie BoE podkreślono, że wzrost wynagrodzeń pozostaje zbyt wysoki - na poziomie 7,7% rok do roku dla regularnych wynagrodzeń w sektorze prywatnym. To sugeruje duże pole do wzrostu inflacji. Zaktualizowane prognozy płacowe BoE na najbliższe kilka miesięcy zakładają wzrost wynagrodzeń, ale też stopniowe spowolnienie presji płacowej w II połowie roku.

Kiedy można się więc spodziewać końca cyklu podwyżek stóp na Wyspach? „Zmagania BoE z inflacją jeszcze trochę potrwają. Nie oczekujemy cięć stóp aż do 2024Q3” – stwierdza Stehn.

„Będziemy uważnie monitorować nadchodzące publikacje danych z rynku pracy i CPI (odpowiednio 15 i 16 sierpnia), w poszukiwaniu oznak ochłodzenia aktywności na rynku pracy, zmian w wysokości płac i inflacji w usługach” – podkreślił Stehn.

Zobacz także: Koszty budowy domu zostaną ograniczone? Sprawdź, jaki pomysł ma resortu rozwoju!

 

Prognoza Banku Anglii – PKB i CPI

Reklama

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Goldman Sachs

 

Wskaźnik CPI a tempo wzrostu płac w Wielkiej Brytanii

  grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Goldman Sachs

 

Bank Anglii: w średnim okresie wzrost PKB będzie niższy, niż przed pandemią

Reklama

Przypomnijmy, że Bank Anglii przewiduje, że inflacja w Wielkiej Brytanii spadnie z nieco poniżej 8% w czerwcu do 5% do końca roku, ale pozostanie znacznie powyżej docelowego poziomu 2% przez dłuższy czas. Wskaźnik CPI ma powrócić do celu dopiero w 2025 r., prognozuje Bank Anglii. To oczywiście sugeruje, że brytyjskie stopy procentowe pozostaną na podwyższonym poziomie przez długi czas.

Brytyjska inflacja jest wyższa, niż w wielu innych rozwiniętych krajach europejskich, pomimo podniesienia stóp procentowych powyżej poziomów narzuconych przez Europejski Bank Centralny. W lipcu inflacja w całej strefie euro wyniosła 5,3%, w tym 6,5% w Niemczech, 5% we Francji, 4,6% w Irlandii i zaledwie 2,1% w Hiszpanii.

Zobacz także: Akcje giganta mocno w górę! Zyski zaskoczyły rynek

 

Wielka Brytania – inflacja CPI (r/r)

  grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Trading Economics

 

Reklama

Jeśli chodzi o PKB, to Bank Anglii przewiduje, że wzrost gospodarczy będzie stosunkowo słaby w ciągu najbliższych trzech lat. Czyli wzrośnie o 0,8% w tym roku, tylko o 0,3% w 2024 r., o 0,3% również w 2025 r., a następnie przyspieszy nieco do 1,1% w 2026 r.

"Oczekuje się, że w średnim okresie wzrost PKB będzie niższy, niż przed pandemią, odzwierciedlając również stosunkowo słabą podaż potencjalną i słabnący impuls ze strony bodźców fiskalnych" - czytamy w nowym raporcie BoE. "W porównaniu z projekcją majową, kwartalny wzrost PKB ma być słabszy przez większą część okresu objętego prognozą, szczególnie w 2024 r. i na początku 2025 r." - napisano w raporcie.

Podwyżka głównej stopy procentowej Banku Anglii do 5,25% sugeruje, że brytyjskie banki podniosą oprocentowanie kredytów hipotecznych do ponad 6%. To oczywiście, będzie miało negatywny wpływ na dostęp do kredytu dla przedsiębiorstw.

Zobacz również: Ważne dane z europejskiej gospodarki – co za niespodzianka! To dobre dla Polski

 

Zannualizowane tempo wzrostu PKB Wlk. Brytanii

  grafika numer 4 grafika numer 4

Źródło: Trading Economics

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy warto kupować funty 2023