Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto kupić teraz mieszkanie

  • Rynek oczekuje na wprowadzenie nowego programu mieszkaniowego, który ma być przyjazny w szczególności rodzinom. 
  • Czy warto zdecydować się obecnie na zakup mieszkania? 
  • Co lepsze - kupno czy wynajem w 2024 roku?

 

 

Ceny mieszkań na wtórnym przewyższają rynek pierwotny 

Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl, średnia ofertowa cena mieszkań na rynku wtórnym w 4 miastach wciąż jest wyższa niż na pierwotnym. 

Reklama

Warto jednak pamiętać, że sytuacja na rynku wtórnym powiązana jest z rynkiem najmu. Najnowsze dane wskazują z kolei na wzrost ofert w największych portalach. Na podstawie szacunków Expandera i Rentier.io w styczniu br. zaobserwowano stabilizację, wzrosty miały miejsce w 8 z 17 miast, w 9 z kolei utrzymały się obecnym poziomie lub spadły.

 

Zobacz również: Tanie mieszkania na wynajem w Warszawie - „miasto ma grunty, pieniądze i możliwości”

 

Średnia cena ofertowa mieszkań w lutym (porównanie rynku pierwotnego i wtórnego)

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: RynekPierwotny.pl 

Reklama

 

Warto porównać powyższe zestawienie ze strukturą cenową mieszkań w ofercie polskich deweloperów. Wiadomo, że po wprowadzeniu programu Bezpieczny Kredyt 2% największym powodzeniem cieszyły się mniejsze mieszkania, wybierane głównie przez singli. 

Jak widać, w Warszawie zniknęły z oferty mieszkania w cenie poniżej 9 tys. za mkw. Podobnie w Krakowie, gdzie większość mieszkań (53%) kosztuje ponad 15 tys. zł za mkw. Dowodem na błyskawiczne zmiany jest fakt, że jeszcze 2 miesiące wcześniej tak drogich lokali było “tylko” 48%.

 

Zobacz również: Mieszkanie w Wielkiej Brytanii - będzie trudniej o zakup nieruchomości?

 

Struktura cenowa - mieszkania w ofercie deweloperów 

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: RynekPierwotny.pl 
 

Średnie ceny ofertowe mieszkań w danych miastach ściśle zależą od wprowadzanej podaży przez deweloperów. Ci są dość niezdecydowani, co pokazuje przykład Łodzi. Miasto to rejestrowało najmniejsze ceny spośród polskich metropolii przez kilka miesięcy 2023 r. Na początku tego roku wprowadzono do oferty dużą pulę drogich mieszkań, co zaważyło na ogólnych odczytach dla tego miasta. 

“Warto jednak przypomnieć, że porównanie cen transakcyjnych do ofertowych z tego samego okresu może prowadzić do niewłaściwych wniosków. Ceny transakcyjne w IV kw. 2023 r. częściowo wynikają z finalizacji transakcji, których warunki zostały uzgodnione kilka miesięcy wcześniej. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego na kredyt, czas oczekiwania w drugiej połowie roku wynosił od 2 do 3 miesięcy. Dla rynku wtórnego bardziej miarodajnym może być porównywanie cen transakcyjnych z IV kw. do cen ofertowych z III kwartału” - zaznaczają analitycy Expandera.

 

Zobacz również: W tym mieście ceny mieszkań rosną najszybciej! Branża wskazuje, jak rozwiązać ten problem

Reklama

 

Lepiej kupić czy wynająć mieszkanie? 

W oczekiwaniu na następcę Bezpiecznego Kredytu 2% wiele osób zadaje sobie pytanie, co będzie obecnie lepszym wyborem - zakup czy pozostanie na rynku najmu.

Szacunki dotyczące opłacalności najmu zostały przedstawione przez analityków Expandera i Rentier.io. Jak widać, w niektórych miastach pojawiają się spore różnice. W raporcie “Najem mieszkań, IV. kw. 2023 r.” uwzględniono 17 polskich miast. Szacunki należy uwzględnić w kontekście nowego programu mieszkaniowego. Ma on być szczególnie atrakcyjny dla rodzin, co pokazują dane. W przypadku singla obecnie kupno wydaje się najbardziej opłacalne w Sosnowcu.

 

Rata kredytu a koszty najmu

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Źródło: Expander

 

Małżeństwo z trójką dzieci będzie miało ratę niższą niż koszt najmu aż w 16 z 17 badanych miast. Dotyczy to zakupu mieszkania o powierzchni 70 m2, kupowanego po przeciętnej cenie, za preferencyjny kredyt na 30 lat. Jedynym miastem, w którym najem jest tańszy dla takiej rodziny jest Kraków, o którym więcej napiszemy poniżej” - komentują wyniki analitycy Expandera. 

Inna sytuacja dotyczy osób mieszkających w pojedynkę. Jak pokazują dane, to one właśnie najbardziej zyskały na BK2%, wykupując mniejsze i tańsze mieszkania. Zakładając, że singiel planuje nabyć nieruchomość o powierzchni 30 mkw, rata niższa niż koszt najmu będzie obowiązywała tylko w 5 z 17 miast. 

“Z kolei dla pary bez dzieci, kupującej mieszkanie o powierzchni 50 m2, „Mieszkanie na start” będzie korzystniejsze niż najem w 10 z 17 badanych miast” - analizują eksperci. 

Reklama

 

Zobacz również: Ceny mieszkań będą warunkowane przez ten czynnik. Od 2024 r. istotne zmiany

 

 
Czytaj więcej

Artykuły związane z czy warto kupić teraz mieszkanie