Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto kupić platynę

Rynek metali szlachetnych rośnie w siłę. Prognozy dotyczące wzrostu są obiecujące i wskazują na coraz większą konsumpcję metali w Azji. W konsekwencji ma się to przyczynić do wzrostu nie tylko złota, ale również srebra i platynowców. 

 

  • Według indyjskiej firmy badawczej rynek metali szlachetnych osiągnie wartość 400 mld USD do 2028 r. 
  • Niski współczynnik ryzyka względem alternatywnych instrumentów finansowych będzie wspierał inwestycje w metale, zwłaszcza w złoto. 
  • Wzrost elektromobilności ma stanowić przełom dla komercyjnego zastosowania platyny i palladu. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo 

Reklama

 

Rynek metali szlachetnych w perspektywie najbliższych lat

Na podstawie szacunków indyjskiej firmy Fortune Business Insights, rynek metali szlachetnych osiągnie wartość 400 mld USD w ciągu następnych pięciu lat. Dla przypomnienia szacunkowo w 2021 r. wart był 275 mld USD.  Raport wskazuje na wzrost skumulowanej rocznej stopa wzrostu rynku metali szlachetnych (CAGR), która może wynieść nawet 5,6%. Za dynamikę wzrostu w kolejnych latach ma odpowiadać sektor złota

“Rosnące inwestycje w towar, taki jak złoto, ze względu na jego niski współczynnik ryzyka w porównaniu z innymi inwestycjami, takimi jak akcje, obligacje lub nieruchomości, napędzają rynek. Postrzeganie złota jako symbolu statusu i bezpiecznej przystani dla inwestycji znacząco przyczyniło się do wzrostu rynku. Aby uniknąć ryzyka, inwestorzy regularnie gromadzą się w złocie jako aktywach, które utrzymają swoją wartość” - uzasadniają wzrost analitycy Fortune Business Insights. 

Zobacz również: Ten metal może mieć problem ze wzrostem ceny. Oto powody!

 

Wartość globalnego rynku metali szlachetnych - prognoza

Reklama

Źródło: BlueWave Consulting 

 

Analitycy stoją na stanowisku, że to głównie region Azji i Pacyfiku będzie odpowiadał za  przemysłowe metali szlachetnych, w perspektywie kilkuletniej prognozy. Raport sugeruje, że Chiny i Indie są największymi konsumentami złota na świecie. ChRL zużywa ok. 984 ton metrycznych złota rocznie, natomiast Indie ok. 849. W samym regionie Azji i Pacyfiku w 2020 r. wartość rynku metali szlachetnych wyniosła 135,04 mld USD.

 

Notowania XAU/USD - 5 lat 

Reklama

Źródło: TradingView 

  

Srebro i metale z grupy platynowców - oczekiwany wzrost 

Na rozwoju branży elektronicznej i OZE ma z kolei najbardziej zyskać srebro. Metale z grupy platynowców będą natomiast napędzane zastosowaniami autokatalizatorów. Głównym konsumentem palladu i platyny pozostanie dynamicznie rozwijający się przemysł motoryzacyjny. Szacunki wskazują na wzrost segmentu platyny, który miał największy udział w rynku wynoszący 26,1% w 2020 r. Badania pokazują, że platyna ma zdolność do wychwytywania a węgla i innych szkodliwych emisji, dlatego prognozuje się jej zwiększone zastosowanie w rosnącym rynku elektromobilności. Zyska także miedź

“Wykorzystanie metali szlachetnych w zastosowaniach przemysłowych zwiększyło realne zapotrzebowanie na takie materiały jak miedź, złoto, srebro, platyna i pallad. Miedź ma najlepszą przewodność elektryczną i cieplną spośród metali szlachetnych, a także jest najbardziej dostępna i przystępna cenowo” - komentują analitycy Blue Wave Consulting. 

Więcej o perspektywach dla miedzi: Nie bagatelizuj czerwonego metalu! Analitycy prognozują mega hossę!

 

Udział poszczególnych metali w rynku, szacunki na rok 2028

Reklama

Źródło: BlueWave Consulting 

 

Nieco spokojniej do optymistycznych szacunków podchodzi agencja IMARC Group, która prognozuje, że światowy rynek metali szlachetnych osiągnął w ubiegłym roku 198,5 mld USD i ma wzrosnąć do 267,5 mld USD do 2028 r., przy CAGR na poziomie 5,49% w latach 2023-2028. Dla porównania Research Reports World szacuje, że światowy rynek metali szlachetnych osiągnie 316,6 mld USD w 2030 r., przy CAGR na poziomie 5,32%. 

Rynek metali szlachetnych jest konsolidowany przez duże firmy. Te dążą do utrwalenia swojej pozycji poprzez kolejne przejęcia mniejszych podmiotów. Eksperci oczekują, że w kolejnych latach będziemy świadkami większych przejęć, szczególnie w Azji.  

Zobacz również: Ten metal przyćmiewa ostatnio złoto! Z czego wynika obserwowany wzrost?

Czytaj więcej