Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto kupić akcje IFIRMA

IFIRMA jest szybko rosnącą spółką dywidendową, o silnym bilansie, niskich potrzebach inwestycyjnych oraz prostej i stabilnej strukturze organizacyjnej. Spółka wyróżnia się na GPW dywidendą wypłacaną kwartalnie, co jest możliwe dzięki niewielkiej sezonowości w wynikach. Pomimo działalności na wysoce konkurencyjnym rynku, IFIRMA regularnie rośnie i poprawia marże dzięki efektywności operacyjnej i podwyżkom w cenniku świadczonych usług. Rysą, na tym bardzo dobrym obrazie, jest jednak oszczędność w zakresie publikacji danych operacyjnych i finansowych dla segmentów oraz kluczowych podsegmentów serwisu ifirma.pl tj. Biura Rachunkowego, Księgowości Internetowej i Faktury+.

 

IFIRMA kojarzona jest z segmentem IT oraz dostarczaniem oprogramowania w modelu SaaS do samodzielnego prowadzenia księgowości przez przedsiębiorców prowadzących księgowość uproszczoną. Na tej usłudze spółka rzeczywiście wyrosła przed laty, jednak dziś serwis ifirma.pl pobiera opłaty również za moduł do fakturowania „Faktura+” oraz oferuje usługi własnego biura rachunkowego, które obsługuje przedsiębiorców prowadzących KPiR i ewidencję ryczałtu, choć w planach jest rozszerzenie usług dla firm prowadzących pełną księgowość. Prawdopodobnie to właśnie biuro rachunkowe jest głównym motorem wzrostu serwisu w ostatnich latach. Serwis nie ma potencjału rozwoju za granicą, gdyż został stworzony pod polskie uwarunkowania prawne i podatkowe.

 

Reklama

Za najistotniejszy czynnik ryzyka dla IFIRMY uznajemy właśnie zmiany prawne. Najważniejszą nadchodzącą zmianą dla całej branży jest wprowadzenie od 1 lipca 2024 r. obowiązkowego fakturowania przez Krajowy System e-Faktur (dla sektora MŚP nierozliczającego się z VAT od 1 stycznia 2025 r.). Na dziś zmianę oceniamy dla IFIRMY neutralnie. W zależności od tego jak potoczy się projekt i na ile „przyjazny” będzie system dostarczony przez Ministerstwo Finansów, wprowadzenie systemu może zarówno zwiększyć efektywność działalności i popyt na zintegrowany z KSeF moduł do fakturowania (Faktura+), jak i spowodować odpływ klientów, którzy faktury będą wystawiali bezpośrednio w systemie. Wprowadzenie KSeF może też przyczynić się do zwiększenia efektywności prowadzonej działalności przez konkurencję.

 

W naszym bazowym scenariuszu zakładamy, że spółka będzie w dalszym ciągu zwiększać liczbę klientów przy rosnącym cenniku usług. Równocześnie jednak, ze względu na wysoką konkurencję, coraz większą informatyzację tradycyjnych biur rachunkowych, jak i wspomniane wprowadzenie KSeF, zakładamy, że w nieco dalszej przyszłości IFIRMA może tracić przewagi konkurencyjne, co mimo efektu coraz większej skali może doprowadzić do niewielkiej erozji marży operacyjnej.

 

Pobocznie IFIRMA realizuje sprzedaż w ramach usług IT oraz usług rekrutacji i outsourcingu kadr IT. Obie linie są kontynuacją działalności, która była dominująca przed 2010 r. i nie zakładamy ich rozwoju w kolejnych latach.

Reklama

 

Próbą wyjścia przez spółkę za granicę ma być rozwijany od 2017 r. projekt Firmbee, który jak podaje IFIRMA jest „rozwiązaniem 360’ z dziedziny project managementu i rekrutacji”. Prawdopodobieństwo sukcesu Firmbee jest jednak według nas niskie.

 

Zobacz także: Tej spółki miało już nie być na GPW - jej akcje znów wystrzeliły!

 

IFIRMA. Stabilnie rosnąca spółka dywidendowa. Czy warto zainwestować w jej akcje w 2023 roku?  - 1IFIRMA. Stabilnie rosnąca spółka dywidendowa. Czy warto zainwestować w jej akcje w 2023 roku?  - 1

Reklama

 

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy warto kupić akcje IFIRMA