Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto kupić akcje cognor

Wysoko marżowe otoczenie utrzymuje się. W Polsce ceny długich wyrobów stalowych sięgnęły średnio poziomów 6 tys. PLN, a powoli słabnąca gospodarka nie jest w stanie szybko zrównoważyć zakłóceń podażowych wywołanych konfliktem. Wzrost cen wsadu hutniczego również skutecznie przeciwdziała gwałtownym spadkom cen stali. W tym otoczeniu, mimo oczekiwanego spowolnienia, Cognor wciąż poprawia wyniki.

Na korzyść spółki działa zabezpieczenie cen energii, dające Cognorowi kosztową przewagę względem innych producentów elektrycznych. To może okazać się kluczowe w przyszłym roku, w którym ceny energii prawdopodobnie osiągną szczyty i dla wielu producentów mogą okazać się dużym problemem. W Europie niewykluczone jest ograniczanie części mocy produkcyjnych, producenci elektryczni odpowiadają za ok. 50% mocy produkcyjnych starego kontynentu. Po wynikach za pierwszy kwartał zmieniamy prognozy wyników przyszłych okresów. W bieżącym roku podnosimy prognozę EBITDA o 2%, widzimy potencjał do niższych cen złomu względem poprzednich założeń. W roku 2023 i 2024 obniżamy prognozy ze względu na trudniejszą sytuację gospodarczą, mniejszy wolumen produkcji w 2023 roku oraz wyższe zakładane ceny energii w 2024 roku. Jednocześnie ze względu na niższą wycenę porównawczą zmieniamy rekomendację z kupuj do akumuluj i cenę docelową z 6,75 do 5,97 PLN za akcję.

Rozpędzona produkcja

Cognor nie zwalnia i stara się maksymalnie wykorzystać obecną sytuację rynkową. Planowany przestój huty zostaje przesunięty na mniej sprzyjający okres, co jest odpowiedzią na wysokie marże osiągane przez spółkę. W 1Q’22 spread produkcyjny na pręcie żebrowanym wyniósł 2080 PLN na tonę i jest o 800 PLN wyższy niż przed rokiem. Obecnie oczekujemy, że spread może być aż o 25% wyższy. Taki poziom pozwoli spółce na znaczną poprawę wyników w drugim kwartale 2022 roku.

Akcje Cognor SA (COGNOR): Za nami rekord przed nami rekord, czyli raport analityczny na zlecenie GPW  - 1Akcje Cognor SA (COGNOR): Za nami rekord przed nami rekord, czyli raport analityczny na zlecenie GPW  - 1

Regulowanie kontyngentu złomu?

Minister rozwoju i technologii W. Buda wystąpił z apelem do Komisji Europejskiej aby otworzyć debatę na temat rynku stali. Minister proponuje wspólne europejskie kontyngenty na eksport złomu stali. Takie rozwiązanie powinno ograniczyć wzrost cen złomu napędzany przez zagraniczny popyt. Złom stalowy to główny element kosztów grupy, redukcja cen i zmniejszenie jej wahań byłaby korzystna dla spółki, jednak samo wdrożenie rozwiązania zaproponowanego przez ministra stoi pod dużym znakiem zapytania.

Reklama

Akcje Cognor SA (COGNOR): Za nami rekord przed nami rekord, czyli raport analityczny na zlecenie GPW  - 2Akcje Cognor SA (COGNOR): Za nami rekord przed nami rekord, czyli raport analityczny na zlecenie GPW  - 2

Zabezpieczone finansowanie i koszt odsetek

Cognor rozpoczął budowę walcowni w Siemianowicach. Na ten projekt planuje przeznaczyć ok. 500 mln PLN. W celu sfinansowania inwestycji Cognor otrzymał finansowanie kredytowe oraz wyemitował obligacje na kwotę 200 milionów PLN. Jednocześnie spółka zabezpieczyła stopę procentową przez instrumenty IRS, dzięki czemu nie odnosi negatywnego efektu podwyżek stóp procentowych.

Akcje Cognor SA (COGNOR): Za nami rekord przed nami rekord, czyli raport analityczny na zlecenie GPW  - 3Akcje Cognor SA (COGNOR): Za nami rekord przed nami rekord, czyli raport analityczny na zlecenie GPW  - 3

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy warto kupić akcje cognor