Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto inwestować w obligacje w 2023

Ten rok musi być udany dla funduszy dłużnych, ceny obligacji nadal będą rosnąć – prognozuje Mariusz Zaród, zarządzający funduszem QUERCUS Obligacji Skarbowych. Jest on przekonany, że Rada Polityki Pieniężnej stóp procentowych już nie podniesie.

 

  • Ten rok będzie udany dla funduszy dłużnych - twierdzi M. Zaród (QTFI).
  • Zaród zakłada, że w tym roku zacznie się cykl obniżek stóp w Polsce.
  • Cykl obniżek stóp będzie pompował ceny obligacji - zapewnia ekspert QTFI.
  • Pod koniec roku wskaźnik CPI znajdzie się w przedziale 8-10%, prognozuje Zaród.
  • Inflacja zejdzie do celu 2% dopiero pod koniec 2025 roku, przewiduje Zaród.

 

Reklama

 

Rok 2023 musi być dobry dla funduszy dłużnych – twierdzi Mariusz Zaród, ekspert Quercus TFI, zarządzający funduszami QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy i QUERCUS Obligacji Skarbowych.

„Mamy kilka kwartałów wzrostu wycen obligacji. W najbliższych latach można będzie zarobić nawet po 10% rocznie na inwestycji w fundusze dłużne” – prognozuje Zaród.

Ostrzega jednak, że w najbliższych tygodniach może się pojawić duża zmienność przedwyborcza. "Widać, że nadchodzą napięcia w budżecie. Dodatkowe wydatki rząd będzie finansował z emisji obligacji. Im więcej zapowiedzi nowych programów, tym większa może być zmienność. To będzie w okolicach sierpnia-września" - uważa Zaród.

Zobacz także: Prognozy dla akcji po posiedzeniach FED i EBC od znanych analityków. Nadejdzie korekta, a potem ciąg dalszy hossy?

 

Rentowność obligacji a główna stopa proc. w Polsce

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: QTFI

 

Inflacja odpuszcza, pod koniec roku będzie jednocyfrowa

„Widać już światełko w tunelu, że inflacja będzie stopniowo spadać. Ona już traci impet, to widać po danych. RPP musiała podnosić stopy, co wpłynęło na spadek tempa wzrostu PKB. Na razie inflacja spada dzięki spadkom cen paliw. Oczekujemy, że będzie taniała żywność oraz usługi” – przekonuje Zaród.

Czy i kiedy dojdziemy do celu 2%? „Myślę że jest to możliwe dopiero w końcówce 2025 roku. Pod koniec 2023 roku powinniśmy widzieć CPI między 8% a 10%” – uważa Zaród.

Czytaj także: Giganci Wall Street przejmują rynek kryptowalut! Najpierw ETF na bitcoina, teraz własna giełda kryptowalut

Reklama

 

CPI i stopa NBP

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: QTFI

 

Inflacja w Polsce - prognoza

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Źródło: QTFI / Citi Handlowy

 

Nadchodzi cykl obniżek stóp w Polsce

Jeśli chodzi o RPP, to ona już stóp nie podniesie – uważa Zaród. „Pytanie, kiedy nastąpi obniżka stóp. Fundamentalnie patrząc, w tym roku nie powinna obniżać stóp, bo inflacja jest zbyt wysoka. Ale występują czynniki polityczne, głównie październikowe wybory. Partia rządząca zrobi dużo, aby utrzymać się przy władzy. Widzimy wzrost 500+ na 800+. Spodziewałbym się nawet dwóch obniżek we wrześniu i październiku po 25 pb. Poprawią się w ten sposób nastroje kredytobiorców” – stwierdza Zaród.

Zdaniem eksperta Quercus TFI, obniżki stóp będą konsekwentne i dość szybkie, co będzie dobrze wpływało na notowania wycen jednostek funduszy dłużnych. „Rynek spodziewa się rozpoczęcia cyklu obniżek w tym roku i spodziewa się, że ten cykl będzie szybki, więc to będzie dobre dla wycen obligacji” – uważa Zaród.

Zaród szacuje, że fundusze QTFI którymi zarządza, w tym roku wypracują około 8-9% stopy zwrotu. "Zapewniam, że w długim terminie lepiej mieć fundusz dłużny, niż lokatę. Owszem, rok 2022 był zły dla funduszy dłużnych, ale taki fatalny rok z wojną już długo się nie powtórzy" - uważa Zaród.

Zobacz również: Gigantyczna inwestycja w… portfel pożyczek! Wielki fundusz kupuje go od giganta płatności internetowych

Czytaj więcej