Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy w szwajcarii zmienią się przepisy bankowe

Władze i banki myślą nad tym, jak zniechęcić klientów do wyjmowania pieniędzy z kont. Mogą zostać wprowadzone opłaty za wypłaty.

 

  • W jaki sposób banki mogą zniechęcać do wyjmowania pieniędzy z kont?
  • Czemu to ważne dla systemu finansowego?
  • Czemu rozwój technologii ułatwia tzw. bank run?

 

Szwajcarskie władze i banki, w tym UBS, omawiają nowe środki zapobiegawcze przed ucieczką depozytów po tym, jak na początku tego roku ratowano Credit Suisse – podał Reuters. Nowe prawo może mieć wpływ na miliardy depozytów i niewyobrażalną wręcz kwotę środków pieniężnych.

Reklama

 

 

Trzeba będzie zapłacić, żeby wyjąć pieniądze z banku?

Doniesienia Reutersa są sensacyjne. Trwa ponoć w Szwajcarii przegląd krajowych przepisów bankowych. Jedną z omawianych koncepcji jest opcja rozłożenia wypłat pieniędzy z banków na dłuższy okres czasu. W grę wchodzi również możliwość naliczania opłat za wypłaty (exit fee). Rozważane są również nagrody dla klientów, którzy umieszczą swoje oszczędności na dłużej, w postaci wyższego oprocentowania.

Rozmowy są na wczesnym etapie. Biorą w nich udział Szwajcarski Bank Narodowy i szwajcarskie Ministerstwo Finansów – twierdzą źródła Reutersa. Nowe przepisy mają dotyczyć „banków systemowo ważnych”. W Szwajcarii są uważane za takie: UBS, Raiffeisen Group, Zürcher Kantonalbank i PostFinance.

Reklama

Szwajcarski bank centralny SNB oraz bank UBS odmówiły komentarza. Co jednak ciekawe, po tych doniesieniach agencji Reuters dziś notowania UBS dość mocno spadły, jednak sesję kończą w okolicach zera.

Rzecznik helweckiego ministerstwa finansów przyznał niedawno, że kwestia ucieczki depozytów jest częścią ogólnej oceny ram regulacyjnych "too big to fail". Szwajcarski rząd ma opublikować wiosną przyszłego roku raport na ten temat. Jak widać, być może pojawią się również nowe, ostre przepisy mające w założeniu zapobiegać „runom na banki”.

 

Zobacz również: Czy warto zakładać lokaty? Może lepiej kupić obligacje?

 

Notowania UBS 3.11.2023  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView

Reklama

 

Rozwój technologii ułatwia run na banki

Przypomnijmy, że na początku tego roku niektóre regionalne banki amerykańskie i Credit Suisse doświadczyły masowej ucieczki depozytów. To spowodowało upadek niektórych z nich (m.in. SVB) i interwencję regulatorów w celu zapobieżenia szerszemu kryzysowi bankowemu czy finansowemu.

W przypadku Credit Suisse odpływ sięgnął 111 mld CHF w IV kwartale 2022 oraz 61 mld CHF w I kwartale 2023. Najmocniej ucierpiała jednostka wealth management obsługująca zamożnych klientów. Upadek tegoż banku skłonił SNB do udzielenia awaryjnego finansowania i ułatwienia przejęcia go przez UBS.

Z branży bankowej i od strony nadzorów finansowych coraz częściej docierają głosy o konieczności wdrażania nowych rozwiązań i nowych przepisów. „Organy nadzoru będą musiały zadbać o to, aby banki utrzymywały wystarczające bufory finansowe, w miarę jak postępy w rozwoju technologii zwiększają ryzyko ucieczki depozytów” - powiedział w piątek na konferencji w Londynie Andrew Hauser, dyrektor wykonawczy Banku Anglii ds. rynków.

 

Zobacz również: NBP ujawnia kto był za "drastycznym osłabieniem polskiego złotego"

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy w szwajcarii zmienią się przepisy bankowe